איגוד השידור האירופי שיגר מכתב אל רה"מ בו בין היתר, הוא מציב כתנאי מוקדם לקיום האירוויזיון בישראל קיום חזרה גנרלית בשבת. ח"כ מוטי יוגב: "אם אי אפשר שיתקיים בלי לחלל שבת, שיישארו באירופה

אתמול, שני 03.09.2018 איגוד השידור האירופי שיגר מכתב אל ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד) בו הוא מציב שורה של תנאים מוקדמים לקראת האירוויזיון בישראל.

 

 
 

לאחר שממשלת ישראל אישרה את העברת הערבויות הדרושות כדי לקיים את האירוויזיון בישראל, באתר עיתון 'הארץ' מדווחים כי הנהלת האירוויזיון דורשת מראש הממשלה בנימין נתניהו לחתום על מסמך בו הוא מתחייב כי הפקת האירוויזיון תוכל לעבוד בשבת ללא הפרעה.

כזכור, יום לאחר ניצחון ישראל, דיווחנו באתר משמר הכנסת על הודעתו של שר הבריאות יעקב ליצמן כי אין לקיים חזרות ועבודות בשבת במסגרת אירועי האירוויזיון תוך איום מרומז על התפטרותו מהממשלה בשל כך.

עד כה טרם הוחלט אם האירוויזיון יתקיים בירושלים או בתל אביב, ואם ראש הממשלה יחתום על המסמך הדורש ממנו לאפשר את ההפקה בשבת.

 

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי): ״אם אלה התנאים של האיגוד האירופי – יש ביטוי באידיש: מוחל טובות. אנחנו מדינה יהודית, האירוויזיון לא דוחה שבת. אם אי אפשר שיתקיים בלי לחלל שבת – שיישארו באירופה״.

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "ממשלת ישראל נגד האירוויזיון – סיבוב 2. אתמול פורסם ב'החדשות' מסמך דרישות של איגוד השידור האירופי לקראת האירוויזיון, והתגובות המבוהלות של שרי הממשלה לא איחרו להגיע. מה דרש האיגוד שכל כך מאיים על ממשלת ישראל? שלהט"בים יוכלו להסתובב בביטחון? שיוכלו להיערך במהלך השבת לשידור הגמר במוצאי שבת? שלא תיאסר כניסה של אנשים על בסיס עמדה פוליטית? לא יאומן שהגענו למצב שהדרישות הכי בסיסיות מדמוקרטיה-ליברלית בשנת 2018 מאיימות על ממשלת נתניהו כאילו ביקשו לתקוף אותנו בטנקים.הדרישות מהאיגוד הן כרטיס צהוב לממשלת ישראל. הן שולחות מסר עמוק שאנחנו צועדים בכיוון הלא נכון ומצמצמים את הזכויות הבסיסיות ביותר של אזרחים בישראל. זה הזמן לשנות כיוון ולהיעתר לדרישות האיגוד ולא רק לקראת האירוויזיון – אלא לאורך כל השנה".

שר הפנים אריה דרעי: "אני לא מוכן שגם מבחינה חברתית יום השבת יהפוך להיות יום עבודה במדינת ישראל, כיוון שמי שישלם את המחיר יהיה עוד הפעם השכבות החלשות. הם היחידים שעובדים, לא יהיה להם יום מנוחה ויהיו עבדים שבעה ימים בשבוע. זה שבתי קולנוע ובתי קפה ומסעדות ואירוויזיון עושים בשבת – כואב לי כיהודי, אבל אני יודע איפה אני חי".