בג"ץ הכריע סופית כי מותר להכניס חמץ לבתי החולים. שר הבינוי : "כפייה חילונית מוצהרת במרחב הציבורי".

הבוקר, ראשון 10.1.2021 נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות דחתה את בקשת הרבנות הראשית אשר נתמכה על ידי היועץ המשפטי לממשלה לקיים דיון מחדש בפסק הדין שביטל האיסור על הכנסת חמץ בפסח לבתי החולים.

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, נימקה את ההחלטה בכך שלא מדובר ב"הלכה" חדשה ואמרה:

"אין מדובר בשאלה מהו ה'סטטוס קוו' בענייני אכילת חמץ בפרהסיה או במקומות ציבוריים, או בשאלה האם התקיימה חריגה ממנו והאם היא מוצדקת. השאלות שנדונו בפסק הדין היו שאלות משפטיות ממוקדות שאותן הציב בית המשפט במסגרת הצו על תנאי שהוצא ואלו הן: האם קיימת בידי המשיבים – משרד הבריאות ובתי החולים – הסמכות להורות על איסור הכנסת מזון לשטח בתי החולים; והאם קיימת למאבטחי בתי החולים הסמכות לבצע חיפוש בכליהם של באי בתי החולים על מנת לאכוף איסור זה, ולמצער ליידע את באי בתי החולים עליו".

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר:

"ההחלטה לחייב הכנסת חמץ לבי"ח בחג הפסח – מקוממת ומתריסה. זוהי כפייה חילונית מוצהרת במרחב הציבורי. נמשיך לפעול בכל דרך למניעת פגיעה כה אנושה במסורת ישראל".

סגן שר התחבורה אורי מקלב (יהדות התורה) אמר:

"פסיקת בית המשפט אינה מגיע על רקע חוקתי, אלא מתוך השקפת עולם מנוכרת של השופטים שאינם מייצרים את הרוב בארץ ישראל השומר כשרות בפסח. פסיקה אטומה ומנוכרת זו לא באה לאפשר חופשיות למי שאינו רוצה להקפיד על חמץ בפסח – אלא פוגעת באופן ממשי ברוב ישראל השומרים מחמץ בפסח, ופוגעת באופן המעשי מהחולים המאושפזים בבתי החולים לשמור כשרות בפסח. בית המשפט בפסיקתו זו מייצג את עצמו בלבד".

שר הפנים יו"ר ש"ס אריה דרעי מסר:

"לא יעלה על הדעת כי במדינה יהודית, בתי חולים יחוייבו להכניס לתחומם חמץ בפסח".

השר לשירותי דת יעקב אביטן (ש"ס) כתב:

"אחיי ורעיי, פגוע ומזועזע עד עמקי נשמתי מהחלטת בג״צ להתיר הכנסת חמץ בחג הפסח לבתי החולים במדינת ישראל. בג״צ פרם את החוטים האחרונים בזהות היהודית ובאחדות עם ישראל תוך הכשלה חמורה של רבבות עמך ישראל. אבות אבותינו עלו למדינת ישראל בדיוק בגלל דברים אלו, על מנת לחיות כיהודים ולקיים את מסורת ישראל ואילו כעת, נדרס הסטטוס קוו הקיים.  אני קורא לבג״צ בלב מורתח וכואב, לקיים דיון נוסף בסוגיה ולאפשר ליהודים, עם ישראל, לשמור על מסורת ישראל בחגים ורגלים".

שרת התפוצות ח"כ עמר ינקלביץ (בחול לבן) כתבה:

"‏אני מצרה על החלטת בג"ץ שתאפשר הכנסת חמץ בפסח לבתי החולים. ההחלטה פוגעת במרקם החיים העדין בין דתיים לחילונים בחברה הישראלית ועלולה לייצר מתיחות מיותרת בבתי החולים. החלטה כזו הייתה צריכה להתקבל בהרכב מורחב, והיא בוודאי לא תוסיף לאמון של ציבור רחב מאוד בבג"ץ".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה), תקף את החלטת בג"ץ ואמר כי :

"שופטי בג"צ החצופים מנצלים את התקופה שבין כנסת אחת לשניה, שאי אפשר להעלות את התיקון לחוק שלי בעניין הזה, ולא מתחשבים ביהודים שומרי כשרות הנזקקים להגיע לשירותי בתי החולים בפסח".

ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) צייץ בחשבון הטוויטר שלו וכתב:

"בג"ץ ממשיך לחרב את עקרונות המדינה היהודית ולהשליט עליה עקרונות מעוותים בצורה לא דמוקרטית ובחוסר סמכות. יש לעשות סוף להליך הזה שיושבים שופטים ומקבלים החלטות לפי רחשי ליבם בעוד נבחרי הציבור וחברי הכנסת עמלים בוועדות יום וליל בכדי להגיע למתווים מסודרים בנושא הזה מבלי שאף צד יפגע".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) מסר:

"שוב בג"צ מוחק ברגל גסה את זהותה היהודית של מדינת ישראל. אחת המשימות המרכזיות הממשלה הבאה זה לתקן את ההשתוללות הבריונית וחסרת הסמכות של בג"צ בקביעת סל הערכים של מדינת ישראל. קבוצה סגורה של אנשי שמאל השתלטו שלא ברשות ושלא בסמכות על מדינת ישראל, זה חייב להפסק. ‏מדינת ישראל היא מדינה יהודית. 72 שנה היה ברור שלהגדרה הזו חייב להיות ביטוי בצביון של הפרהסיה הציבורית. על רקע המרכזיות של חג הפסח ואיסור אכילת החמץ ביהדות היה ברור שאיסור הצגת חמץ בפסח במקומות ציבוריים הוא חלק מזה. עד שבאו שופטי בג"ץ ומפילים אבן אחר אבן בחומת יהדותה של המדינה".

ח"כ יוסף טייב (ש"ס) כתב:

"‏פסיקת בג"ץ על הכנסת חמץ לבה"ח בפסח מוכיחה על השקפה מנותקת של השופטים בהבנה של מה צריכה להיות מדינה יהודית. זו פסיקה אטומה שפוגעת בציבור בישראל ששומר על ערכים יהודיים וזהות יהודית. חובתנו כעם יהודי עם שורשים ומסורת, לתקן את הנדרש ולשמור על זכויותנו כעם יהודי במדינה יהודית בישראל".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):

"‏אני לא נהנה לראות חמץ בפסח אבל בשום פנים ואופן איני מוכן לחטט בתיקים של אנשים, להיכנס להם לתוך הצלחת או בשורה התחתונה להפיץ יהדות באופן כוחני ומשניא. אין לי ספק שהמקהלה המתלהמת על ביהמ"ש העליון יותר משאכפת לה אופיה היהודי של מדינת ישראל, רוצה היא להרוס את בג"צ ולהשניא את היהדות".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) כתב:

"סמוטריץ, צא לנו מהצלחת. לא יעלה על הדעת שמאבטחים יפשפשו בשקיות של הנכנסים לבית החולים למזון לא כשר. אסור שהפרקטיקה המטורפת הזו תתקיים לא בפסח ולא בימות השנה האחרים. זאת כפייה דתית. ממשלה שפויה לא אומרת לאזרחיה מה מותר ומה אסור להם לאכול. בצלאל סמוטריץ כבר הכריז שבממשלה הבאה הוא יעביר פסקת התגברות שתאפשר כאן מדינת הלכה שפועלת לפי דין תורה. עשרות רסיסי המפלגות שהן גוש המרכז-ליברלי יביאו לאובדן של עשרות או מאות אלפי קולות, ויבטיחו ממשלת ימין-קיצוני, שתגשים את חלומותיו הפרועים של סמוטריץ. רק יש עתיד גדולה וחזקה תוכל להקים ממשלה שפויה וליברלית".

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו):

"אני מברך על החלטת שופטי בג"ץ. במדינה דמוקרטית לכל אדם שמורה הזכות לפעול ולאכול כרצונו.  ההתקפות של ח"כים מש"ס ומהליכוד על שופטי בג"ץ ראויות לגינוי, שכן האפשרות לקיים את מצוות החמץ ולהימנע מאכילתו אינה נפגעת.  בג"ץ החמץ, הוא עוד דוגמא למאבק "חיה ותן לחיות", ואני מברך את העותרים".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) כתבה:

"‏שימו לב למה שהמפלגות החרדיות מתכננות לנו- דיון פגרה מיוחד על נושא הכנסת חמץ לבתי החולים. זה מה שחשוב להם עכשיו? לא הקורונה שמשתוללת במגזר החרדי ולא הכלכלה? צבועים".

לפי הדיווח של העיתונאי ארי קלמן המפלגות החרדיות מובילות חוק שיאסור הכנסת חמץ לבתי החולים בישראל בחג הפסח. המפלגות החרדיות מתכוונות לאסוף חתימות בכדי לכנס את המליאה להעברת החוק.