אושר נוסח "החוק לשוויון בנטל": יכלול סנקציות פליליות לחרדים שישתמטו

הוועדה המיוחדת לשוויון בנטל (וועדת שקד) אישרה אמש (19.2.14) את נוסח החוק לקראת קריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. 
במוקד עמדו שתי מחלוקות עיקריות: אורך השירות של ישיבות ההסדר ואופי הסנקציות שיוטלו על החרדים שישתמטו משירות.
בסופו של דבר הוחלט להאריך את שירות ישבות ההסדר בחודש וכן להטיל סנקציות פליליות על חרדים שמשתמטים.
מה המשמעות של הטלת הסנקציות הפליליות? האם החוק באמת יוביל לשוויון בנטל? מה הן הטענות בעד ומה הן הטענות נגד?
מכון "על משמר הכנסת" מנסה לעשות סדר. 

הוועדה המיוחדת לשוויון בנטל (וועדת שקד) עוסקת מקיץ 2013 בגיבוש מתווה לחוק שירות הביטחון לשילוב תלמידי ישיבות, הידוע בשם ה"חוק לשוויון בנטל".
המתווה שגובש בוועדה הוא חלק מהצעת חוק שגובשה בוועדה ראשונית שבראשה עמד שר המדע, יעקב פרי, ואמור ליצור מצב של "שוויון בנטל".
אמש (19.2.14) סיימה הוועדה את שלב ההצבעות על סעיפי החוק ובעצם אישרה את המתווה, למרות שצפויות להיערך הצבעות נוספות בעקבות הגשת רביזיות ע"י חלק מחברי הוועדה.
כמו כן, על הצעת החוק לעבור בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת בטרם תתקבל באופן סופי.

עיקר המחלוקת לגבי נוסח הצעת החוק התרחש סביב שני נושאים:
1. אורך השירות של ישיבות ההסדר*.
2. אופי הסנקציות שיוטלו על תלמידי ישיבות שלא יתגייסו.

* ישיבות ההסדר הן ישיבות המשלבות לימודים תורניים גבוהים ושירות צבאי מקוצר של 16 חודשים דה פקטו. 

לפי המתווה שאושר אתמול, אלו הם עיקרי החוק:
1. החל מאישור החוק, תחל "תקופת ההסתגלות" שבמסגרתה יחולו יעדי גיוס כמותיים קבועים לתלמיד ישיבות, לצה"ל ולשירות אזרחי, כאשר היעד יעלה בהדרגה במשך מספר שנים עד התייצבותו הסופית ב2017. 
2. במהלך "תקופת ההסתגלות" יינתן פטור גורף מגיוס לכל תלמידי הישיבות החרדיים מגיל 22 ומעלה על מנת שיוכל להשתלב בשוק התעסוקה. 
3. משנת 2017 ייעד הגיוס יתייצב על 5,200 חרדים. תתאפשר דחיית שירות עד גיל 21 ובמידה ויעמדו ביעד הגיוס ניתן יהיה לדחות את השירות של שאר החרדים המיועדים לגיוס עד לגיל 26 ואז יינתן להם פטור מלא.
3. 1800 תלמידים אשר יוגדרו כעילוי יזכו לפטור מלא.
4. במידה ולא יעמדו ביעד הגיוס, תחל תקופה של חצי שנה אשר במהלכה תצטרך הממשלה למצוא פתרון. במידה וניסיון זה ייכשל, חובת הגיוס במסגרת חוק שירות ביטחון תחול על החרדים שמשתמטים ובהתאם לחוק יוטלו סנקציות פליליות, ובהן מאסר של בין שנתיים לחמש שנים.
5. קיצור שירות הגברים בצה"ל מ-36 חודשים ל-32 חודשים.
6. תלמידי ישיבות ההסדר ישרתו חודש נוסף, כלומר 17 חודשים דה פקטו. 

ניתן לראות אם כן, שבעניין המחלוקת בנוגע לאורך שירות ישיבות ההסדר הוחלט על הארכה של חודש אחד. כמו כן, ניתן לראות שבעניין המחלוקת בנוגע לאופי הסנקציות, הוחלט על סנקציות פליליות, בהתאם לחוק שירות ביטחון, אם כי בדחייה של חצי שנה. 

נוסח החוק עורר תגובות רבות כאשר חלק תומכים בו וחלק מתנגדים אליו. הטענות בעד החוק הן שהוא יוציא באופן מיידי עשרות אלפי חרדים אשר חיים היום מקצבאות המדינה לשוק העבודה, ויגרום לגידול משמעותי של החרדים המשרתים בשירות צבאי ואזרחי כאשר העונש על השתמטות הוא בהתאם לחוק שירות ביטחון החל על הציבור החילוני.
מנגד, הטענות נגד החוק הן שהוא מבסס את חוסר השוויון בכך שמאפשר לישיבות ההסדר לקבל תקצוב בעוד הם משרתים פחות באופן משמעותי משאר הציבור, ובכך שיעד הגיוס מהווה אחוז קטן מהציבור החרדי כאשר גם אלו שיגויסו יתחילו את שירותם בגיל מאוחר ויבצעו שירות לא משמעותי תמורת כסף רב. כמו כן, נטען שהיה צריך להאריך את שירות הנשים וגם שהסנקציות הפליליות לא באמת יופעלו כיוון שיעד הגיוס קטן ובטוח יעמדו בו וגם אם לא, ימצא פתרון חלופי במסגרת החצי שנה שתהיה לממשלה. 

כעת נותר לחכות ולראות האם החוק יעבור, והאם יחולו בו שינויים במסגרת הרביזיות שהוגשו. חשוב לציין, שחלק מחברי הוועדה נטשו את ההצבעות במחאה, ביניהם אלעזר שטרן (התנועה), אריאל אטיאס (ש"ס), משה פרוש (יהדות התורה) ומשה גפני (יהדות התורה). 

להלן תגובות של חלק מחברי הכנסת

יאיר לפיד (יש עתיד): "זה לא יקרה בעוד שלוש או ארבע שנים, אלא כבר בחודש הבא. כל צעיר חרדי בן 17 יקבל צו גיוס. אז כשהחוק יעבור ישוחררו לשוק העבודה צעירים חרדים. אין יותר התחמקויות".

עופר שלח (יש עתיד): "חוק השוויון בנטל הוא שינוי מהמעלה הראשונה, חיוני להמשך קיומו של צה"ל כצבא העם ולקיומה ושגשוגה של הכלכלה הישראלית. הוא יוציא מיידית לשוק העבודה עשרות אלפי חרדים, המתקיימים היום מקיצבאות המדינה, ויביא להגדלה דרמטית במספרם של החרדים המשרתים בשירות צבאי ואזרחי.
לראשונה בתולדות המדינה נקבע שאם החרדים לא יתגייסו בשיעור שקבעה הממשלה, תוחל עליהם חובת גיוס כמו על כל אזרחי ישראל. בצד זאת יקוצר השירות לבנים בצה"ל, ויוחל מודל חדש, שוויוני וראוי יותר של שירות חובה. זו היתה אחת מהבטחות הבחירות העיקריות של 'יש עתיד', והיא מומשה במלואה כפי שהוצגה במצע שלנו, ללא פשרות וויתורים, בזכות נחישות ואמונה שגברו על כל המכשולים".

יעקב פרי (יש עתיד): "דין עריק חרדי יהיה כדין עריק חילוני. חובת הגיוס תחול גם על הציבור החרדי. תם עידן חוק טל. לא תהיה עוד הפליה בן דם לדם".

נפתלי בנט (הבית היהודי): "עם ישראל ניצח – הצדעה לח״כ איילת שקד. עשרות שנים כולם יודעים שחייבים לשלב את החרדים בתעסוקה ובשירות. רק הממשלה הזאת, בהרכבה הנוכחי, ביצעה זאת. החוק שעובר עכשיו בועדת שקד הוא מאוזן וחכם.החוק גם מכיר, לראשונה, בלימוד התורה כערך וכשירות.
אני שומע בימים אלה קריאות מיותרות, וזה בניסוח עדין- נגד החרדים, נגד תלמידי ישיבות ההסדר המשרתים בקרבי, מוסרים את נפשם בצבא ומוכפשים על ידי אנשים שלא ראו שדה קרב מימיהם, קריאות נגד החילונים, נגד כל מי ששונה מאיתנו. זה חייב להיפסק. גם לנציגי הציבור יש אחריות לעצור את השיח המתלהם.
עכשיו צריך להוריד את הטונים, להפשיל שרוולים ולהתמקד במשימה האמיתית: שילוב רבבות חרדים בתעסוקה בישראל. בראש הוועדה המורכבת הזו עומדת ח״כית איילת שקד. היא מובילה את תהליך החקיקה ההיסטורי בתבונה, בסבלנות, בדיאלוג ובנחישות.
תודה לך, איילת". 

איילת שקד (הבית היהודי): "לאחר עבודה מאומצת בחודשים האחרונים אנו מגיעים לשלבים האחרונים של חקיקת חוק מאוזן, הגיוני וישים, שיביא גם לגיוס חרדים, גם לעיגון לימוד התורה בחוק וגם לשילוב ברבבות חרדים במעגל העבודה". 

אורי אורבך (הבית היהודי): "שתי הערות.
1. קודם כל, מילה טובה מאוד לח"כ איילת שקד שבמיומנות מפליאה ניווטה את הוועדה בראשותה. לכולם יש ביקורת וטענות, אבל בסופו של דבר הוועדה קידמה את החרדים להשתלבות בחברה הישראלית. לדעתי בעיקר בשוק התעסוקה ופחות בשוויון בנטל הצבאי, אבל ייתכן שגם זה יגיע במהלך השנים. התפקיד של הבית היהודי הוא בדיוק זה: למצוא את האיזון בין החובה האזרחית לשירות צבאי לבין החובה והזכות ללמוד תורה. הבית היהודי הוא הגוף הפוליטי היחיד המחויב גם לעולם הישיבות וגם להגנה פיזית על המדינה היחידה שלנו. המחויבות הזו דורשת מאמץ ופשרות, היא מחייבת טיפוח והגנה על ישיבות ההסדר הנפלאות (והמושמצות בזדון) שלנו. כן, אנחנו בעד כל מי שבוחר בשילוב בין העולמות, ובעד כל מי שרואה בשירות הצבאי חלק ממערך ההגנה על מדינת ישראל ולא חזות הכל.
2. רזי ברקאי אמר בתחקיר הדליל על ישיבות ההסדר בתוכנית "המקור" כי גם הוא היה רוצה שיהיו "ישיבות הסדר לחילונים". מה יש, שילמדו שפינוזה עשרה חודשים, ואז יעשו צבא מקוצר. ככה אמר. קדימה רזי. הנה מסלול ההסדר החילוני שאני מציע, ואולי אחד הח"כים יעלה אותו כהצעת חוק: ארבע וחצי-חמש שנים, מתוכן 17 חודשי שירות קרבי. בכל שאר השנים לומדים שפינוזה וכל מה שרוצים בתחומי היהדות, הציונות ומדעי הרוח. ההורים של ההסדרניקים החילונים ישלמו כ-1,000 שקל כל חודש לישיבה החילונית. הצבא ירוויח לוחמים חילונים משכילים, גם אם הם משרתים בפועל פחות חודשים. זה יעודד חילונים שוחרי השכלה לשירות קרבי, זה ייתן לנו חיילים מחויבים וידענים וציונים יותר. לדעתי, חוץ מההתנגדות של משרד הביטחון, יש בכנסת רוב חילוני ודתי מאסיבי כדי להעביר הצעה כזו. רעיון מצוין".

איציק שמולי (העבודה): "עומת חוק טל, המתווה של ועדת שקד מציג שיפור מסוים, אבל אני במקום לפיד לא הייתי ממהר לחגוג. החוק הזה רחוק מאוד משוויון אמיתי בנטל: גודל הכיפה הוא שקובע את גודל הפטור ולזה לא נוכל להסכים. מתן פטור לישיבות ההסדר כנגד הגברת הנטל על בנות והסתפקות ב-5,200 מתגייסים חרדים מתוך 50,000 בסך הכל – זה להחליף הסדר מפלה אחד בהסדר מפלה".  

ניצן הורוביץ (מרצ): "איזה שיוויון? ואיזה נטל? תעשו לי טובה. הרי אפילו איילת שקד יו״ר הוועדה שטיפלה בחוק אומרת שאין פה שום שיוויון בנטל. אז שיהיה ברור: מרצ היא זו שעתרה כבר לפני יותר מעשר שנים נגד המצב המעוות של הגיוס כי הוא מפלה ובלתי-שיוויוני. אחרי מאבק מאוד ארוך בגצ קיבל את העתירה שלנו ופסל את חוק טל. זה מה שהכריח את הממשלה לקבל חוק חדש ועל זה לפיד רכב במערכת הבחירות. אלא שהחוק החדש שהם ניסחו הוא אפילו יותר גרוע מהחוק הביזיוני הקודם. כל החרדים מקבלים פטור מוחלט למשך ארבע שנים לפחות. בחלומות הוורודים של המפלגות החרדיות הם לא קיוו לדבר כזה. ואח״כ? אלוהים גדול. בכל מקרה, אפילו לפי החוק הזה אם הוא יחזיק מעמד בממשלה הבאה, רק חלק קטן מהחרדים יהיו חייבים להתגייס וגם הם רק בגיל 24 כשהם כבר נשואים עם ילדים – מה שמאוד יגביל את צה״ל בשיבוץ שלהם וגם יחייב לשלם להם תשלומי משפחה של אלפי שקלים בחודש. תלמידי ישיבות ההסדר ימשיכו לשרת פחות מחצי שירות. קומבינה פוליטית שלא תיאמן של הבית היהודי. הבנות הדתיות מכל המיגזרים ימשיכו לקבל פטור מוחלט. אין שום מסגרת ראויה ושיוויונית של שירות אזרחי או לאומי, גם לחילונים, כאלטרנטיבה לשירות צבאי… בקיצור בלוף, ספין, עבודה בעיניים. ואני מנסה לא לגלוש לביטויים חריפים יותר למרות שזה קשה במקרה הזה. ההערכה שלי שבגצ יפסול גם את החוק הזה כי הוא עקום ומפלה ומפיץ ריח עז של קומבינה פוליטית. ואנחנו נגיד את האמת שלנו ונמשיך להיאבק עליה. וכפי שהוכחנו במאבק עד עכשיו, אנחנו נתקדם ונשיג חוק שיוויוני וראוי". 

עמר בר-לב (העבודה): "קומבינת האחים לפיד- בנט מכה שנית..
היום, הקריבה יש עתיד את השוויון על מזבח הדילים והרצון להראות ניצחון חד וחלק. קמתי בבוקר לעוד יום וגיליתי שבאישון לילה, סגרו האחים בנט ולפיד בחסות ראש הממשלה עסקת חבילה: אתם (יש עתיד) תאפשרו את המשך האפליה של ישיבות ההסדר ואנחנו (הבית היהודי והליכוד) נאפשר לכם לסמן וי על ניצחון.
ומה עם שוויון בנטל לחיילי ישיבות ההסדר? מה עם גיוס חרדים לצה"ל? אף אחד שם כבר לא חושב על הצלחת החוק. אף אחד לא חושב על השוויון. רק דילים, רק אינטרסים. בקיצור, פוליטיקה שזקני הכנסת לא זוכרים כמוהה.
היום, חוויתי את "הפוליטיקה החדשה" ונכוויתי. בקרב על ישיבות ההסדר אנו, הציבור הנושא בנטל, הפסדנו בנוק אאוט, בקרב על חוק ריאלי שיביא לגיוס חרדים אמיתי אנחנו הולכים להפסיד בנקודות".