בג"צ דחה את בקשת המדינה לדחות את ביטול חוק הגיוס. יו"ר האופוזיציה: "די להיכנע לעסקנות הפוליטית בחוק הגיוס".

אתמול, שלישי 3.11.2020 בג"צ דחה את בקשת המדינה לדחות את ביטול חוק הגיוס בחצי שנה וקבע כי הצו המבטל את החוק ייכנס לתוקפו בעוד שלושה חודשים, ב-1 בפברואר 2021.

את ההחלטה קיבלו פה אחד תשעת שופטי ההרכב בראשות הנשיאה אסתר חיות, המשנה לנשיאה חנן מלצר, והשופטים ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית, נעם סולברג, דפנה ברק-ארז, מני מזוז וענת ברון.

בהחלטתם, כתבו השופטים כי "ביטולו של פרק ג'1 לחוק שירות ביטחון [נוסח משולב], התשמ"ו-1986 ייכנס לתוקף ביום 1.2.2021". עוד כתבו השופטים כי "מצופה כי לא תתבקשנה ארכות נוספות".

משמעות ההחלטה היא כי לא יתאפשרו דחיות נוספות מטעם המדינה וחוק הגיוס יבוטל בעוד שלושה חודשים.

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) צייץ בחשבון הטוויטר שלו וכתב:

"‏מברך על החלטת בג״צ. ממשלת נתניהו מתחמקת מחוק הגיוס כבר 5 שנים. הגיע הזמן להחזיר את השיוויון בנטל. כל צעיר וצעירה מחויבים לשרת את המדינה. לאף אחד אין הנחות. בג״צ קובע היום, די להיכנע לעסקנות הפוליטית בחוק הגיוס".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) כתב בתגובה להחלטת בג"ץ:

"‏כשקיבלתי פרופיל 21 – נלחמתי בכל זאת להתגייס. כשחסמו בפניי את האפשרויות – נאבקתי כדי לצאת לקצונה. נפלה בחלקי זכות להשתתף במשימה הקדושה של הגנת ישראל ואזרחיה. שוויון בפני החוק הוא הבסיס לשותפות הגורל שלנו כאן, ועל כל אזרח.ית לשרת – שירות צבאי, לאומי או אזרחי. מברך על פסיקת בג"ץ".

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) מסר בתגובה:

ה לא הוגן ולא נכון לקחת נושא כזה, שכולם יודעים עד כמה הוא בציפור נפשנו, כולם יודעים שבשבילנו השמירה על מעמד בני הישיבות זה מעל הכל, זה מעל הפוליטיקה, ולהשתמש בזה בצורה פסולה. גנץ וחבריו בכחול לבן מנסים בחודשים האחרונים להציג את עצמם כמי שמתקרבים לציבור החרדי, ואני מברך על כך, שהם זונחים את הרטוריקה מקמפיין הבחירות, אבל הם צריכים לדעת שבשביל כל אחד ואחד בציבור החרדי, הדבר הכי חשוב שיש זה השמירה על מעמד בני הישיבות".