חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות

דו"ח סיכום הכנסת העשרים - דת ומדינה

בדו"ח שלפניכם ביקשנו לשרטט את פניה של הכנסת העשרים ולספר את סיפורה. יהיה זה בקיצור ובתמצות, בגלל מגבלות המקום, אך ליבת הסיפור מלמדת על מגמה מובהקת: 326 הצעות חוק הונחו בכנסת זו בנושאי דת ומדינה, רובן ככולן נפלו. הכנסת הזו, בה משלה הממשלה הדתית והימנית ביותר מיום הקמתה של מדינת ישראל, הייתה יכולה להיות אפקטיבית הרבה יותר מבחינת יחסי דת ומדינה – אך היא לא הגשימה את כל שאיפות חבריה המושכים בחוטים. בדו"ח שלפניכם נצלול מעט אל מפת התקציבים שהועברו במהלך כהונת הכנסת אל שירותי הדת וחיזוק הנרטיב האורתודוקסי, נכיר את הירושה שהשאירה לנו הכנסת העשרים, את פעולותיה המרכזיות של אחת מהסיעות ולאורכו של הדוח כולו נסקור כ-130 ציוני דרך של הכנסת שחלפה - מיומה הראשון של ועד לפיזורה.

 

 

יותר משמסמך זה הוא סקירה של הכנסת היוצאת, הרי שהוא מסמך חשוב לקראת הכנסת הבאה. אנחנו מזמינים אתכם להעמיק בדו"ח ולהשתמש בו ככלי במערכת הבחירות. ידע הוא כוח. השתמשו בידע שנצבר במכון על משמר הכנסת ובדו"חות השונים בכל חוג בית ובכל פאנל בחירות, ברשתות החברתיות ולקראת המשא והמתן הקואליציוניים של הכנסת העשרים ואחת. הכלי האזרחי החשוב הזה יסייע לכולנו להפוך את ישראל ליהודית יותר ודמוקרטית יותר, בדיבור אחד. 

 

מאחלים לכולם/ן קריאה מועילה ומרתקת!

מהו מכון על משמר הכנסת?

מכון מעקב אזרחי אחר עמדות, התבטאויות, הצעות חוק והצבעות של נבחרות ונבחרי ציבור בתחום הדת והמדינה

המדיניות הממשלתית בתחום יחסי הדת והמדינה בישראל אינה משקפת את התמורות שחלו בחברה הישראלית בעשרים השנים האחרונות. מחוקקות ומחוקקים רבים עוד לא הבחינו בשינוי, אך רוב חוצה מגזרים תומך בהגדרה מחודשת ליחסים בין דת ומדינה בישראל.

בין הציבור ובין נבחריו נפער פער. חלק מנבחרות ונבחרי הציבור כלל לא ניסחו לעצמם משנה סדורה בתחום הדת והמדינה, לאחרים משנה מוצקה וברורה אך לא תמיד ידועה. בשני המקרים אין לציבור הרחב כלי יעיל לעקוב אחר עמדותיהם והצבעותיהם של נבחריו.

מכון על משמר הכנסת: מרכז ומציג מידע אודות עמדותיהם ופעולותיהם של נבחרות ונבחרי הציבור במכלול הנושאים הנוגעים ליחסי דת ומדינה בישראל.

מכון על משמר הכנסת משרת את הדמוקרטיה הישראלית:
דמוקרטיה איתנה יודעת לחדד את האחריותיות (Accountability) ואת השקיפות (Transparency) בין האזרח לנבחריו. מכון על משמר הכנסת מסייע להגשים ערכים אלו באמצעות מרכז מידע אינטרנטי שמשתף את הציבור בעמדותיהם העקרוניות, ביוזמותיהם הפרלמנטאריות, בהתבטאויותיהם הציבוריות ובמכלול הצבעותיהם של חברי וחברות הכנסת בנושאי דת ומדינה.

המכון מרכז מידע באופן רצוף, שקוף ופתוח לציבור בענייני חקיקה, מדיניות, התנהלות הכנסת, לרבות דף אישי לכל חבר וחברת כנסת שבו יוצגו:

עמדות והשקפת עולם – ריכוז עמדות היסוד הערכיות של חברי וחברות הכנסת בשורה של נושאים עקרוניים, הנוגעים לדמוקרטיה, לחופש הדת ולחופש מדת בישראל.

יוזמות והצעות חוק – מעקב אחר הצעות החוק והיוזמות אותן מקדמים חברי הכנסת בתחומים המבקשים להשפיע על יחסי דת ומדינה בישראל.

הצבעות – איסוף, הצגה ומעקב שוטף אחר אופן ההצבעה של כל חבר כנסת כאשר נושאי דת ומדינה מגיעים לשלב המעשה התחיקתי עצמו, ההצבעה.

תקשורת – כינוס ציטוטים נבחרים והתבטאויות מפתח של חברי הכנסת בנושאי חופש דת וחופש מדת, הן מהעיתונות הכתובה והאלקטרונית והן ממרחבי המדיה החברתית.

עבודה פרלמנטרית – שיקוף ההתנהלות הפוליטית היום-יומית של חברי וחברות כנסת ישראל בנאומיהם במליאה, בהצעות לסדר, בשאילתות ובפרוטוקולים רשמיים מהועדות.

ניתוחים ופרשנויות – יצירת פרופיל פעילות אישי לכל חבר וחברת כנסת, הכולל הסברים על ההשלכות השונות של הצעות חוק שיזמו או שאליהן הצטרפו.

מכון "על משמר הכנסת" מחויב לקוד אתי של יושרה ושקיפות. הנתונים יוצגו כהווייתם, לעיתים בצד פרשנות, אך ללא הטיה פוליטית וללא משוא פנים.

מכון על משמר הכנסת הוא מבית התנועה המסורתית ונתמך על ידי פדרציית ניו יורק:

תקציר...
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר