חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 28.2.19

בחירות 2019: מצע מפלגת הימין החדש בתחום הדת והמדינה

הבוקר, חמישי 28.2.2019 מפלגת הימין החדש בראשות שר החינוך נפתלי בנט  ושרת המשפטים איילת שקד פרסמה הבוקר את מצע המפלגה לכנסת ה- 21, הכולל 10 פרקים. החלק השמיני במצע מתייחס לסוגיית הדת והמדינה ושילוב הציבור החרדי. החלק התשיעי במצע עוסק בעלייה וקליטה ויחסי ישראל תפוצות.


דת ומדינה
 מדינת ישראל היא מדינה הלאום של העם היהודי, ואנו גאים בכך.  אנו מאמינים כי צביונה צריך להיקבע בהידברות בין כלל הציבור. אנו מתנגדים לחקיקה דתית כופה או לחקיקה חילונית כופה. אנו סבורים שכל שינוי בסטטוס קוו חייב להיעשות בהידברות ובהסכמה.


1.התרבות היהודית על כל מרכיביה - התנ"ך, התלמוד, האגדה, ספרות המחשבה וההלכה, השירה והספרות העברית - כולם ימשיכו להוות בסיס והשראה למרחב השיח הישראלי ולחיבור בין מרכיבי החברה. 
בכל סוגיות היסוד (שבת, נישואין, זוגיות בישראל, גיור, כשרות ועוד) אמנת גביזון-מדן תהווה את נקודת המוצא לדיונים הסיעתיים, ומיד לאחר הבחירות תפעל המפלגה להקמת ועדה ציבורית שתבקש להגיע להסכמה רחבה ככל הניתן בנושאים אלה.  


2. הניסיון מצד מפלגות שונות לתת "פתרונות בית ספר" לשאלות יסוד אלה, שהן השאלות הסבוכות ביותר שקיימות עבורנו כחברה, נכשל פעם אחר פעם. הסיבה לכך ברורה. הסדרת הסוגיות הסבוכות האלה שלא בדרך של הידברות - לעולם תיכשל. יש ללמוד ממי שפעלו נכון בנושא זה: פרופסור רות גביזון והרב יעקב מדן. הם ביקשו להגיע להסכמה ביניהם מבלי לסכם מראש מה תהיה התוצאה הסופית. 


3.כשאנחנו מכריזים כי מתווה גביזון-מדן יהיה נקודת המוצא אינינו מאמצים בהכרח כל הסדר והסדר שהוצע בו, שכן חלקים ממנו אינם רלוונטיים כיום בעקבות חוקים חדשים שנחקקו ופסקי דין שונים שניתנו במהלך שני העשורים האחרונים. הרבה מאוד השתנה ומתווה ההסכמות הוותיק זקוק למהלך עדכון משמעותי. כוונתנו היא שצריך להיכנס לנושאים האלה בדיוק באותה הרצינות והכנות שאפיינו את שני האישים האלה, ולעשות את זה בהידברות ובכבוד כלפי השונה ממך.


4. אנחנו מאמינים שאם נפעל כך נצליח למצוא מתווה מוסכם על חלקים רחבים מאוד בחברה הישראלית. כנות, פתיחות, לב פתוח ונפש חפצה. אלה הכלים שאיתם ניגש לטפל בסוגיות האלה. מבלי לסמן מראש את היעדים המדויקים שאליהם נכוון בסוף התהליך, וזאת בכדי להימנע מכשלונות העבר. זו הדרך היחידה להגיע להסכמה.


שילוב החרדים:
הציבור החרדי הוא חלק ממדינת ישראל, ולצד זה הוא בעל זהות וצרכים ייחודיים.  נבקש לשלב ציבור זה בכל תחומי המדינה: בכלכלה, באקדמיה, בשירות הציבורי, בצה"ל ובשירות הלאומי-אזרחי.  נפעל לשיפור מתמיד באיכות החינוך החרדי ולמתן כלים של מדע ושפות לבוגרי מערכת זו. אל למדינה לנסות לשנות את הזהות החרדית, להיפך: רק מתוך כבוד ניתן יהיה לבנות את האמון הנדרש. נפעל להקמת ועדת שרים ייעודית לשילוב חרדים, וזאת בכדי להסיר חסמים ולקדם תהליכים נדרשים. שילוב בניה ובנותיה של קהילה זו הוא אחד מהיעדים המשמעותיים ביותר העומד כיום בפני החברה הישראלית.
 
עלייה וקליטה :
אנו מאמינים שמקומם של היהודים הוא מדינת ישראל. בזמן שהאנטישמיות באירופה גוברת, התפקיד הראשון במעלה של מדינת ישראל הוא לאפשר לכל יהודי לעלות לארץ ולחיות כאן בכבוד. 
יש לחדש את תנופת העלייה מכל העולם.


1. נדאג כי תעודות ורישיונות מקצועיים יוכרו על ידי גופי ההסמכה בישראל.


2. בעת הזאת, ישנה הזדמנות מוחמצת ביחס ליהודי צרפת, שמאות אלפים מהם מעוניינים לעלות לארץ, אך המדינה לא השכילה לפעול מספיק על מנת להעלותם, ולא היטיבה לקלוט את אלו שעלו. על כן, העלייה הצרפתית נבלמה.

3. נקים צוות משימה מיוחד להעלאת יהודי צרפת ויהודים מממידנות נוספות באירופה. 


יהדות התפוצות:
 מדינת ישראל היא לא רק מדינת האזרחים החיים בה, אלא גם מדינת העם היהודי בעולם כולו. אנו מכירים בכך שככל שהמעמד המדיני והביטחוני של ישראל חזק ואיתן יותר, כך מצבם של יהודים בגולה חזק ואיתן יותר. בהקמת המדינה ולאחריה, יהודי העולם נרתמו פעם אחר פעם לטובת מדינת ישראל בסיוע פוליטי, כלכלי ופיזי. אנו מאמינים שלמדינת ישראל ישנן זיקה ואחריות כלפי כל יהודי בעולם. 


1.נמשיך לפעול לחיזוק הקשר בין מדינת ישראל לבין יהדות העולם ולחיזוק הזהות היהודית של כל יהודי. תכניות כמו "תגלית", "תגלית לאימהות", "מוזאיק", "לימוד יהדות בקמפוסים" ועוד, הן אבני היסוד.
 
2.על מדינת ישראל להגדיל משמעותית את השקעתה בשותפות זו עם התפוצות. 


3.אנו מאמינים בטיפוח ובחיזוק הקשר מול כל זרמי היהדות בתפוצות. אנו מבינים כי כל פעילות יהודית בתפוצות מסייעת לשמור על המשכיות העם שלנו.

לקריאת המצע המלא יש ללחוץ כאן

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר