אושר בקריאה טרומית: רב לא יוכל לגבות תמורה עבור עריכת נישואין לבני זוג שאחד מהם גר במועצה הדתית שבה הוא עובד

הצעת חוק זו כבר הועלתה על ידי ח"כ אורי אורבך בכנסת הקודמת, אך לדבריו "הועברה בירושה" לח"כ שולי מועלם.
על פי הצעת החוק, רב לא יכול לגבות תשלום עבור עריכת טקס הנישואין לבני זוג שאחד מהם גר במועצה הדתית בה הוא עובד.

[במשרד לשירותי דת קיימות תקנות המסדירות את עניין גביית התשלום בעבור עריכת נישואים, וביניהן ישנה תקנה הדורשת בדיוק את מה שהצעת החוק הזו מבקשת להשיג. ניתן לקרוא על-כך כאן וכאן. בשל עובדה זו עלתה הטענה – מדוע יש צורך גם בחקיקה?
התקנות הללו לא נאכפות כיום כראוי. הסנקציות אותן ניתן להפעיל על הרבנים הן סנקציות מקצועיות בלבד. אם וכאשר הצעת החוק הזו תתקבל לחקיקה, ניתן יהיה להפעיל גם סנקציות פליליות. נכון לומר שסנקציות פליליות הן חמורות יותר והערכאות לאכיפתן קיימות. אך השאלה שצריכה להישאל היא האם בשל חוסר היכולת של המשרד לשירותי דת לקדם מדיניות אחידה בין רבניו ולהפעיל את הסקנציות המקצועיות, יש צורך בביצוע מעקף שכזה ולהעביר את התקנה הזו גם בחקיקה? אולי דווקא יש צורך בתיקון המצב במשרד והחלת התקנות בשטח?]

מתוך אתר הכנסת-

"מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק שירותי הדת היהודיים (תיקון – איסור קבלת תמורה בעד עריכת נישואין), התשע"ג-2013 שהגישו הח"כים שולי מועלם-רפאלי ומרדכי יוגב (הבית היהודי).

כיום רבנים העובדים במועצות דתיות ומקבלים על כך שכר, גובים תשלום נוסף מזוגות נישאים בעבור עריכת טקס הנישואין. מוצע כי רב לא יקבל תמורה או טובת הנאה אחרת, עבור עריכת נישואין לבני זוג, שמקום מגוריו של אחד מהם לפחות הוא בתחום אחריות המועצה הדתית שבה הוא עובד.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "כיום, על פי החוק, רבנים העובדים במועצות דתיות ומקבלים על כך שכר, רשאים במקביל לעבודתם במועצה הדתית, לגבות תשלום עבור סידור קידושין לזוגות המתגוררים בתחום המועצה הדתית שבה הם עובדים. החוק אינו מטפל בעניין זה והנושא כולו זכה להתייחסות ראשונה, אך ורק בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה שפורסמו בשנת 2009. הנחיות אלה אוסרות על רבני עיר, שכונה, יישוב או מועצה אזורית לגבות תשלום על סידור חופה וקידושין כאשר לפחות אחד מבני הזוג מתגורר בתחום שהרב אחראי עליו. 

אלא שהנחיות אלה אינן מתקנות את המצב באופן המניח את הדעת, שכן גם על פי ההנחיות רשאי מסדר הקידושין לגבות תשלום עבור עריכת החופה גם כאשר הוא עובד המועצה הדתית שבה מתגוררים בני הזוג. ההנחיות מתייחסות לתחום אחריותו המצומצם של הרב ולא למועצה הדתית שבה הוא עובד. כך לדוגמה האיסור של רב שכונה מסוימת לגבות תשלום על סידור חופה וקידושין מבני זוג המתגוררים בשכונתו אינו חל עליו במידה ויסדר חופה וקידושין לבני זוג המתגוררים בשכונה אחרת הנתונה לאחריותה של אותה מועצה דתית שבה הרב עובד ומקבל ממנה משכורת. משכורת המשולמת לו, בין השאר, בדיוק עבור עניין זה."

61 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה טרומית ולא היו מתנגדים. ההצעה תועבר לוועדת הפנים והגנת הסביבה להכנתה לקריאה ראשונה."

לקריאת הידיעה המלאה באתר הכנסת לחצ/י כאן

דבריו של השר אורי אורבך-

"השבוע עבר בקריאה טרומית בכנסת חוק שיזמתי בכנסת הקודמת ו"הורשתי" אותו לח"כ שולי מועלם-רפאלי ממפלגתנו. על פי החוק, רבני מועצה דתית לא יוכלו לגבות תשלום כשהם עורכים חופה למי שגר בתחומי המועצה הדתית ממנה הם כבר מקבלים משכורת. החוק הזה, שבקדנציה הקודמת נתקל בהתנגדות של הח"כים החרדים, עבר הפעם חלק, כולל קולות החרדים. למה? כי כשהמפלגות החרדיות בקואליציה הן מסכלות אוטומטית כמעט כל שינוי בתחומי דת ומדינה, יהיה הצודק ביותר. עכשיו כשהם נחים באופוזיציה, יותר קל לממשלה, לוועדת שרים לחקיקה ולכנסת להעביר חוקים צודקים, הגיוניים וישרים, על פי התורה ועל פי השכל הישר. בימים של שפל לרבנות הראשית, החוק הזה הוא אור קטן באפילה, להשבת כבודם של רבני ישראל."

לקריאת דבריו המלאים של השר אורבך בדף הפייסבוק לחצ/י כאן

שינוי גודל גופנים