חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות

רקע


תאריך הקמה: 2012

הקמה: בינואר 2012 הודיע מקים המפלגה, יאיר לפיד, על התפטרותו מתפקידו בחדשות 2, ועל כניסתו לפוליטיקה לקראת הבחירותה קרובות.

היסטוריה קצרה וגלגולים: המפלגה הוקמה ב-2012, לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה על ידי יאיר לפיד, תוך הכרזה שהמפלגה תדאג למעמד הביניים, תפעל לשינוי שיטת הממשל, לקידום השוויון בנטל, שינוי תוכנית בחינות הבגרות ומתן תמריצים כדי לסייע למצוקת הדיור. בבחירות לכנסת ה-19 זכתה המפלגה להישג בולט של 19 מנדטים, שהפך אותה למפלגה השנייה בגודלה בכנסת זו. בבחירות לכנסת ה-20 כוחה של המפלגה נחלש והיא זכתה ב11 מנדטים ונשארה באופוזיציה.

אישי מפתח: יאיר לפיד, עופר שלח 

יו"ר נוכחי: יאיר לפיד

קו אידיאולוגי: מפלגת מרכז. תפיסתה הכלכלית-חברתית כוללת שילוב נכון בין שוק חופשי הפועל בתנאים התחרותיים של הזירה הגלובאלית, לבין הצורך להגן על החלש. המפלגה דוגלת בשינוי המשק הישראלי ושיפור מצבו של מעמד הביניים המשרת והעובד אשר אינו גומר את החודש. המפלגה מאמינה בשיוויון בנטל ומציעה את מהפיכת השירות האזרחי בישראל שתעודד ותתגמל גיוס לצבא. כמו כן, היא מציעה פתרון של גיוס אזרחי לאוכלוסיות המגזרים השונות. המפלגה מאמינה כי נושא החינוך צריך להיות בראש מעייניה של מדינת ישראל. במסגרת כך, היא דוגלת בצמצום פערים חברתיים באמצעות חינוך, והחזרת החינוך הממלכתי למרכז מערכת החינוך. מבחינה מדינית-בטחונית, יש עתיד מאמינה במדינה שיש בה רוב יהודי עם גבולות ברי הגנה. היא מאמינה בחתירה למו"מ מתוך כוונה להגיע לשלום עם הפלשתינאים על פי העקרון של "שתי מדינות לשני עמים", שבמסגרתו יישארו גושי הישובים הגדולים (אריאל, גוש עציון, מעלה אדומים) בתחומי מדינת ישראל. המפלגה דוגלת בשינוי שיטת הממשל, הכולל שינוי שיטת בחירת הכנסת והממשלה, הגבלת גודל הממשלה בחוק וכתיבת חוקה לישראל.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר