בג"צ לרבצ"ר המיועד קרים בעקבות עתירת סיעת מרצ: הסבר את אמירותייך הבעייתיות

בעקבות עתירה שהגישו חברות הכנסת של סיעת מרצ, החליט השבוע בית המשפט העליון לדחות את מינויו הרשמי של הרב הראשי המיועד לצה"ל,  הרב אייל קרים עד שיביהר את עמדותיו בנוגע לאוכלוסיות שונות כלפיהן נמצא שהתבטא בעבר באופן מפלה וגזעני

ביום שני האחרון (21.11) קיבל בית המשפט העליון את עתירתן של שלושת חברות הכנסת מסיעת מרצ: זהבה גלאון,  מיכל רוזין ותמר זנדברג המבקשת לדחות את מינוי של הרב אייל קרים לתפקיד הרב הראשי לצה"ל. כדי לממש את מינויו,  היה צריך הרב קרים להסביר לבית המשפט את פשר האמירות הקשות שהשמיע בעבר כלפי נשים,  מיעוטים וקהילת הלהט"ב.

נזכיר כי במהלך השנה האחרונה פורסמו דבריו המסבירים את יחס ההלכה הלא-מגנה אונס שבועות מלחמה גויות,  הוא התנגד לגיוס נשים כי "הנזק הצניעותי שעלול להיגרם לבת ולאומה מכריע" ואף התבטא כנגד מתן זכויות שוות לאזרחים לא-יהודים במדינה.

יומיים לאחר הגשת העתירה ובתשובה לה, בחר קרים לחזור בו מהצהרותיו הקודמות.

קרים הבהיר שהוא מתנגד לחלוטין לאונס נשים – ״מוסרית, הלכתית ופיקודית״. הוא גם חזר בו מעמדותיו לגבי גיוס נשים לצה״ל, והיום, ״אין בלבו ספק בדבר תרומתן המשמעותית של בנות המשרתות בצה״ל״, הודות לכך שדעתו בעניין ״השתנתה לבלי הכר בשנים שחלפו״.

על להט״בים קרים אומר, שעמדתו ״החד משמעית היא כי היחס העקרוני לכל אדם באשר הוא, ובכלל זה לבני הקהילה הלהט״בית, נדרש להיות יחס של אהבה, תמיכה והכלה. כך הדבר בכלל, ובצה״ל בפרט.״

אנו שמחים על שינוי עמדותיו של הרב קרים, ומקווים שימשיך בקו זה גם בתפקידו בצה"ל.