חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות

רקע

תאריך הקמה: 1973

הקמה:
 רשימה משותפת בראשות מנחם בגין המאחדת בין שלוש רשימות, הרשימה הממלכתית, המרכז החופשי, התנועה למען ארץ ישראל השלמה.

היסטוריה קצרה וגלגולים:
המפלגה הוקמה כרשימה המאחדת בין הרשימה הממלכתית, המרכז החופשי, התנועה למען ארץ ישראל השלמה. לראשות הרשימה המאוחדת נבחר מנחם בגין שעד הקמת הליכוד הוביל את מפלגת חרות כסמן הימני הנצי במפה הפוליטית הישראלית, בחר להנהיג את המפלגה החדשה בדרך ימנית מתונה. בבחירות לכנסת השמינית (1973) התמודדה מפלגת הליכוד וזכתה ב39 מנדטים, ואילו בבחירות 1977 מפלגת הליכוד זכתה ב43 מנדטים ונבחרה לראשונה לראשות הממשלה. לאחר כהונותיו של בגין הליכוד הצליח הליכוד תחת יצחק שמיר, לשמור על כוחו והיה שותף לממשלות הרוטציה עם מפלגת העבודה, וכן הנהיג את הממשלה בין השנים 1990-1992. לאחר ההפסד בבחירות 1992 יצחק שמיר התפטר ובמקומו נבחר בנימין נתניהו אשר הוביל את הליכוד לבחירות מוצלחות בשנת 1996, ולאחר הפסדו בשנת 1999 התפטר נתניהו ונבחר אריאל שרון במקומו. 
תחת אריאל שרון הליכוד זכה בבחירות לראשות הממשלה בשנים 2001 ו2003, על רקע תוכנית ההתנתקות התפצלה קבוצת חברי כנסת בראשות שרון מן הליכוד להקמת מפלגת קדימה, ובנימין נתניהו נבחר להוביל את המפלגה בשנת 2006. בבחירות 2006 ועל רקע הפיצול בליכוד מפלגת הליכוד נחלה תבוסה בבחירות, אולם משנת 2009 הליכוד בראשות בנימין נתניהו זכה להרכיב את הממשלה לאורכן של שלוש מערכות בחירות רצופות.

אישי מפתח:  בנימין נתניהו, ישראל כץ, גלעד ארדן, יולי אדלשטיין.

יו"ר נוכחי: בנימין נתניהו   

קו אידיאולוגי: בחינה מדינית, תנועת החרות, שהייתה המרכיב העיקרי בליכוד, היא ממשיכתה הרעיונית של התנועה הרוויזיוניסטית, אשר תבעה בעלות על כלל שטחי ארץ ישראל, כולל על עבר הירדן המזרחי. תנועת הליכוד תמכה לכל אורך השנים בהתיישבות היהודית ביש"ע. למרות עמדתו הנוקשה בסוגיית האפשרות להחזרת שטחים תמורת שלום, היה זה דווקא הליכוד בניצוחו של מנחם בגין אשר הוביל ב-1979 את הסכם השלום עם מצרים, וב-2005 אריאל שרון הוביל את תוכנית ההתנתקות, במסגרתם התחייבה ישראל לנסיגה מלאה מחצי האי סיני, ישובי חבל ימית ועזה. האפשרות לוויתורים מדיניים גרמה לאורך השנים למחלוקות חריפות בתנועה יותר מכל נושא אחר. המדיניותו הביטחונית של הליכוד גורסת תמיכה בצעדים תקיפים כנגד הטרור הפלסטיני, וכנגד מבצעיו בישראל ומחוצה לה. בפן הכלכלי, ממוקם הליכוד בעל השורשים במפלגה הליברלית בימין, והוא התנגד מראשיתו למדיניות הכלכלית הסוציאליסטית של שלטון המערך, ותמך בעידוד יזמות עסקית, הקטנת המעורבות הממשלתית במשק, והפרטת גופים ממשלתיים. בשאלת יחסי דת ומדינה והמאבק על הסטטוס קוו נחשב הליכוד למקורב לפלג המסורתי בוויכוח, וזאת אף על פי שהתנועה היא חילונית במהותה. הליכוד תמך בחוקים שונים בטענות על שמירת צביונה היהודי של המדינה כגון חוק החמץ שאסר הצגת חמץ למכירה בפומבי בפסח. גם במאבקים על פתיחת מקומות בילוי ומסחר בשבת, שפרצו במלוא עוזם במהלך שנות ה-90, התייצב הליכוד בדרך כלל לצד הדתיים.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר