חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 8.5.18

הצעת חוק שיפוט בתי דין רבניים נידונה היום בוועדת חוקה. 'ישראל ביתנו': החוק מנוגד להסכמים הקואליציוניים ולסיכום שלא תהיה חקיקת דת ומדינה עד סוף המושב


וועדת חוקה חוק ומשפט, דנה היום, שלישי 8.5.2018 בהצעת החוק הממשלתית לפיה למדינת ישראל תהיה סמכות לסייע לנשים עגונות בעולם, גם שאינן אזרחיות או תושבות מדינת ישראל. ההצעה המקורית נולדה מיוזמתה של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) בשיתוף עם ועידת רבני אירופה, שהציפו את המצוקה של עגונות חו"ל. הצעת החוק הממשלתית מרחיבה את סמכותם הבין-לאומית של בתי הדין הרבניים לדון בתביעות גירושין של יהודים ולהפעיל סנקציות לאכיפת הגט במקרה הצורך, גם כאשר לא מתקיימות הזיקות למדינת ישראל הקבועות כיום בחוק שיפוט בתי דין רבניים.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) :"ההצעה המקורית שיזמתי נולדה ממקום של חמלה ואחריות למצוקה שאין לה גבולות גאוגרפים, ובאה לסייע נקודתית למצוקת העגונות, כאשר אין כל מענה אחר בקהילה המקומית. כמדינת העם היהודי, יש לנו אחריות להושיט יד היכן שאפשר למצוקה של אלפי נשים יהודיות בכל העולם. ההצעה הממשלתית לצערי הרחיבה והרחיקה לכת בסמכויות שמקנה לבתי הדין, וקושרת אף זוגות שנישאו אזרחית בארץ לבתי הדין שלא בטובתם. את החוק הזה חייבים לצמצם כך שיהיה ברור שנועד נקודתית לסייע לנשים עגונות. זו הצעה שחייבת לבוא בקונצנזוס, ואם לא תחזור למימדיה המקוריים- לא תקודם".


ח״כ רחל עזריה (כולנו) : ״יש רעה חולה בתחום הגירושין בישראל וזה מירוץ הסמכויות בין בתי הדין הרבניים לבתי הדין לענייני משפחה, מה שנעשה בהצעת החוק הזו הוא לייצר מירוץ סמכויות לעוד מליוני יהודים בעולם. בישראל אנחנו נתקלים בבעיה קשה של יחס לנשים בבתי הדין הרבניים ואנחנו לא יכולים לקחת אחריות על כל יהדות התפוצות במצב הזה. הצעת החוק הזו אינה נותנת פתרונות אלא הרבה מאד סמכות וכוח לבתי הדין הרבניים היכן שאין להם סמכות כלל. יש קודם לפתור את הבעיות שיש לנו פה ולתת מענה ליהודים החיים בארץ".


יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) :"יש לעשות כל שניתן כדי לסייע למסורבות הגט מתוך קונצנזוס רחב ככל שאפשר. אני שמח על הודעת הנהלת בתי הדין הרבניים על הסכמתם לפצל את הצעת החוק כדי שניתן יהיה לקדמה ומקווה שהקואליציה תגיע להסכמות פנימיות כדי שנוכל באמת לעזור לנשים העגונות".


ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "החוק בנוסחו הנוכחי בא לפתור בעיה לנשים הזקוקות לפתרון אך הוא חייב להיות מצומצם. פה מדובר על הרחבת סמכויות בתיה"ד לכולי עלמא ולפרוש חסות על יהודי כל העולם. לשון החוק מדברת גם על נישואין אזרחיים. אם כבר, למה להרחיב את סמכויות בתי הדין הרבניים ולא בתיה"ד למשפחה? האם תינתן פה עדיפות לאזרחי ישראל? החוק הזה עומד בניגוד להסכמים הקואליציוניים ולא ניתן להעביר אותו. הוא עומד בניגוד לסיכומים מסוף הכנס הקודם. נהיה מוכנים לשמוע דברים שיש עליהם הסכמה רחבה אבל הנוסח הזה לא יעבור".


ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "אנחנו רוצות לדאוג שנשים עגונות יקבלו פתרון וגם אם באתם בידיים נקיות אסור לפתוח פתח לניצול שלילי. מערכת המשפט הרבנית אינה שוויונית כלפי נשים, אתם פותחים פתח לנצלנות וליותר מצבים שנשים ייסחטו כדי לקבל גט וכן לא מספיק שאתם מונעים בארץ נישואין וגירושין אזרחיים, אתם מכריחים אותי להינשא בדין דתי, לא יכול להיות שמי שבוחר להינשא בארץ אחרת יצטרך לעבור גט דתי בארץ".
 
חה"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני): "הצעת החוק מאוד הצהרתית ולא ברור איך לבי"ד ישראלי תהיה זכות אכיפה כלפי אזרח זר גם אם הוא מגיע לטייל כאן. יש כאן הרחבת סמכויות ביה"ד לכל יהודי העולם,  למה לתת סמכות כזו לזרם האורתודוקסי שרוב יהדות התפוצות אינה משתייכת אליו? מה עם הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות בחו"ל, האם התייעצו איתם אם הם מעוניינים".


ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס): "אני קורא לחבריי שכל כותרת של בתי הדין מקפיצה אותם להירגע. נושא מסורבות הגט הוא מעל נפנופים בהסכם קואליציוני, אתם לא חייבים לתת לזה יד ואתם יכולים לפרוש. אני קורא להפסיק את שיח השנאה נגד בתי הדין".


 
ד"ר יזהר הס מנכ"ל התנועה המסורתית: "אחד מעמיתי מעבר לים חשב שאני צוחק עליו שכן לא יכול להיות שממשלת ישראל תחוקק משהו שקשור אליהם בלי להתייעץ איתם כלל, לשמוע את דעתם על משהו שעלול לתפוס סמכות גם לגביהם. אנחנו במשבר חסר תקדים עם יהודי העולם אז במקום לשלוח כבאי שולחים את הפירומן? זה ממש כמו לשים אצבע בעין. ממונופול קטן רוצים לייצר פה קונגלומרט".

לקריאה נוספת על הוועדה ותגובות של חברי הכנסת יש לללחוץ כאן

 

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר