אלעזר שטרן: "אתה לא יכול לקחת מכשיר כמו הצבא, שהוא בלב הקונצנזוס, ולנצל אותו לצרכים של הרבנות "

את הדברים אמר ח"כ שטרן במהלך עימות טלוויזיוני שנערך אתמול (12/1/16) בינו לבין ח"כ בצלאל סמוטריץ', בנושא העברת מדור "תודעה יהודית" מאחריות הרבנות הצבאית לאחריות אכ"א.

במהלך העימות ח"כ סמוטריץ אמר כי "אני לא מבין על מה יוצא קצפו של אלעזר. הרבנות הצבאית מנחילה את עולם הערכים היהודי בצורה הכי סובלנית, פתוחה וידידותית למשתמש. אם כבר יש בצבא כפייה חילונית."

אז על מה כל הסיפור בעצם? הפרטים כאן.

מה שח"כ סמוטריץ' וחבריו עשו זה שהם יצרו קשר בין יהדות לבין זהות פוליטית.  

ביום שני השבוע (11/1/16) פורסם בעיתון "הארץ"  כי הרמטכ"ל, רא"ל גדי אייזנקוט, החליט להוציא את ענף "תודעה יהודית" מאחריות חיל הרבנות הצבאית ולהעבירו לאחריות הישירה של ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף חגי טופולנסקי .

ענף "תודעה יהודית" הוקם במסגרת הרבנות הצבאית בשנת 2001. עיקר מהותו היא חינוכית והוא עוסק בהעברת ימי עיון, הרצאות ומערכי שיעור ליחידות הלוחמות בנושאי יהדות ומוסר.

 גם מתוך צה"ל וגם בקרב חברי כנסת מהשמאל קיימת ביקורת על הרחבת השפעת הרבנות בתוך הצבא, בעוד רבנים מהציונות הדתית וחברי כנסת ממפלגת "הבית היהודי" טוענים כי זאת נעשה לאור העלייה במספר חובשי הכיפה שנמצאים בשורות צה"ל. לטענתם, הרחבת השפעת הרבנות נעשית על מנת לספק מענה דתי- אידיאולוגי לאותה אוכלוסייה, מענה שחיל החינוך לא מסוגל להעניק.

כוונתו הראשונית של הרמטכ"ל היתה להעביר את האגף לאחריותו של חיל החינוך, אשר בינו לבין חיל הרבנות קיימות מחלוקות רעיוניות עמוקות. 

 החלטה זו מעוררת התנגדות עזה בקרב רבני הציונות הדתית וחברי הכנסת ממפלגת "הבית היהודי", שכבר החלו להתבטא בנושא.

סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, דרש ביום ראשון לאפשר את פעילות הענף ולהשאיר אותו ברבנות הצבאית :"ענף התודעה היהודית לא קם עבור הדתיים ולא עוסק בהחזרה בתשובה", כתב. "תפקידה של התודעה היהודית הינו אחד ויחיד: חיזוק רוח הלחימה של חיילי צה"ל. חיזוק רוח הלוחם על ידי חיזוק אמונתו בצדקת הדרך, חיזוק אמונו במפקד וחיזוק אהבת המדינה והארץ. על ענף התודעה היהודית להישאר בידי הרבנות הצבאית. כך היה, וכך טוב שיהיה. אם חפצי חיים אנו, אסור לקחת מלוחמינו את הרוח".
 

אתמול במהלך הויכוח עם ח"כ שטרן אמר ח"כ סמוטריץ' :"הרבנות הצבאית עסוקה במשך שנים בליבת ההסכמה הישראלית. זה שקומץ קטן של אנשים מעיתון "הארץ" והמילייה שמסביבו לא אוהבים את מה שעושה הרבנות הצבאית לא הופך את מעשיה למחוץ לקונצנזוס. מאז שהוקמה המדינה, הרבנות הצבאית עוסקת בצד היהודי של הצבא. הרוב המוחלט של המפקדים ומלוחמי השטח אוהבים מאוד את הפעולות של הרבנות הצבאית.
יש סטטוס קוו שקיים כבר שנים בצבא, במסגרתו הרבנות אחראית על היהדות. הרמטכ"ל כאן משנה את הסטטוס קוו בעניין הזה וזה דבר חמור ביותר."

בתגובה לכך אמר ח"כ שטרן: "אם ח"כ סמוטריץ' וחבריו חושבים שהחינוך זה בידיים של הרבנות אז בבקשה – שר החינוך הוא מהמפלגה שלהם, שיגידו שהרב הראשי הוא זה שאחראי על תכני היהדות בבתי הספר במדינת ישראל. אין להם אומץ, בגלל שהם מבינים שרבנות ראשית היא לא מחנכת.
אני הכנסתי לצבא יותר יהדות מכולם אבל בתנאי אחד – שזו לא החזרה בתשובה. אני מעדיף 1,000 חיילים עם זהות יהודית מאשר 3 שחוזרים בתשובה.
כל ההתעסקות הרגישה היא, כמו שאמר בן גוריון, ההבדל בין יהדות לבין דתיות.
אתה יודע שהיום יחידות מקבלות נקודות, ע"י ענף "תודעה יהודית", בביקורת אכ"א אם יש להם חיילים נשואים?"

לעימות המלא לחצ/י כאן  

בחודשים האחרונים ניהלו רבנים באגף השמרני של הציונות הדתית, בהם הרבנים שלמה אבינר וחיים דרוקמן, קמפיין נגד תוכנית הרמטכ"ל בעניין הענף. 

כמו כן, היום נתבשרנו כי ענף "תודעה יהודית עורך "ערב זוגות עבור החיילים הנשואים, העוסק בנושאי משפחה, זוגיות וחינוך ילדים בראי היהדות". לכתבה המלאה באתר "הארץ".