חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות

דוח סיכום כנס הקיץ של הכנסת- הכנסת כ"תיבת תהודה"

כנס הקיץ של הכנס מסתיים כעת. כמנהגנו, מצורף דוח סיכום המושב שהוכן על ידי צוות מכון על משמר הכנסת. בליבו של הדוח שלנו- תגובת הכנסת וחבריה להקפאת מתווה הכותל וקידום תזכיר חוק הגיור.

לחצו לקריאת הדוח המלא

עוד בדוח נראה כיצד במהלך הכנס, שזה עתה תם, שימשה הכנסת כתיבת תהודה לאתגרי דת ומדינה אשר הגיעו אל שעריה מבחוץ: מהציבור, ממבקר המדינה, מהממשלה ואף מהתפוצות. הכנסת פחות יזמה, אך בהחלט הגיבה. שביתת הרעב של מסורבת הגט צביה גורודצקי, דוח מבקר המדינה שחשף ליקויים חמורים במערך הכשרות, הקפאת מתווה הכותל, קידום תזכיר חוק הגיור של הממשלה, הרשימה השחורה של 160 רבני התפוצות- כל אלה הידפקו ואף נכנסו בשערי הכנסת.
למעשה זהו אחד מתפקידיו החשובים של בית הנבחרים הישראלי, המהווה, כשהוא אכן פועל במיטבו, כיכר עיר הומה לשיח שמעסיק את הבוחרים. נראה שחברי הכנסת עשו מקום לנושאים שהדהדו בסדר היום הציבורי, ואנו רואים בכך ביטוי משמעותי ורצוי. חשוב לשים לב, כנס הקיץ נמשך בסך הכל כמחצית מאורכו של כנס החורף, אך מורגש כי חברי הכנסת עבדו בחריצות בזירת הוועדות וקיימו מספר מרשים של ישיבות ועדה בנושאי הדת והמדינה, זאת בפער של 9% בלבד ממספרן בכנס החורף (שנמשך, כאמור, כמעט פי שניים באורכו). הכנסת הגיבה לשטח. בדיוני וועדות ומליאה, בהצעות לסדר. בחקיקה- מעט פחות. אולי מתווה הכותל הוא זה שכבר מתחיל לצוץ בבולטות מסוימת בהצעות החוק של חברי האופוזיציה. קידום חקיקה הוא כידוע מורכב יותר מקיום דיון מליאה או ועדות, שלבי החקיקה דורשים הליך פרוצדורלי שאינו מיידי, ולכן אנו מוצאים שמספרן של הצעות החוק שהונחו או נדונו במושב הקיץ נמוך באופן הגיוני בכ45% ממספרן במושב החורף האחרון.  אולי עוד נראה את פירות השיח הציבורי והפוליטי בתחום הדת והמדינה מבשילים אף יותר כהליכי חקיקה במושב הבא, שייפתח ב 22 באוקטובר 2017.

מהו מכון על משמר הכנסת?

מכון מעקב אזרחי אחר עמדות, התבטאויות, הצעות חוק והצבעות של נבחרות ונבחרי ציבור בתחום הדת והמדינה

המדיניות הממשלתית בתחום יחסי הדת והמדינה בישראל אינה משקפת את התמורות שחלו בחברה הישראלית בעשרים השנים האחרונות. מחוקקות ומחוקקים רבים עוד לא הבחינו בשינוי, אך רוב חוצה מגזרים תומך בהגדרה מחודשת ליחסים בין דת ומדינה בישראל.

בין הציבור ובין נבחריו נפער פער. חלק מנבחרות ונבחרי הציבור כלל לא ניסחו לעצמם משנה סדורה בתחום הדת והמדינה, לאחרים משנה מוצקה וברורה אך לא תמיד ידועה. בשני המקרים אין לציבור הרחב כלי יעיל לעקוב אחר עמדותיהם והצבעותיהם של נבחריו.

מכון על משמר הכנסת: מרכז ומציג מידע אודות עמדותיהם ופעולותיהם של נבחרות ונבחרי הציבור במכלול הנושאים הנוגעים ליחסי דת ומדינה בישראל.

מכון על משמר הכנסת משרת את הדמוקרטיה הישראלית:
דמוקרטיה איתנה יודעת לחדד את האחריותיות (Accountability) ואת השקיפות (Transparency) בין האזרח לנבחריו. מכון על משמר הכנסת מסייע להגשים ערכים אלו באמצעות מרכז מידע אינטרנטי שמשתף את הציבור בעמדותיהם העקרוניות, ביוזמותיהם הפרלמנטאריות, בהתבטאויותיהם הציבוריות ובמכלול הצבעותיהם של חברי וחברות הכנסת בנושאי דת ומדינה.

המכון מרכז מידע באופן רצוף, שקוף ופתוח לציבור בענייני חקיקה, מדיניות, התנהלות הכנסת, לרבות דף אישי לכל חבר וחברת כנסת שבו יוצגו:

עמדות והשקפת עולם – ריכוז עמדות היסוד הערכיות של חברי וחברות הכנסת בשורה של נושאים עקרוניים, הנוגעים לדמוקרטיה, לחופש הדת ולחופש מדת בישראל.

יוזמות והצעות חוק – מעקב אחר הצעות החוק והיוזמות אותן מקדמים חברי הכנסת בתחומים המבקשים להשפיע על יחסי דת ומדינה בישראל.

הצבעות – איסוף, הצגה ומעקב שוטף אחר אופן ההצבעה של כל חבר כנסת כאשר נושאי דת ומדינה מגיעים לשלב המעשה התחיקתי עצמו, ההצבעה.

תקשורת – כינוס ציטוטים נבחרים והתבטאויות מפתח של חברי הכנסת בנושאי חופש דת וחופש מדת, הן מהעיתונות הכתובה והאלקטרונית והן ממרחבי המדיה החברתית.

עבודה פרלמנטרית – שיקוף ההתנהלות הפוליטית היום-יומית של חברי וחברות כנסת ישראל בנאומיהם במליאה, בהצעות לסדר, בשאילתות ובפרוטוקולים רשמיים מהועדות.

ניתוחים ופרשנויות – יצירת פרופיל פעילות אישי לכל חבר וחברת כנסת, הכולל הסברים על ההשלכות השונות של הצעות חוק שיזמו או שאליהן הצטרפו.

מכון "על משמר הכנסת" מחויב לקוד אתי של יושרה ושקיפות. הנתונים יוצגו כהווייתם, לעיתים בצד פרשנות, אך ללא הטיה פוליטית וללא משוא פנים.

מכון על משמר הכנסת הוא מבית התנועה המסורתית ונתמך על ידי פדרציית ניו יורק:

תקציר...
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר