בג"ץ הורה למחוק מתקנון אגודת ישראל את הסעיף המונע בחירת נשים. ח"כ מרב מיכאלי: "גם קול אישה חרדית במפלגה חרדית הוא לא ערווה".

במהלך סוף השבוע, חמישי 10.1.2019 בג"ץ הורה למפלגת אגודת ישראל לשנות תוך 21 ימים את סעיף התקנון שמונע מנשים להצטרף למפלגה.

בית המשפט קבע כי היה ובעתיד תימנע הצטרפותה למפלגה של אישה העומדת, לטענתה, בדרישות התקנון, ניתן יהיה להידרש לסוגיות הנובעות מכך בהליך מתאים, ככל שיוגש.

פסיקת בג"ץ הגיעה בעקבות עתירה שהגישה לפני כשלוש שנים וחצי עו"ד תמר בן פורת, אליה הצטרפו עמותת "איתך מעכי-משפטניות למען צדק חברתי", המייצגות עשרה ארגוני נשים, ביניהן מרכז רקמן, נעמת, ויצו, שדולת הנשים ועוד. את העתירה ליוו ארגון נשים פמניסטי-חרדי, "נבחרות", בראשותן אסתי שושן ואסתי רידר, אשר דוחפות את המאבק ודוגלות בייצוג נשים במרחב הציבורי החרדי.

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה): "מאה שנה אחרי שנשים קיבלו את הזכות לבחור ולהיבחר גם הנשים החרדיות בישראל מקבלות את הזכות להיבחר. יש שופטים בירושלים והם אומרים : אין יותר שלט "אין כניסה לנשים". גם קול אישה חרדית במפלגה חרדית הוא לא ערווה. ניצחון ענק ל"נבחרות" שמייצגות את הנשים החרדיות שלא מוכנות יותר שישתיקו אותן".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "שהחיינו וקיימנו. היסטוריה. כבוד לפעילות החרדיות פורצות הדרך. ניצחתן. שנים של מאבק הביאו לניצחון, לשינוי התקנון שיוביל לשינוי המיוחל. לצערי, בבחירות הקרובות עדיין לא נראה חברות כנסת חרדיות מטעם אגודת ישראל בכנסת – אך התהליך החל. הנשים החרדיות דורשות ייצוג ומעורבות. הן יודעות מקרוב, שבדיונים בכנסת שעסקו בבריאות האישה החרדית, ברווחתה, בביטחונה האישי – חברי הכנסת החרדים לרוב לא נכחו והעדיפו איש-איש את עיסוקו וסדר יומו, ולא הקדישו זמן ל 50% מהציבור ששלח אותו לכנסת. הן דורשות שינוי. להחלטה ההיסטורית השלכות רבות גם על חיי היום יום של נשים חרדיות וגם למנהיגות החרדיות שבדרך. בהצלחה חברות יקרות".

להלן עיקרי החלטת בג"ץ :