חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 12.7.18

הוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת החוקה התכנסה לדון בהסתייגויות לחוק יסוד הלאום. ח"כ רויטל סוויד: "החוק נותן גט כריתות מהמיעוט בישראל, מיהדות התפוצות".


היום, חמישי 12.07.2018 התקיים דיון נוסף בוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת החוקה, חוק ומשפט בנושא הצעת חוק יסוד ישראל- מדינת הלאום של העם היהודי כהכנה לקריאה שנייה ושלישית.

עיקר הדיון התמקד בהעלאת הסתייגויות של חברי הכנסת מהסיעות השונות. עד כה הוגשו כ250 הסתייגויות לחוק. הוועדה, צפויה להתכנס להמשך הדיון ביום ראשון.

יו"ר הוועדה חה"כ אמיר אוחנה (הליכוד) : "אני מבקש באופן חריג לאפשר לסוכנות להשמיע דבריה למרות שהסתיימו הדיונים. הייעוץ המשפטי מבקש את אישור האופוזיציה שבכך שאנחנו מאפשרים למזכ"ל הסוכנות לדבר לא תעלנה בקשות נוספות".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): "ההבטחה שנולדתי איתה והעברתי אותה לילדיי היא מגילת העצמאות. מגילה שמדברת על מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי אך גם מדינה דמוקרטית של שוויון וחירות ואת זה אתם מפרים. היא הזכירה את ביקורה במחנה ההשמדה מיידנק כראש עיר ואמרה כי "שני הרגשות הכי טבעיים שהיו לנו זה קודם כל הפטריוטיות, והגאווה שיש לנו מדינה, שמדינת ישראל קמה והיא מדינת הלאום של העם היהודי שרצו להשמידו אבל הרגש השני היה שמה שקרה קרה מפני ששתקו מול עוול. ליד מיידנק ישבו הפולנים שהיום רוצים להתכחש למעשיהם ושתקו. הם שתקו כשהם ראו את היהודים מובלים למחנות, הם שתקו כשהם הריחו את ריח השריפה בקרמטוריום, הם שתקו מול עוול. ואני חושבת שאחד הדברים שהטילה עלינו ההיסטוריה היא לא לשתוק מול עוול. אני אומרת שהדבר החשוב הוא שלמדנו שלא לשתוק מול שום עוול, של אפליית אתיופים, נשים, ערבים ועוד, וכל פרשנות אחרת היא שלך. אתה צריך להשפיל עינייך שאתה מביא את החוק הזה מפלג ומפיץ שנאה. אתה מתעקש לשמוע בדבריי מה שלא נאמר".
 

חה"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "סעיף 7א, עוד יותר מסוכן מ-7ב. הזכות "לפעול לשימור תרבותו, חינוכו, מורשתו, שפתו וזהותו. בלי שום הגבלה, בלי שום הסתייגות, תגבר על הזכות לחירות, לשוויון, לכבוד, גם על הזכות לחופש העיסוק וחופש הביטוי. זאת לא רק זכות לדכא נשים, להט"בים, ערבים, מזרחיים ואחרים אלא ממש תמריץ לדיכוי כזה. גם אם הסעיף יימחק הוא עדיין מייצג את רוחו של החוק שלא מייצר לאום אחד אלא מלחמת כל בכל, הכפפה מלאה של מורשת ישראל להלכה לפי הפרשנות האורתודוקסית שנעוצה בשולחן ערוך במאה ה-16. אתה מכניס אותנו לבונקר, לגטאות קטנים ומטיל עלינו כליה".

 

חה"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי):" הדיאלוג עם יהדות התפוצות חשוב אך היה חשש שאם נעגן בחו"י את חובת המדינה להתחשב (אולי יותר מדי) ביהדות התפוצות, מחר יבוא בימ"ש ויגיד שיש לסיים את הנוכחות הישראלית באיו"ש כי רוב יהדות התפוצות סבור שמדובר בכיבוש. זו דוגמה קיצונית אך אפשר לתת למשל את מתווה הכותל ועוד". עם זאת הוסיף כי "צריך מידה רבה של אומנות להפוך משהו חיובי לשלילי. זה לא סעיף פטרנליסטי אלא סעיף המשקף את המחויבות, הדאגה והאהבה של ישראל ליהדות התפוצות. צריך למצוא נוסח מאזן שבו תיחסם התערבות של בג"ץ". בהתייחסו לסעיף ההתיישבות הנפרדת אמר כי "ייהוד הגליל והנגב הוא משפט בן-גוריוני ולא סמוטריצ'י".

 

חה"כ פנינה תמנו שטה (יש עתיד): "זו לא שאלה של ימין ושמאל אלא של כל מי שמרגיש מיעוט או מקופח, יש לו זכות להרים את הראש ולהרגיש שווה. הניסיון לקחת את זה רק לישראלים מול פלסטינים לא נכון. המגורים הם מדרון חלקלק לאפליה של קבוצות מוחלשות גם במקומות עבודה ועוד, שיכול לאשר רק מי שלא חווה אפליה מימיו".

 

חה"כ רויטל סויד (המחנה הציוני): "החוק נותן גט כריתות מהמיעוט בישראל, מיהדות התפוצות ומכל יהודי שהוא לא מספיק יהודי בעיני האורתודוקסים. אנחנו מחוקקים פה את תעודת הזהות של הלאום היהודי והיא מביכה ומבישה כי תחתה אמורים לחסות כל הזרמים וזה הפך לגט כריתות מהם. יש אנחנו ואתם, עליכם אנחנו מתנשאים כי איבדתם את הזיקה. אנחנו פה החונטה מסודרים ואתכם אנחנו צריכים לחנך. אתה הולך לחתוך את החבל הכמעט אחרון שנותר בינינו לבין יהדות התפוצות".

 

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני): "העם היהודי נמצא במשבר. השינוי הכיבכול קטן, מינורי, שמתייחס לתפוצות ולא לישראל - הוא עוד מסמר בארון הקבורה ביחסים שלנו עם יהדות התפוצות. בריחת השרים מהאחריות על מתווה הכותל, הדברים שאמר שר הדתות שהרבנות הראשית כולו בחסות ובאחריותה, כל זה ביחד עם החוק הזה מחריב. אתם רוצים לאהוב את יהודי התפוצות רק כשהם שם. בעיניי כמה חברי כנסת, הם פשוט לא יהודים הרפורמים האלה. מתביישת מההגיגים שלא עוברים שום סינון. ח"כ אזולאי אמר שהרעידת האדמה בגלל מתווה הכותל. אנשים שעומדים במליאת הכנסת, חושבים לפני הם מדברים?".

 

מזכ"ל הסוכנות היהודית ג'וש שוורץ פנה לחברי הוועדה:" התיקונים האחרונים שהוכנסו לחוק מעוררים דאגה רבה בעיקר בצפון אמריקה. 85% מיהדות העולם נמצאת בצפון אמריקה. התיקון הזה של הרגע האחרון אינו קטן. הוא מהדהד בעולם. הורדת הפעילות לעידוד הזיקה בישראל והוספת התפוצות ברגע האחרון נתפסת כדבר פטרוני, מדינת ישראל מחליטה מה טוב עבור התפוצות. מצד אחד אומרים תעלו לארץ ותבקרו בתגלית ומסע אך מצד שני כשאתה מגיע לארץ אתה לא מקובל פה*. האם ישראלים לא צריכים ללמוד על קהילות יהודיות? חיילים לא צריכים לדעת מה זו יהדות  התפוצות? המדינה לא צריכה להכיר בהם ולפעול למענם בתוך ישראל? אחרי מתווה הכותל, וחוק הגיור לא צריך להוסיף עוד שמן".

לצפייה בנוסח העדכני ביותר של הצעת החוק יש ללחוץ כאן

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר