חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 11.7.18

ראש האופוזיציה ח"כ בוז'י הרצוג נשא נאום פרידה מהכנסת ובו התייחס לקשר בין ישראל לתפוצות. ח"כ בוז'י הרצוג: "כבדו את כל היהודים באשר הם, כולם בני ובנות עמינו".

היום, רביעי 11.07.2018 נאם ראש האופוזיציה, ח"כ בוז'י הרצוג (המחנה הציוני) נאום פרידה והתייחס בו לקשר של מדינת ישראל עם יהודי התפוצות.

כזכור, במהלך החודש האחרון וועדת המינויים של חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית המליצה על ח"כ יצחק הרצוג כמועמד מוביל לתפקיד יו"ר הסוכנות, וח"כ בוזי הרצוג הסכים לקחת על צמו את התפקיד, ועתיד להיכנס אליו ב1 לאוגוסט.

ראש האופוזיציה ח"כ בוז'י הרצוג (המחנה הציוני): "אני מבקש להוסיף עוד הסתייגות לחוק הלאום, זו העוסקת ביחסי ישראל-תפוצות. לפתע פתאום, ביומיים האחרונים, שונתה טיוטת החוק באבחה כך שנקבע כי המדינה תפעל רק בתפוצות לשימור הזיקה של התפוצות למדינת ישראל, אבל בתוך גבולותיה של המדינה היא לא תפעל לשימור זיקתה של המדינה גם לבני הציבור היהודי בתפוצות באשר הם. אדוני היושב-ראש – אני יודע שזה קרוב ללבך – לפעול לשימור הזיקה בין מדינת ישראל לבין העם היהודי בכל מקום שהוא. זה הוא אבסורד בכל קנה מידה. הפניית עורף ופגיעה נוספת בפסיפס של הקבוצות והזרמים של העם היהודי. נושא הזיקה של מדינת ישראל לתפוצותיה הוא עקרון יסוד ואין שום הצדקה למשחק המילים החדש הזה. חברותיי וחבריי, עוד לא מאוחר שהכנסת תתחשב בצרכי עם ישראל כולו, בארץ ובתפוצות, ותיצמד אך ורק לעקרונות מגילת העצמאות ובכך תשמור בקפדנות על אופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית ושוויונית. לא בחוקים בומבסטיים תממשו את החזון הציוני ואת חזונו של ז'בוטינסקי, אלא בביטחון ובשלום, בשוויון מלא, בצדק חברתי ובמיוחד בשמירה על הדמוקרטיה, שלגביה קבע ז'בוטינסקי – ואני מצטט - כי "העיקרון הדמוקרטי יקר יותר מתועלת זמנית כלשהי. ולסיום, חבריי וחברותיי, הרשו לי כמה מילים אישיות. ייתכנו כמובן עוד דיונים סוערים עד פרישתי בסוף החודש מן הכנסת, אך זהו נאומי הרשמי האחרון מעל בימה זו בעת הזו. 15 שנים אני פועל במליאה הזו ובכנסת ישראל למען עמי, מולדתי ותנועתי, מולדתנו ועמנו, מתוכן כחמש שנים אני משמש כראש האופוזיציה בכנסת, תפקיד חשוב מאין כמוהו בדמוקרטיה שלנו, בהשמעת קול אחר בוויכוחים הפנימיים שבתוכנו. נהניתי מכל רגע. פניי מועדות כעת לשירות העם והמדינה בזירה חשובה, מאתגרת ומרתקת בצומת דרכים גורלי בהיסטוריה של העם היהודי. היה זה ז'בוטינסקי שכתב ללא הרף על סכנת אבדן הזהות היהודית, על סכנת אבדן ההמשכיות היהודית ועל סכנת הפילוג המאיימת על עמינו, וכאז כן עתה, האתגרים דומים אך שונים. אני אכנס לכהונתי החדשה כיו"ר הסוכנות היהודית לישראל מתוך תחושת שליחות עמוקה. אני פונה אליכם, חברות וחברי הכנסת, הבינו והעריכו את גודלו של עם ישראל בתפוצות והן את קוטנו היחסי של העם היהודי בקרב העמים. העריכו והבינו מה שכתב ז'בוטינסקי על העם היהודי ודרכיו. העריכו והבינו את קיומן של "ירושלים" ו"בבל" ואת הצורך בדיאלוג בין שתי הקהילות הגדולות בישראל ובצפון אמריקה. הבינו והפנימו כי כל מילה שנאמרת כאן עלולה להבעיר אש זרה בעמינו לשווא. כבדו את העולים. היזהרו בלשונכם. כבדו את כל היהודים באשר הם, כולם בני ובנות עמינו. אין לנו את הפריבילגיה הזו ובל נשכח את גודלם של האסונות שפקדו את עמינו. אלפי שנות גלות קיווינו לעצמאות מדינית. ז'בוטינסקי ייחל אליה ועדיה לא הגיע. זכינו לחיות במדינת הלאום של העם היהודי בעצמאות וביטחון, הרבה מאוד בזכות העם היהודי הפזור בכל מושבותיו. זוהי אחריות עצומה".

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר