בג"ץ הורה לבטל סעיף האוסר על התמודדות נשים לרשימה החרדית, אגודת ישראל. ח"כ מרב מיכאלי: "מפלגה שמונעת ייצוג מנשים מנוגדת לאופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל".

היום, שלישי 31.07.2018 העניק בג"ץ ארכה לתנועת אגודת ישראל, בכדי שישנו את הסעיף בתקנון המפלגה שאינו מאפשר שילובן של נשים ברשימה.

ההחלטה ניתנה בתום דיון בהרכב מורחב, בראשות הנשיאה אסתר חיות והשופטים מלצר, הנדל, פוגלמן וקרא, בעתירה לה שותפות גם נשים המגדירות עצמן כחרדיות, בדרישה לחייב שילוב נשים ברשימת אגודת ישראל לכנסת.

העתירה, שהוגשה על ידי עו"ד תמר בן-פורת במארס 2015, נוגעת לסעיף 6" חברות במפלגה" בתקנון אגודת ישראל, ומופנית גם כנגד רשם העמותות שאישר את הסעיף בו נכתב: "חבר מפלגה יכול שיהיה כל איש יהודי מבן 18 שנה ומעלה, שומר תורה ומצוות, הנמנה על החרדים לדבר ה' ומזדהה עם אגודת ישראל ומטרותיה… מכפיף עצמו לדעת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל ומקבל מרותה, אשר מוכן לקבל על עצמו תקנונה".

ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני): "כל אדם – ראוי להזדמנות שווה. בג"ץ בהחלטה חשובה: נשים יוכלו להתמודד ברשימות חרדיות. לאחר שנים של קיפוח והדרה, בג"ץ הורה לבטל סעיף האוסר על התמודדות נשים לרשימה החרדית, אגודת ישראל. אני מאוד מקווה שברשימות החרדיות יתיישרו עם החלטת בית המשפט ויכירו ביכולות ההנהגה של נשים. מי יודע כמה מנהיגות נפלאות פספסנו עד היום וכמה מנהיגות נהדרות עוד יתגלו בעתיד הקרוב.  מעבר לעובדה שהגיע הזמן לייצוג חרדי-נשי בכנסת, לא יעלה על הדעת שידירו מבחינה ציבורית יותר ממחצית מהאוכלוסייה – אוכלוסיית הנשים.  לבחור ולהיבחר זו זכות בסיסית הנגזרת מחוק היסוד: הכנסת, שמיישר קו עם מגילת העצמאות לפיה כל אזרחי המדינה שווים ובעלי זכויות שוות ללא כל הבדל דת, גזע ומין".

ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת): "מברכת את הנשים החרדיות האמיצות שזכו במאבקן. החלטת בג"צ פותחת בפני הנשים החרדיות הזדמנות להיות חברות במפלגות חרדיות. צעד חשוב מאוד בדרך לייצוג הנשים החרדיות בשלטון המקומי ואולי גם בכנסת. לציבור הנשים החרדיות מגיע ייצוג נאות, שמבטא את קולן ומצוקותיהן ומבין את הייחודיות במאבק שלהן".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "נבחרות. כבוד ענק לנשים החרדיות אסתי רידר, אסתי שושן, רות קלויאן ואחרות שלא ויתרו וקיבלו מבית המשפט העליון את הזכות להיבחר במפלגות שאמורות לייצג אותן. כי מפלגה שמונעת ייצוג מנשים מנוגדת לאופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל".

ח"כ רחל עזריה (כולנו): "היום בג״צ פסק לטובת ארגון נבחרות ונאסר על אגודת ישראל להפלות נשים. אתמול עדינה בר שלום הכריזה על הקמת מפלגה. יש קבוצה הולכת וגדלה שפועלת לשנות את המציאות במגזר החרדי. שאפו גדול לנשים פורצות הדרך".