אלעזר שטרן: "מדינת ישראל הפקידה את מפתחות הכניסה לעם היהודי בידי אנשים שחלקם מתנגדים לקיום שלה."

את הדברים אמר ח"כ שטרן לפני כשבועיים (15/11) בשיחה עם סטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב על דת ומדינה.

 שטרן דיבר בשיחה על דעתו בנושאי הגיור, השבת, חוק הגיוס ועוד. 

"זה לא נורמלי שמדינה דמוקרטית לא נותנת לאזרחים שלה להתחתן. אם לא נסדיר את יחסי הדת ומדינה לא תהיה פה מדינה יהודית." – דברי שטרן.

להלן עיקרי הדברים מהשיחה עם ח"כ אלעזר שטרן

ח"כ שטרן פתח את האירוע בהצגה עצמית ודברי פתיחה.

"לפי דעתי, אלו המסרים של השואה: להגיד שיש פה מדינה יהודית חזקה שיודעת להגן על עצמה והשני זה לא לעשות הבדלים בין בני אדם.

אז מאיפה אני הגעתי לגיור? – כשהייתי קצין חינוך ראשי, ישבנו בסיכום שנת עבודה עם הרבה מפקדים מהחיל, ושם מפקדת מחו"ה אלון – בסיס רווי עולים חדשים, מספרת שהיא חילקה  600 ברית חדשה בשנה. 

כל מי שהיה מסביב לשולחן נרעש – איך נותנים ברית חדשה, זה צבא של מדינה יהודית.

נכון, אין לנו 600 נוצרים בצבא. אבל יש לנו אנשים שאומרים להם שהם לא יהודים, ואם זה הגיור – כמו שהוא היום, אז הם מעדיפים לקחת ברית חדשה."

ח"כ שטרן עבר לדבר על קורס הגיור הצה"לי "נתיב" באומרו :" מי שיגיד לכם שכדי להתגייר גיור אורתודוקסי צריך לוודא בגיור שהוא שומר תרי"ג מצוות הוא צודק רק לפי גישה אחת." 

בנושא הנישואים אמר כי :"אני רוצה שכל היהודים במדינה הזו יתחתנו עם רב אבל אני מקבל את כל מי שרוצה להקים משפחה בלי רב. מבחינה חינוכית אני אעשה הכל שיתחתנו עם רב, מבחינה חוקית – לא.

קיים היום במדינת ישראל מצב אבסורדי – יהודי ויהודי יכולים להתחתן, לא יהודי ולא יהודי יכולים להתחתן – יהודי ולא יהודי – קפריסין.זה לא נורמלי שמדינה דמוקרטית לא נותנת לאזרחים שלה להתחתן."

ח"כ שטרן המשיך ואמר :"מדינת ישראל הפקידה את מפתחות הכניסה לעם היהודי בידי אנשים שחלקם מתנגדים לקיום שלה.זו המציאות. בעיני, הנושא של רב הוא לא קריטי- אם יש כוונה, זה מספיק.

אנחנו צריכים לוודא שהיהדות לא שייכת למגזר מסוים. השאלה היא איך אתה מסדר את המדינה שתכיר בזה ותקבל את זה.

אני התעסקתי ועוד מתעסק באיך, בהינתן שזה החוק היום, מסדרים את הגיורים, את הכשרות, את השבת.

אני חושב שיש לנו פה פער לגשר עליו שנובע מני מקומות – מערכת החינוך במדינת ישראל, ששנים לא התמודדה עם האתגר הזה, ומהצד השני המערכת הפוליטית במדינה עשתה לזה רק נזק. שניהם גרמו להרחיק אנשים מהדבר המדהים שנקרא זהות יהודית."

שטרן עבר לדבר על אופן כניסתו לחיים הפוליטיים: "אני היום ב"יש עתיד". כשנכנסתי, ציפי לבני אמרה לי :'אם לא יהיה שלום עם הפלסטינאים לא תהיה פה מדינה יהודית', אמרתי לה שאני מסכים, אבל שאם לא נסדיר את יחסי דת ומדינה גם לא תהיה פה מדינה יהודית."

בנוגע לחוק הגיוס ולשירות הצבאי בכלל, אמר את הדברים הבאים: "אני חושב שהצבא זה גורם ממתן מספר 1 במדינה,שם אתה מבין שאפשר לאהוב את הארץ הזו גם אם גדלת במקום אחר. זה לא סתם שבהתנתקות לא היה סירוב פקודה.

אני יכול להבין כשאומרים לי שלמד"סים בבוקר תבוא לבחור שלא ראה בחיים שלו בחורה, מד"סניקית עם גופייה – אני מבין את הבעיה. אבל כשאתם הולכים לקול באישה ערווה – הרגתם. הייתי מלמד בכל בית ספר בישראל 4 דברים –שבת – ונותן לכל אחד בדרך לעצור איפה שהוא רוצה, לוח השנה  העברי, ארון הספרים היהודי וצדקה. אבל חירבנתם את הכל. את כל הדברים היפים שאפשר היה לקחת מהיהדות הרסתם. זה לא התפקיד של הצבא לתת לחיילים שלו זהות יהודית, אבל אם מערת החינוך לא עושה את זה אז הוא חייב."
 "בנוגע לחוק הגיוס-אין את המונח סנקציה, אין את המונח פלילי. החוק אצלם זה קודם כל המכסות – למה חייבים אותן? כי  אחרת זה אצבע בעין לדמוקרטיה, אוכלוסיה שבהגדרת החוק לא משרתת.

ממה הם פוחדים? שהקהל השבוי שלהם יצא ויבין שהוא יכול לעבוד, פחות תלוי בקצבאות, יבין שהוא יכול לשרת בצבא ואז נפתחים לו עוד מקומות עבודה.

כראש אכ"א לשעבר אני אומר- האיום הכלכלי של אי שילוב חרדים בשוק העבודה הוא יותר חמור מהאיום של שילובם בצבא ולכן הלכנו לשם."

"כשהתחלתי עם חוק הגיוס, הלכתי לאטיאס (אריאל אטיאס, ח"כ לשעבר מטעם ש"ס), הוא אמר לי 'לא ניתן לך' אמרתי לו 'למה?' הוא אמר לי – ' כי אתה צודק'. החרדים לא קיבלו את זה."
גם בית המשפט העליון בבעיה – איך תגדיר את האוכלוסיה הזו? אפילו בדואים משרתים."

בנוגע לשבת, אמר :"הצעת חוק השבת שלי מתבססת על אמנת גביזון מידן ואומרת- בתי מזון ובתי תרבות פתוחים בשבת, בתי עסק סגורים. תחבורה ציבורית – במקומות שצריך אותם ובגודל שצריך אותם. יש הסדרים מאוד ברורים גם ברמה הסוציאלית – לא להכריח עובדים לעבוד בשבת."

בנוגע לנישואים חד מיניים – "אני בעד שכל זוג חד מיני שרוצה להקים משפחה בישראל יוכל להקים משפחה עם כל הזכויות. אם להגיד נשוי – פה אני עוצר. זה סוג של קידה לצד השני, להתחשב. לשמור על הזכויות של כל אחד בלי לשים לאף אחד אצבע בעין. אני חושב שמה שאמרתי עכשיו- 80% מהציבור הדתי במדינת ישראל לא יגיד. אני יודע שזה לא שוויון זכויות, אבל צריך להתפשר."

"בנישואים זה הקצה חד מיניים – גם מי שמתחתן בלי רב שירשמו אותו, אני יודע להגן על זה גם מבחינה דתית. גם אם הוא מתחתן עם רב רפורמי."

ח"כ שטרן סיים את דבריו באומרו: "אני בקיץ האחרון הייתי בכנס בארה"ב של ארגון IAC. הייתי בפאנל, כולם היו ישראלים שירדו לאמריקה ושנים כבר שם. סיפרתי להם שאני רוצה שהילדים שלי יהיו כמוני – אני לא חושב שהעיקר זה לפתוח להם הכל ושיבחרו את הדרך שלהם. לא, אני פותח להם רחב מאוד ורוצה שיבחרו בערך כמוני. לא יבחרו ככה- הם ימשיכו להיות הילדים שלי, אבל  מבחינתי לא הצלחתי.

ואז אמרתי ליורדים – מבחינתי אתם אחים שלי, אבל אתם סוג של כישלון. אתם כישלון כי אתם פה.

החינוך בארץ אז לא הוציא אותם עם שום מטען יהודי ועכשיו הם שואלים את עצמם מי הם.

הפתרון בעיני – חינוך,חינוך, חינוך. גם אם אתה רוצה לסוע בשבת, ולא להתפלל ולא לאכול כשר –אתה עדיין רוצה שהילדים שלך יקבלו חינוך שהם יכולים לבחור בתוך זה.

בסוף זה האתגר – לשבור את המגירות בינינו."