אושר בוועדת החוקה: חוק הייצוג ההולם של חרדים ועולים חדשים בשירות הציבורי

לאחר שההחלטה בנוגע לחוק נדחתה בשבוע שעבר בשל התנגדות של משרד המשפטים לחקיקה המתבססת על אפלייה מתקנת, אישרה הבוקר (5.12.16) וועדת החוקה בראשותו של חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי(הבית היהודי) את נוסח החוק לייצוג הולם של בני העדה החרדית ועולים חדשים בשירות הציבורי לצורך אישורו במליאה.

וועדת החוקה בראשותו של חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי(הבית היהודי) את נוסח החוק לייצוג הולם של בני העדה החרדית ועולים חדשים בשירות הציבורי לצורך אישורו במליאה.
בתום דיון סוער במסגרתו טענו נציגי משרד המשפטים ונציבות שירות המדינה שאין בעיה של ייצוג הולם של עולים בשירות המדינה ונענו על-ידי חברות הכנסת שעלו מחבר-העמים, והודות למאמץ משותף של חברי הכנסת מהמפלגות החרדיות, אושר החוק שיחייב ייצוג הן של עולים חדשים(מי שעברו 12 שנים מיום עלייתו בהיותו בגיר) והן של האוכלוסייה החרדית.  

הנה כמה מהדברים שנאמרו בדיון:
טלי פלוסקוב(כולנו): "
אם הוועדה הייתה מתקיימת לפני 10 שנים הייתי מסכימה עם הגדרת העולה חדש כפי שמוצגת כאן. האם חשבתם להגיע אי פעם לכנסת לישיבת שדולת דור 1.5 ולשמוע מהם את המונח תקרת זכוכית? ואת התחושה שלהם שהם לא מצליחים לשבור אותה. אי לא אצביע עבור החוק הזה במתכונת הקיימת. הגדרתו של חוק השבות אומר שעולה חדש הוא מי שעלה החל מ1989. עולים חדשים מצויים עד היום רובם לא חלק מהחברה הישראלית וזה מה שאנחנו צריכים לשנות ואני שמחה שסוף סוף הנושא הזה עלה לדיון בשילוב עם המילים ייצוג הולם".

יוליה מלינובסקי(ישראל ביתנו): "כשאנחנו הגענו לפה, אבל קלטתם אותנו לניקיונות ולעבודות שחורות. אתם יושבים במשרדים היפים שלכם בנציגות לשירות המדינה ומספרים לי שאין אפליה? אתם יכולים לספר את הסיפורים האלה אחד לשני אבל לא לי ולטלי. אם החוק הזה עולה על שולחן הוועדה אתם תצטרכו להתאים את המבחנים שלכם כמו שצריך. החוק צריך להגדיר עולה חדש כמי שעברו 15 שנים מיום עלייתו, לעולים מכל המדינות. מישהו מכם חווה את חוסר ההבנה של עולה חדש בארץ? לא נראה לי. מכאן מתחיל הדיון".

ישראל אייכלר(יהדות התורה): "עצם העובדה שבמדינה דמוקרטית צריך חוק לייצוג הולם מחזק את העובדה שמקום המדינה צריך פתק של מפלגה מסוימת או קשרים בהסתדרות כדי להצליח. זה עוול לציבור שאנחנו מייצגים אותו. המדינה הייתה צריכה להיות הראשונה להציג מטעמה הצעת חוק לייצוג הולם שכזה. לגבי שירות המדינה עד לאחרונה לא היו בכלל נתונים על חרדים בשירות המדינה כדי שיוכלו להגיד אחר כך "הנה הם לא עובדים" לכאורה. כל אוכלוסיה אחרת כמו החרדים בכמותה הייתה כבר עושה מרד. חייבים מיד לאשר את החוק הזה ואח"כ ליישם אותו, ואני לא מאמין מתוך ניסיוני שאדם חרדים יצליח להתקבל ושהחוק ייושם כמו שריך ושהחוק יביא את הפתרון אבל זה עדיין המינימום הנדרש."