בג"ץ הורה להעמיד לדין משמעתי את הרב שמואל אליהו בשל התבטאויותיו. ח"כ סמוטריץ': "שולח חיזוק לרב אליהו".

אתמול, שני 21.9.2020 בג"ץ הורה להעמיד לדין משמעתי את רב העיר צפת, שמואל אליהו, בגין שורת התבטאויות נגד ערבים וקהילת הלהט"ב.

על ההחלטה חתומים נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, והשופטים יצחק עמית ואלכס שטיין. השופט שטיין, שכתב את פסק הדין המרכזי, קבע כי ההחלטה שלא להעמיד לדין משמעתי את הרב אליהו, שהתקבלה על ידי שרת המשפטים לשעבר איילת שקד, לקתה ב"פגם מהותי בשיקול הדעת" וב"חוסר סבירות קיצוני".

יש לציין כי זו תהיה הפעם הראשונה שבה רב עיר יועמד לדין משמעתי. הסמכות להעמיד לדין דיינים ורבני ערים נתונה לפי החוק לשר המשפטים.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) כתב בדף הפייסבוק שלו"

"הלכה אינה מקלט למסיתים. יום שבו מחליט בית המשפט העליון להעמיד לדין רב בישראל, ועוד רב המשתייך לציונות הדתית הוא לא יום שמח עבורי ואני מקווה שגם לא לעותרים. לפני שתקום עדת המתלהמים על בית המשפט העליון, בוא נזכור מי כתב את פסק הדין. לפני שתקום עדת המתלהמים על בית המשפט העליון, בוא נזכור מי כתב את פסק הדין. את פסק הדין כתב השופט אלכס שטיין, שופט שמרן שמונה על ידי שרת המשפטים לשעבר איילת שקד במסגרת "המהפכה" כביכול של בית המשפט העליון. כפי שהשופט שטיין כתב על ההתבטאויות של הרב שמואל אליהו על ערבים והקהילה הלהט"בית בגינן יועמד לדין: "רב עיר מייצג בתפקידו את השילוב הייחודי למדינתנו-שלנו בין דת ומדינה [..] אמירות אלו ודומותיהן אינן חוסות בצילו של ההיתר להעברת מסרים הלכתיים, אשר ניתן לרבני ערים. זאת, מאחר שהאמירות כוללות דברי ביזוי והסתה שאינם בגדר דבר תורה והלכה". האמירות מסוג זה, שמטפחות גזענות מסמלות יהדות שבמקום לקרב אנשים מרחיקה אותם. המילה "הלכה" אינה אמורה להיות מקלט להסתה ופילוג. היא בוודאי אינה אמורה להוות עילה להתערבות פוליטית בחסות קריאות רבניות או פסיקות רבניות והעדפה מפלגה כזאת או מועמד כזה בשם ההלכה. לא תמיד אני מוחא כפיים להחלטות בית המשפט העליון אם כי תמיד אני מברך על קיומו וקורא ומתעקש על קיום פסיקותיו והנחיותיו, תהיינה אשר תהיינה. הפעם אני מצטער שהגענו למעמד הזה, אבל אם כבר הגענו טוב שכך פסק בית המשפט.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) מסר:

"בעולם מתוקן הנשיאה חיות ושופטי בג"ץ היו מועמדים כבר עשרות פעמים לדין משמעתי על עיוות פוליטי של המשפט הישראלי. שוב, בפסיקה שכל כולה סתימת פיות, מעמידים רב עיר, תלמיד חכם ומנהיג ציבור לדין על דעותיו. הם סותמים את הפה ומהלכים אימים על הרבנים, הם סותמים את הפה לימין, הם סותמים את הפה לכל מי שמאיים על ההגמוניה שלהם. לא ירחק היום שיסתמו את הפה גם לנבחרי ציבור שלא בצד הפוליטי הנכון. אני שולח חיזוק לרב שמואל אליהו על האומץ, על העצמאות, על האמת ועל זקיפות הקומה. לא הם יקבעו את גבולות השיח של רבני ישראל. נעמוד איתן על עצמאותם של רבנים להביע את עמדותיהם ההלכתיות בעצמאות, בחופשיות וללא מורא".

ח"כ אופיר סופר (ימינה) אמר:

"שוב בג״ץ משמש ככלי פוליטי ומשרת אג׳נדה שמאלנית ופרוגרסיבית. תפקידו של בג״ץ הוא לא לסתום פיות – בטח ובטח לא לצד אחד במפה הפוליטית – כפי שנעשה לא אחת. הרב אליהו הוא דמות רבנית מוערכת, מקבלת ומכילה אך לצערו הוא לא בצד ״הנכון״ וע״פ בג״ץ יש לסתום את פיו". 

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יצחק פינדרוס :

"השופטים שנטלו לעצמם סמכויות לפרש ולעוות את החוק הישראלי בפלפולי סרק, מתיימרים שוב ליטול לעצמם סמכות שאינה שלהם לפלפל בחוקה האלוקית הנצחית של העם היהודי. בפסק דין מביש קבעו היום שופטי העליון כי אמירותיו של הרב שמואל אליהו, רבה של צפת: "אינם בגדר דבר תורה והלכה". כ"מבינים" מטעם עצמם בתורה הקדושה בטחוני שהם מכירים בדבריו של החכם באדם: 'מקום המשפט שם הרשע. נמשיך לעמוד לימין הרבנים שיוכלו לבטא את דבר ה' בעוז וגאון וללא חשש. אף גוף אנושי בר חלוף יומרני ככל שיהיה לא ישנה את התורה הנצחית".

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ:

"לא צריך להמתין לפסיקת בית הדין המשמעתי, בג"צ קבע נחרצות כי הרב אליהו כשל בהתבטאויותיו, אני דורש לפטר אותו באופן מיידי. אדם כמו אליהו אינו ראוי להיקרא רב או בכלל לתת דוגמא למישהו בציבור. אין מקום במגזר הציבורי לגזענים והומופובים כמו הרב, ולכן צריך לשים לפרשיות שכאלו סוף, ויפה שעה אחת קודם".

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) צייץ בחשבון הטוויטר שלו:

"‏החלטת בג״ץ בעניינו של הרב שמואל אליהו מדיפה ריח רע של סתימת פיות לצד מסוים בחברה הישראלית. שיטות אלו מתאימות למשטרים אחרים שמונעים את חופש הדיבור. יש למחות על ההחלטה שהתקבלה או לפחות לדרוש החלטות זהות גם כלפי התבטאויות של אנשי השמאל".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) כתבה בחשבון הפייסבוק שלה:

"בתוך הקושי והכאוס, קרה דבר ממש חשוב וממש טוב בפתיחת השנה החדשה. שמואל אליהו, הרב של צפת, שניצל את מעמדו להסית ולטנף ערבים, נשים, להט"בקים, את הרמטכ"ל והחוק – יועמד סוף סוף לדין משמעתי. כבר שנים שהוא משתמש במשכורת שמשולמת לו מכספי המסים שלנו וקורא לחסל ערבים, לא להשכיר להןם דירות, לפטר את הרמטכ"ל בגלל שירות נשים ולהפלות הומואים שהם "חולים". אני חזרתי וקראתי לשרת המשפטים דאז איילת שקד לפעול נגדו, אבל היא החליטה שלא לעשות את מה שבסמכותה ו- וחובתה – ולא העמידה אותו לדין משמעתי. בפתח השנה החדשה הזאת, בג"צ קיבל את העתירה של ארגוני זכויות האדם והפלורליזם שלנו – המרכז הרפורמי לדת ומדינה, האגודה לזכויות האזרח, תג מאיר והמטה למאבק בגזענות, והורה אתמול לממשלה למלא את חובתה ולהעמיד את הרב לדין משמעתי. הפסיקה הזאת חשובה כי היא רלוונטית לא רק לרב אליהו, אלא לכל שאר הרבנים שמרשים לעצמם לעשות את זה ועכשיו יצטרכו לתת על זה את הדין. הפסיקה הזאת חשובה, כי השופט עמית מבהיר ש"המילה 'הלכה' אינה מילת קסם שאמורה להדוף ולהרתיע מפני ביקורת שיפוטית" . היא חשובה כי היא אומרת חד וחלק שההחלטה של שקד כשרת משפטים לא להעמיד אותו לדין היא טעות מהותית בשיקול הדעת שלוקה בחוסר סבירות קיצוני – לתשומת לבןם של כל השרים והשרות שמאפשרים את הדברים האלה. היא פסיקה חשובה, כי היא מזכירה למי ששכחו כמה חשוב בית משפט עליון עצמאי וחזק ולמה יש רבנים ושלוחיהם שרוצים לרסק אותו. היא פסיקה חשובה כי היא באה בעתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם ופלורליזם שעשרות שנים מתעקשים על דמותה של המדינה והחברה שלנו. והנה, זה מצליח לנו. אור לשנה החדשה, שבואו נעשה אותה יפה ושונה".

ח"כ אריאל קלנר (הליכוד) כתב:

"במדינת בג"ץ חופש הביטוי מאפשר ביזוי קודשי ישראל, הסתה נגד רה"מ ותמיכה בחרמות על ישראל. הרב שמואל אליהו הוא רב מוערך, תלמיד חכם ומנהיג ציבור. אך מה שמותר לשמאל, אסור לימין. דברי התורה של הרב אליהו ימשיכו להאיר דרכם של יהודים רבים, הרבה אחרי שפסיקות בג"ץ ייעלמו ולא יישאר מהם זכר".

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) מסר:

"אחת מאבני היסוד בתהליך הרס הדמוקרטיה בישראל, היא סתימת הפיות לכל מי שלא חושב כמו "האליטה" השולטת. מיעוט קולני שרוצה להרוס מהיסוד את החיבור של היהודית עם הדמוקרטית. הטענה העיקרית של השופט שטיין הינה שמדובר ב'קהל שבוי' של הרב ועל כן יש להגביל את חופש הביטוי שלו. טענה זו לא מתקבלת על הדעת כל עוד לא מחילים אותה גם על מרצים באקדמיה שאצלם הקהל שבוי הרבה יותר ונתון לחסדיהם. רב עיר הוא נבחר ולא ממונה. אמירותיו צריכות לחסות תחת מטריה רחבה ביותר. התערבות בג"צ בשאלת העמדתו לדין היא הוכחה עצובה ללחץ מארגוני שמאל קיצוני, שאליו נכנעו השופטים".

ח"כ קטי שטרית (הליכוד):

"הצהלות והקריאות של גורמים בתקשורת ובכנסת לפטר את הרב שמואל אליהו בעקבות קביעת בית המשפט העליון כי יש להעמידו לדין משמעתי בשל התבטאויותיו, עולות כדי סתימת פיות. איפה היה ניצן הורוביץ כשעומר ברגותי דיבר על חיסול המדינה היהודית? למה התקשורת דוממת כשמרצים חותמים על עצומות נגד צה"ל והמדינה? במילה אחת: צביעות".

ח"כ איילת שקד (ימינה) התייחסה לנושא בריאיון לערוץ 7 ואמרה:

"זו התערבות מיותרת. יש שם ביקורת כלפי שלא הסכמתי להעמיד את הרב אליהו לדין משמעתי וחשבתי שזה לא נצרך. אני שוחחתי איתו על ההתבטאויות ובזה נגמר האירוע ולדעתי בג"ץ לא היה צריך להתערב".

ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן):

"אתמול פסק בג״צ, בפסק דין תקדימי וחשוב, נגד התנהלותו של רב העיר צפת שמואל אליהו, אשר התבטא באופן מסית, גזעני והומופובי.  אם צריכים תזכורת קטנה לחלק מהרפש שהוציא האיש מפיו: – "אני קורא לא להשכיר דירות לערבים ולא למכור דירות לערבים" – "לא נאפשר למדינה להיות להט"ביסטן. יש טרור של הלהט"בים על המערכת, שכופה את עצמו נגד החשיבה הבריאה… הם חברה חולה, ניתן לגיטימציה גם למחלות? חיים מעוותים" -"קריאה לפיטורי הרמטכ"ל שמחליש את הצבא בגלל אג'נדה פמניסטית מטורפת" אם אני הייתי במקום השופטים, האיש הזה לא היה צריך לעמוד רק לדין משמעתי, אלא היה צריך להיות מסולק מתפקידו לאלתר. הוא לא ראוי לתואר רב, ובטח לא רב של עיר.  רב, שמשכורתו משולמת מהקופה הציבורית וציבור מאמיניו רואה בו בר סמכא, דמות שהיא מעין מורה, מחנך, מדריך, לא יכול בשום אופן, בשם תפקידו הממלכתי והציבורי לצאת באופן הזה נגד קבוצות אוכלוסיה שלמות, שהן חלק בלתי נפרד מהחברה ומהמדינה. הוא לא יכול לעודד לאלימות, הוא לא יכול לסמן ולשסע, הוא לא יכול להפריד ולעודד אפלייה – גם לא בחסות הדת שלא תמיד תואמת את ערכי השוויון והסולידריות.  חשוב לציין בהקשר הזה שבדבריו של השופט שטיין, בפסק הדין, על אף שקבע כי יש לפתוח בהליך משמעתי נגד הרב אליהו, נכתבו גם דברים בעייתיים מאוד, לפיהם בשם הההלכה רב של עיר יכול לומר דברים פוגעניים כלפי אוכלוסיות אחרות, וטוב שהשופט עמית חלק עליו בנושא זה. כך או אחרת, שניהם הסכימו שבמקרה של הרב אליהו נחצה קו אדום. תואר רב לא צריך להיות, ולא יכול להיות כרטיס חופשי לפגיעה, שנאה והסתה כלפי קבוצות אוכלוסיה שלמות – ודאי לא אדם בעל תפקיד שממומן מהתקציב הציבורי. ובהזדמנות זו נזכיר לרב אליהו – ״ואהבת לרעך כמוך״, קודם כל ולפני הכל".