בג"ץ הודיעו למדינה כי לא יסכימו לתת הארכה בנושא הגיור. סגן השר מקלב: "אסור לאפשר לקהילות הרפורמיות לקבל מעמד בארץ".

אתמול, שלישי 8.12.2020 שופטי בג"ץ הודיעו למדינה כי לא יסכימו לתת הארכה נוספת בנושא הגיור, וכי עליה להציג מתווה לחוק הגיור המועדף עליה עד 21.12.2020, עוד שלושה עשר ימים.

בהחלטת בג"ץ נכתב כי:

"העתירות שבכותרת תלויות ועומדות מזה שנים ארוכות. רובן הוגש לפני 15 שנים, צו על תנאי הוצא בהן לפני כארבע וחצי שנים והדיון האחרון התקיים ביום 2017.5.16 .בהחלטתנו מיום 2020.8.19 שבנו ונעתרנו לפנים משורת הדין לבקשת המדינה לדחות את מתן פסק הדין על מנת לאפשר פתרון שייתר אותו. הוספנו עם זאת כי נוכח התמשכות ההליכים אנו מצפים שלא תוגשנה בקשות לארכות נוספות. לאחר עיון בבקשה ובתגובת העותרים, איננו רואים מקום לדחייה נוספת במתן פסק הדין, אך למותר לציין כי ככל שתהיה התפתחות עד למועד הינתנו ניתן להגיש בנושא הודעה מעדכנת מתאימה".

יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי הגיב לפרסום ואמר:

"מתוך אחריות וראיה ממלכתית הרואה את הסכנה האיומה בפריצת נושא הגיור העלולה לגרום קרע ופילוג בעם ולרמיסת חוק השבות, קידמתי כבר לפני כשלוש שנים תזכיר חוק ממשלתי לגיור ממלכתי בישראל. לנוכח התארכות המשבר הפוליטי הקשה ביותר שידעה מדינת ישראל לא הושלם הליך החקיקה עד כה. במקביל לא שקטתי והנחיתי את ח״כ ארבל להגיש הצעת חוק פרטית בנושא זה בהתאם להצעה הממשלתית אותה יזמתי ובתמיכת ראש הממשלה. נושא הגיור שהשלכותיו נוגעות לזהות המדינה לרבות חוק השבות חייב להיות מוכרע אך ורק על ידי הכנסת. הכרעה שיפוטית בסוגיה זו תוך התעלמות מהליך חקיקה שכבר החל עלולה להביא לקרע ופילוג בעם ישראל".

ח"כ משה ארבל (ש"ס) מסר:

"אני מצר על החלטת בית המשפט העליון שהתעלמה מהצעת חוק גיור ממלכתי שהגשתי בהנחיית שר הפנים הרב אריה דרעי והונחה על שלחן הכנסת כבר ב16 לנובמבר. הצעת חוק ממלכתית שללא ספק תזכה לתמיכה רחבה. אל לו לבית המשפט לדחוק את רגלי הכנסת ולהכריע במקומה בנושא שאחדות עם ישראל תלויה בו אך ורק בשל עיכוב פרוצדורלי".

סגן שרת התחבורה, אורי מקלב (יהדות התורה), הגיב גם הוא להחלטת בג"ץ ואמר:

"בית המשפט חותר שלב אחר שלב להכיר באופן מעשי ברפורמים, אסור לאפשר בשום דרך לקהילות הרפורמיות לקבל מעמד בארץ. גיוריהם אינם גיורים, אין בהם לא קבלת עול תורה ומצוות ולא כניסה לעם היהודי, יש לעמוד על המשמר ולא ניתן לחבל בכרם ישראל, בטהרת הייחוס וכנגד התבוללות בעם ישראל כפי המסורת הנהוגה עד היום. על הממשלה לקדם חקיקה ברורה שתמנע מבית המשפט להכיר ברפורמים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) אמר:

"תיראו מופתעים. הגיע הזמן לגיור ממלכתי במדינת ישראל. תפקידה של הממשלה למשול. גיור זו ליבת היהדות ואין מקום למשחקים. היתרון היחיד הוא חוק גיור ממלכתי ב-3 קריאות כבר השבוע. אנחנו נתמוך".