חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 10.5.18

דו"ח מבקר המדינה: "המועצות הדתיות פועלות ללא הרכב נבחר, בלי שמתקיים פיקוח הדדי ושוטף של חברי מועצה, קיים חשש לעירוב שיקולים לא עניינים ואף פוליטיים באשר לניצול תקציב המועצה, ולמינויים במועצה

דו"ח מבקר המדינה, שהתפרסם היום 10.5.2018 , ומחקרו של אריאל פינקלשטיין, מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, על שירותי הדת, שהתפרסם ביום ראשון, מגלים כי המועצות הדתיות, האמונות על שירותי הדת בישראל, לוקות בחוליים קשים בכמעט כל היבט של תפקודן.

המועצות הדתיות הוקמו עוד טרם קמה המדינה, ומאז ממשיכות לתפקד במתכונת דומה. הן מעניקות שירותי כשרות, קבורה, רישום נישואין, אחזקת מוסדות דת כמו מקוואות, תמיכה בפעילות תורנית, העסקת רב מקומי ועוד. הרציונל שמאחורי ההפרדה בין הרשות המוניציפאלית והמועצה הדתית היה שימור האוטונומיה של המועצה הדתית ושל הרב המקומי והבטחת הקצאת תקציבים לטובת שירותי דת.

בהתאם לכתוב בדו"ח המבקר, המבנה הקיים של מתן שירותי דת באמצעות מועצות דתיות פשט את הרגל, והדוח אף מדווח כי המועצות הדתיות הפועלות ללא הרכב נבחר, בלי שמתקיים פיקוח הדדי ושוטף של חברי מועצה, קיים חשש לעירוב שיקולים לא עניינים ואף פוליטיים באשר לניצול תקציב המועצה, ולמינויים במועצה.

מסקנת המחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה הינה כי יש להעביר את שירותי הדת אל הרשויות המקומיות, ובכך להתגבר על משבר זה. חברי המועצה,  צריכים להיבחר, ועל כן יש להם אינטרס להעניק שירותים ברמה גבוהה. בנוסף, תופחת הפוליטיזציה של שירותי הדת, והשירות הניתן  יהיה מקצועי, טוב ויעיל יותר. יש לציין כי  גם הפיקוח והבקרה על תפקוד שירותי הדת יהיה הדוק יותר.

בוועדת הכספים שהתקיימה השבוע ביום שלישי ה8.5.2018 טרם פרסום דו"ח מבקר המדינה, התבטאו חברי הכנסת בהקשרן של המועצות הדתיות:

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "אם המדינה מספקת שירותי דת ויש לה משרד לעניין הזה זה לא צריך להיות שונה מיתר התחומים, והמימון גם צריך להיות כמו בחינוך והרווחה".

  ח"כ רחל עזריה (כולנו): "יש בעיה  מבנית במנגנון הזה, העירייה צריכה להעביר את התקציב אבל השירותים הניתנים אינם תחתיה, לכן יש כל פעם את המשחק בין המשרד לשירותי דת לעיריות, זה צריך להיות אגף בתוך העירייה".

 

לקריאת המחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה על דוח מבקר המדינה בנושא שירותי הדת במדינה יש ללחוץ כאן

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר