אושר בוועדת חוקה, חוק ומשפט: אגרות בתי המשפט לענייני משפחה יושוו לאגרות בתי הדין הדתיים

ביום שלישי ה-21.2.2017 אישרה וועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת פה אחד את השוואת עלויות האגרה בין בתי הדין הדתיים ובתי המשפט לענייני משפחה, כך שיהיה מחיר אחיד, והאזרח יוכל להחליט האם ברצונו לפנות לבית דין לענייני משפחה, או לבית הדין דתי, ללא תלות במצבו הכלכלי.

להלן לקט התבטאויות מהדיון:


ממלאת מקום יו"ר הוועדה, ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני):
"זה תיקון היסטורי של פער בין בתי הדין הדתיים לבימ"ש לענייני משפחה שבסופו של דבר הן ערכאות שנותנות את אותו השירות. הפער יצר סוג של כפייה מאולצת על המתדיינים לבחור בערכה בגלל האגרות. אני שמח שהגענו לדיון מתוך הסכמות ושנוכל להביא בשורה למתדיינים… בשעה טובה עשינו היסטוריה ואיזנו בין האגרות. נשארו נושאים שנרצה להשלים כמו האפוטרופסות אגרת הפרוטוקול, תיקי אימוץ, ותובענה שכנגד בבתי הדין הדרוזיים, הסכמי ממון וכפל האגרה באישור גירושין בחו"ל. לכל אלו נבקש התייחסות ממשרד המשפטים בהקדם".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני):
" זהו סופר סופר חשוב שהגישה לערכאות תהיה הגונה ושוויונית. גם אם לצערי בבית הדין לא לכולם יש את אותה גישה לערכאות, אז לפחות בכסף".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה):
"אי אפשר להשאיר את הדברים בחלל בלי לתת איזון מסוים, הדוברות לפני דיברו בשקיפות מלאה. אני חושב שבמקום לבוא ולדאוג איך אנחנו מוזילים את האגרות, המרה שלנו היא לא שהאחד יהיה יקר, וגם השני יהיה יקר.אתן תפגעו באנשים שהנגישות הייתה הרבה יותר קלה עבורם, עכשיו תהיה הגישה הרבה יותר קשה. לימדו אותי כשנכסתי לכנסת, אמרו לי שיש כמה סוגים של חיובים כספיים, יש הבדל בין מס לבין אגרה. אגרה במהותה צריכה לשקף את העלות שאתה רוצה לקבל. בסופו של דבר המוצר אינו דומה, התקנים שיש לבתי הדין… המוצר שמספקים בתי הדין הרבניים אינו דומה למוצר שמספקים בתי הדין לענייני משפחה, ולכן יש להעלות את תקציב בתי הדין הרבניים, התקנים והתנאים".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
"אי מקבילה עולמית לכך לישראל שהיא בעלת שתי מערכות שיפוט. אני מקווה באמת שהיום זה יהיה דיון היסטורי לתקן ולסיים את הפער הבלתי סביל הזה, שהוא מאוד קיצוני בכל קנה מידה, וישליך ומשליך על המציאות כאן במדינת ישראל.

ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת):
"אני רוצה לקשור את הדיון פה עם יום העוני, אז אנ אדבר על החברה הערבית שזה גם בתי דין קראיים ושרעיים, אז אנחנו 53% מתחת לקו העוני, אז במיוחד משפחה שזקוקה לבית דין שרעי, או קראי, או דרוזי. אני זוכר שבדיון הקודם אנחנו התנגדנו לעלאה, עכשיו במקום 189 שקל לערעור עכשיו רוצים 650 שקל אני אמרתי אז, ההעלאה הא בלתי מובנית ובלתי מוסברת".

התקנות אושרו על ידי חברות הכנסת רויטל סויד ומרב מיכאלי (המחנה הציוני), ועליזה לביא (יש עתיד). אולם, יש לציין שכפי שאמרה ח"כ סויד בדיון נותרו מספר תיקונים שטרם זכו לתשובה ממשרד הפנים.

לחצו לצפייה במכתבה של שרת המשפטים איילת שקד לוועדת חוקה, המביע תמיכה בהשוואת עלויות בין האגרות הנגבות בבתי הדין לענייני משפחה, לאגרות הנגבות בבתי הדין הרבניים.

לחצו לצפייה מכתבה של שרת המשפטים איילת שקד, אשר נשלח לוועדה ותומך בהשוואת התקנות בין בתי הדין למשפחה ובתי הדין השרעיים ובתי הדין הדרוזים לדת.