בג"צ קבע: להסדיר פונדקאות לזוגות חד מיניים. השר אוחנה: "מי שאמור לקבל את ההכרעות הערכיות בדמוקרטיה, זה הציבור כלומר הכנסת".

במהלך סוף השבוע, חמישי 27.2.2020 בית המשפט העליון קבע כי הוראות הסדר הפונדקאות הקבוע בחוק הסכמים לנשיאת עוברים ובהוראות חוק תרומת ביציות, המונעות מגברים יחידים ומבני זוג מאותו מין את האפשרות לעשות שימוש בהסדר פונדקאות, פוגעות פגיעה בלתי מידתית בזכות לשוויון ובזכות להורות של קבוצות אלו, ואינן חוקתיות.

הנשיאה אסתר חיות, המשנה לנשיאה חנן מלצר, השופט ניל הנדל, והשופט יצחק עמית קבעו כי ככל שלא יתקן המחוקק את ההוראות המפלות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין בהסדר הפונדקאות בתוך 12 חודשים (עד ליום 1.3.2021), ייתן בית המשפט העליון סעד אופרטיבי באמצעות "קריאה לתוך החוק" של הסדר שוויוני או באמצעות ביטול הוראות החוק המפלות.

כזכור, ביולי 2018, התקבלה בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד), ועל פיו הורחב מעגל הזכאים להסדר פונדקאות על פי חוק ההסכמים כך שהגדרת "ההורים המיועדים" שבחוק כוללת מעתה גם נשים יחידות שבשל בעיה רפואית אינן מסוגלות להתעבר ולשאת הריון או שהריון עלול לסכן משמעותית את בריאותן. הגדרת "ההורים המיועדים" לא הורחבה באופן המאפשר לבני זוג מאותו המין ולגברים יחידים לבקש לעשות שימוש בהסדר.

שר המשפטים ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), כתב:

"למותר לציין שאני תומך בכל ליבי בחופש לפונדקאות גם לזוגות בני אותו המין. יש לישראל הזדמנות להיות מהחלוצות, לצד ארה״ב וקנדה, המאפשרות חופש לכולם להקים משפחות. על כן הגשתי הסתייגות ברוח זו והצבעתי בעדה גם כשהדבר היה מנוגד למשמעת הקואליציונית, ומאותה הסיבה הצבעתי נגד חוק הפונדקאות המפלה שהעלה שר הבריאות (שוב, נגד המשמעת הקואליציונית). מעולם לא הצבעתי נגד אף הצעת חוק פרו-להט״בית, ולמעשה אני הח״כ מהקואליציה שהצביע הכי הרבה פעמים נגד המשמעת הקואליציונית, תמיד בנושאים להט״ביים. כך שבאופן עקרוני, אני שמח מתוכן פסיקת ביהמ״ש העליון – התומכת בדיוק בדברים בהם אני מאמין. יחד עם זאת, אני חייב גם להישאר נאמן לעקרונותיי: מי שאמור לקבל את ההכרעות הערכיות בדמוקרטיה, זה הציבור באמצעות נבחריו, כלומר – הכנסת. טרם קראתי את פסק הדין, אך מהמעט שקראתי עליו, נראה כי הדבר הנכון יהיה להמשיך ולפעול לקידום החוק שהגשתי ובו אני מאמין גם בכנסת הבאה, כדי שהפעם יעבור – בין אם הסיבה לכך תהיה פסיקת בג״צ, ובין אם הסיבה תהיה כי זהו הדבר הטוב, הנכון והצודק לעשות. אפעל כדי שכך יהיה".

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ אמר:

"הגיע הזמן לתקן את חוק הפונדקאות באופן שוויוני ולהפסיק לדבר עליו. רק ממשלת כחול לבן תתקן את החוק ותהפוך אותו לשוויוני. נתניהו עשור בשלטון וכרגיל לא קיים את הבטחותיו".

ח"כ יעל גרמן (כחול לבן) כתבה:

‏"ברכות לאיתי פנקס, ליואב, ולאבות הגאים על הניצחון ההיסטורי בבג"צ. בגץ הכיר בעקרון הצדק והשוויון לזוגות גאים, עכשיו ממשלת ישראל והכנסת חייבים להעביר את התיקון לחוק הפונדקאות, אותו ניסיתי להעביר בכנסת ה 19 וה 20. ההחלטה לאפשר לזוגות חד מיניים להביא ילדים לעולם באמצעות פונדקאות היא עוד הוכחה למרכזיותו של ביהמ"ש העליון בחיים הדמוקרטיים כאן ובמלחמה על השוויון בישראל".

ח"כ איתן גינזבורג, (כחול לבן):

"פסק הדין של בג"ץ הוא בשורה גדולה לקהילה הגאה שישים סוף לאפליה שחווינו במשך שנים וינגיש את הזכות הבסיסית למשפחה. אבל עדיין מוקדם לשמוח. אם הליכוד ינצח אין סיכוי שהחוק יעבור. הם יחוקקו את פסקת ההתגברות ויסרסו את בג"צ. אחרי שממשלות נתניהו התנגדו פעם אחר פעם לשוויון בחוק הפונדקאות, הקהילה הגאה צריכה לדעת שיש אלטרנטיבה. כחול לבן, תדאג לתקן את החוק ולקדם שוויון זכויות מלא ללהט"ב בישראל."

ח"כ איציק שמולי מסר בתגובה להחלטה כי:

"מברך על החלטת בג"ץ ההיסטורית והמתבקשת, הזכות להורות היא זכות טבעית והדרתה של קהילת הלהט"ב ממנה אינה חוקתית ואינה הוגנת. בכוונתי להגיש מחדש את הצעת החוק שלי לתיקון חוק הפונדקאות, שבמשך 25 שנה אפשר לרבים אושר ושמחה ודן רבים אחרים, אותנו, לעצב ולאפליה. עתה הפגם יתוקן".

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ אמר:

"בממשלה הבאה נהפוך את פסיקת בג"ץ למציאות בשטח. החלטת בית המשפט היא ניצחון לקהילה הגאה שלנו ולכל מי שמאמין במדינה חופשית, שוויונית ושפויה. כבוד לבית המשפט שעושה סוף סוף צדק לאחר שנים של אפליה שהובילה הממשלה. אם לא נשמור על מעמדו של בית המשפט לא יהיו עוד פסיקות צודקות כאלה".