חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות

ממשלה בורחת מבשורה - דוח סיכום כנס הקיץ במושב רביעי של הכנסת העשרים

בדוח סיכום כנס הקיץ שלפניכם ביקשנו לשרטט את הקווים המאפיינים של כנס הקיץ, בעזרת פילוח וניתוח של למעלה מ-640 פריטי מידע שנאספו במהלך הכנס, על ידי צוות מכון ‘על משמר הכנסת’: למעלה מ-500 התבטאויות של חברות וחברי כנסת בסוגיות של דת ומדינה, כ-40 ועדות ושדולות שהתכנסו לדון בנושאים אלו, כ-50 הצעות לסדר ושאילתות שהוגשו לשולחן הכנסת וכ-50 הצעות חוק שנידונו או הוגשו במהלך הכנס ועסקו בסוגיות שוויון נשים ולהט”ב, כותל, שבת, כשרות, גיור, נישואין וגירושין ושירותי הדת בישראל.

ניתוח כנס הקיץ של המושב הרביעי בכנסת העשרים מעלה בעיית משילות משמעותית של הממשלה המכהנת, ככל שמדובר בדת ומדינה בישראל: חיזוק מונופול הרבנות, העברת חוק הפונדקאות, הפלת ברית זוגיות ללהט"ב והתפטרות השרות כדי לא להצביע בעד אישור השיפוץ בעזרת ישראל בכותל. אם הפער בין מה שמשמיעים הח"כים והשרים בשיחות פנימיות להצבעותיהם בפועל – מדובר בכשל פוליטי או בריחה מאחריות.

לאורכו של הדוח פרוס ציר זמן המספר את סיפורו של הכנס בקצרה. לחיצה על תמונות וקישורים תוביל אתכם לקריאה מורחבת באתר.


להורדת הדוח המלא כקובץ PDF לחצו לצפייה

מהו מכון על משמר הכנסת?

מכון מעקב אזרחי אחר עמדות, התבטאויות, הצעות חוק והצבעות של נבחרות ונבחרי ציבור בתחום הדת והמדינה

המדיניות הממשלתית בתחום יחסי הדת והמדינה בישראל אינה משקפת את התמורות שחלו בחברה הישראלית בעשרים השנים האחרונות. מחוקקות ומחוקקים רבים עוד לא הבחינו בשינוי, אך רוב חוצה מגזרים תומך בהגדרה מחודשת ליחסים בין דת ומדינה בישראל.

בין הציבור ובין נבחריו נפער פער. חלק מנבחרות ונבחרי הציבור כלל לא ניסחו לעצמם משנה סדורה בתחום הדת והמדינה, לאחרים משנה מוצקה וברורה אך לא תמיד ידועה. בשני המקרים אין לציבור הרחב כלי יעיל לעקוב אחר עמדותיהם והצבעותיהם של נבחריו.

מכון על משמר הכנסת: מרכז ומציג מידע אודות עמדותיהם ופעולותיהם של נבחרות ונבחרי הציבור במכלול הנושאים הנוגעים ליחסי דת ומדינה בישראל.

מכון על משמר הכנסת משרת את הדמוקרטיה הישראלית:
דמוקרטיה איתנה יודעת לחדד את האחריותיות (Accountability) ואת השקיפות (Transparency) בין האזרח לנבחריו. מכון על משמר הכנסת מסייע להגשים ערכים אלו באמצעות מרכז מידע אינטרנטי שמשתף את הציבור בעמדותיהם העקרוניות, ביוזמותיהם הפרלמנטאריות, בהתבטאויותיהם הציבוריות ובמכלול הצבעותיהם של חברי וחברות הכנסת בנושאי דת ומדינה.

המכון מרכז מידע באופן רצוף, שקוף ופתוח לציבור בענייני חקיקה, מדיניות, התנהלות הכנסת, לרבות דף אישי לכל חבר וחברת כנסת שבו יוצגו:

עמדות והשקפת עולם – ריכוז עמדות היסוד הערכיות של חברי וחברות הכנסת בשורה של נושאים עקרוניים, הנוגעים לדמוקרטיה, לחופש הדת ולחופש מדת בישראל.

יוזמות והצעות חוק – מעקב אחר הצעות החוק והיוזמות אותן מקדמים חברי הכנסת בתחומים המבקשים להשפיע על יחסי דת ומדינה בישראל.

הצבעות – איסוף, הצגה ומעקב שוטף אחר אופן ההצבעה של כל חבר כנסת כאשר נושאי דת ומדינה מגיעים לשלב המעשה התחיקתי עצמו, ההצבעה.

תקשורת – כינוס ציטוטים נבחרים והתבטאויות מפתח של חברי הכנסת בנושאי חופש דת וחופש מדת, הן מהעיתונות הכתובה והאלקטרונית והן ממרחבי המדיה החברתית.

עבודה פרלמנטרית – שיקוף ההתנהלות הפוליטית היום-יומית של חברי וחברות כנסת ישראל בנאומיהם במליאה, בהצעות לסדר, בשאילתות ובפרוטוקולים רשמיים מהועדות.

ניתוחים ופרשנויות – יצירת פרופיל פעילות אישי לכל חבר וחברת כנסת, הכולל הסברים על ההשלכות השונות של הצעות חוק שיזמו או שאליהן הצטרפו.

מכון "על משמר הכנסת" מחויב לקוד אתי של יושרה ושקיפות. הנתונים יוצגו כהווייתם, לעיתים בצד פרשנות, אך ללא הטיה פוליטית וללא משוא פנים.

מכון על משמר הכנסת הוא מבית התנועה המסורתית ונתמך על ידי פדרציית ניו יורק:

תקציר...
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר