חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 8.8.18

בג"ץ נתן למדינה שלושה חודשים לנסח חוק גיוס חדש. ח"כ יאיר לפיד : "יש לחוקק עכשיו את חוק הגיוס כדי שיותר חרדים יתגייסו, ישרתו וישתלבו בשוק העבודה".

אתמול, שלישי 07.08.2018 בג"ץ הודיע על דחיית ביטולו של חוק הגיוס בעקבות בקשת המדינה לדחות את ביטול חוק הגיוס הנוכחי. ביטול החוק יידחה עד ל-2 בדצמבר, במטרה שעד אז תסכים הקואליציה על נוסח חוק שיעבור בקריאות שנייה ושלישית.

בג"ץ קיבל את בקשת המדינה באופן חלקי, שכן לפני כשלושה שבועות הגישה המדינה בקשה לעכב בשבעה חודשים את תאריך היעד שהוצב לחקיקת חוק הגיוס החדש, כלומר עד לתום כנס החורף הבא של הכנסת: ה-12 באפריל 2019.

יו"ר מפלגת יש עתיד ח"כ יאיר לפיד: "בג"צ צודק, החוק מוכן, אין שום סיבה לאפשר לנתניהו לבזבז זמן נוסף. נתניהו לא זקוק להארכת זמן, הוא זקוק לאומץ. יש לחוקק עכשיו את חוק הגיוס כדי שיותר חרדים יתגייסו, ישרתו וישתלבו בשוק העבודה. שופטי בג״צ העבירו מסר חד וברור לנתניהו: תפסיק למשוך זמן".

סגן שר הביטחון ח"כ אלי בן דהן (הבית היהודי):צער מאוד שבית המשפט העליון מותח כל הזמן את החבל מול הכנסת והממשלה. הם ראו שהכנסת העבירה חוק בקריאה ראשונה - ומדובר חוק היסטורי שאי אפשר לסיים אותו בשלושה חודשים. זוהי סוגייה שמעסיקה את המדינה כבר שבעים שנה ואנחנו נמצא בעיצומה של פגרת הכנסת. מדוע דווקא עכשיו, כשהממשלה ביקשה אורכה של חצי שנה, נתנו השופטים רק שלושה חודשים? בג"ץ מעוניין להכתיב לממשלה ולכנסת סדרי עבודה וחקיקה וזה לא תפקידו. האם השופטים חכמים יותר ממשלת ישראל שביקשה חצי שנה? האם השופטים מסוגלים לפתור בעיה של 70 שנים בשלושה חודשים? החוק החדש המתגבש, הוא חוק טוב. החוק הזה מאזן בין דרישות הצבא ויכולתו לקלוט חיילים חרדים לבין עולם התורה. הציבור החרדי צריך לאמץ את החוק הזה כי לא תהיה שום ממשלה אחרת שתוכל לקבל חוק טוב יותר מזה. אני מקווה שהמפלגות החרדיות יתעשתו ויתמכו בחוק. אם צריך לעשות כמה שינוים מינוריים הם יעשו, אבל אם יהיו שינויים מהותיים - אף אחד לא יתמוך בחוק ונאלץ ללכת לבחירות. אם הולכים לבחירות המשמעות היא שבתחילת דצמבר חוק הגיוס יבוטל וחוזרים לחוק המקורי שהיה לפני חוק טל לפיו כולם חייבים להתגייס כולל בני הישיבות. אין לי ספק שיוגשו עתירות לבג"ץ שיחייבו את שר הביטחון לגייס את כל בני הישיבות, ונציגי הציבור החרדי יגרמו בכך נזק גדול לציבור שלהם."

ח"כ יואב בן צור (ש"ס): "אנחנו בטוחים שבסופו של דבר בממשלה ימצאו את הדרך להעביר את המתווה הזה.  לחוק יש ערך מיוחד בכך שהוא מעניק מעמד ללומדי התורה. אני חושב שמדינת ישראל חבה את זה ללומדי התורה שבלימודם גורמים לביטחונה של מדינת ישראל ותורמים לצביון היהודי של המדינה. אנחנו לא נלך לבחירות והן תתקיימנה במועדן כי זה פשע כלכלי וחברתי שהממשלה הזאת תיפול. ציפיתי וחשבתי שבג"ץ יבחר בדרך האמצע. גם בג"ץ מבין שהתחילו תהליכים ולכן הוא נתן את הזמן הזה, שהוא קצר מדי. עם זאת ראינו שהעבירו חוקים במדינת ישראל גם בזמן קצר בהרבה. כשרוצים אפשר לעשות הכל".תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר