חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות

דוח סיכום כנס החורף 2016/7 של הכנסת ה 20

קוסמטיקה
כך, במילה אחת, ניתן לסכם את המושב הנוכחי של הכנסת בתחום הדת והמדינה. ההכרעות הקריטיות, המהותיות, ואלו שיכלו להשפיע על המציאות בצורה המשמעותית ביותר, גולגלו אל פתחו של בית המשפט להכרעה.
כנס החורף של הכנסת בא לסיומו. בדו"ח סיכום המושב של "מכון על משמר הכנסת" מבית התנועה המסורתית, אנו מציגים מגוון עשיר של נתונים המשקפים את דיוני הוועדות, הצעות החוק והנושאים השונים בהם עסקו נבחרות ונבחרי הציבור שלנו.
כמי שנמצאים עם האצבע על הדופק, אנו מרגישים כי בחודשים אלה הכנסת השקיעה מאמצים רבים ב"קוסמטיקה" של דת ומדינה; תיקוני חקיקה, התקנת תקנות והצעות חוק שלרוב אינן נוגעות בליבת אתגרי הדת והמדינה של ישראל. נעשתה פעילות חשובה, לעיתים מועילה, אבל לא מאוד קריטית. כרגיל, וכפי שצפינו שיהיה בתחילת המושב, נדמה שהיום יותר מתמיד מחכים המחוקקים לבית המשפט שיוציא עבורם ועבור הציבור את ערמוני הדת והמדינה מהאש, במיוחד בנושאי השבת, הכשרות והכותל. אלו גם הנושאים שלדעתנו יעמדו בראש סדר היום הפרלמנטרי במושב הקיץ שייפתח ב 7 במאי.
מזמינים אתכם ואתכן לבחון מקרוב מה נבחרי הציבור עשו עבורכם/ן בתחום הדת והמדינה במהלך המושב החולף.

לצפייה וקריאה לחצו על התמונה

מהו מכון על משמר הכנסת?

מכון מעקב אזרחי אחר עמדות, התבטאויות, הצעות חוק והצבעות של נבחרות ונבחרי ציבור בתחום הדת והמדינה

המדיניות הממשלתית בתחום יחסי הדת והמדינה בישראל אינה משקפת את התמורות שחלו בחברה הישראלית בעשרים השנים האחרונות. מחוקקות ומחוקקים רבים עוד לא הבחינו בשינוי, אך רוב חוצה מגזרים תומך בהגדרה מחודשת ליחסים בין דת ומדינה בישראל.

בין הציבור ובין נבחריו נפער פער. חלק מנבחרות ונבחרי הציבור כלל לא ניסחו לעצמם משנה סדורה בתחום הדת והמדינה, לאחרים משנה מוצקה וברורה אך לא תמיד ידועה. בשני המקרים אין לציבור הרחב כלי יעיל לעקוב אחר עמדותיהם והצבעותיהם של נבחריו.

מכון על משמר הכנסת: מרכז ומציג מידע אודות עמדותיהם ופעולותיהם של נבחרות ונבחרי הציבור במכלול הנושאים הנוגעים ליחסי דת ומדינה בישראל.

מכון על משמר הכנסת משרת את הדמוקרטיה הישראלית:
דמוקרטיה איתנה יודעת לחדד את האחריותיות (Accountability) ואת השקיפות (Transparency) בין האזרח לנבחריו. מכון על משמר הכנסת מסייע להגשים ערכים אלו באמצעות מרכז מידע אינטרנטי שמשתף את הציבור בעמדותיהם העקרוניות, ביוזמותיהם הפרלמנטאריות, בהתבטאויותיהם הציבוריות ובמכלול הצבעותיהם של חברי וחברות הכנסת בנושאי דת ומדינה.

המכון מרכז מידע באופן רצוף, שקוף ופתוח לציבור בענייני חקיקה, מדיניות, התנהלות הכנסת, לרבות דף אישי לכל חבר וחברת כנסת שבו יוצגו:

עמדות והשקפת עולם – ריכוז עמדות היסוד הערכיות של חברי וחברות הכנסת בשורה של נושאים עקרוניים, הנוגעים לדמוקרטיה, לחופש הדת ולחופש מדת בישראל.

יוזמות והצעות חוק – מעקב אחר הצעות החוק והיוזמות אותן מקדמים חברי הכנסת בתחומים המבקשים להשפיע על יחסי דת ומדינה בישראל.

הצבעות – איסוף, הצגה ומעקב שוטף אחר אופן ההצבעה של כל חבר כנסת כאשר נושאי דת ומדינה מגיעים לשלב המעשה התחיקתי עצמו, ההצבעה.

תקשורת – כינוס ציטוטים נבחרים והתבטאויות מפתח של חברי הכנסת בנושאי חופש דת וחופש מדת, הן מהעיתונות הכתובה והאלקטרונית והן ממרחבי המדיה החברתית.

עבודה פרלמנטרית – שיקוף ההתנהלות הפוליטית היום-יומית של חברי וחברות כנסת ישראל בנאומיהם במליאה, בהצעות לסדר, בשאילתות ובפרוטוקולים רשמיים מהועדות.

ניתוחים ופרשנויות – יצירת פרופיל פעילות אישי לכל חבר וחברת כנסת, הכולל הסברים על ההשלכות השונות של הצעות חוק שיזמו או שאליהן הצטרפו.

מכון "על משמר הכנסת" מחויב לקוד אתי של יושרה ושקיפות. הנתונים יוצגו כהווייתם, לעיתים בצד פרשנות, אך ללא הטיה פוליטית וללא משוא פנים.

מכון על משמר הכנסת הוא מבית התנועה המסורתית ונתמך על ידי פדרציית ניו יורק:

תקציר...
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר