חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 8.5.18

היום בוועדת הכספים הוצג מתווה חדש שיביא לשינוי בתקצוב שירותי הדת ברשויות המקומיות. יו"ר הוועדה ח"כ גפני: "המתווה הקיים עושה נזק ועוול, אבקש שההצעה תעלה לוועדת השרים בשבוע הבא

וועדת הכספים דנה היום שלישי 8.5.2018 בשיטת תקצוב המועצות הדתיות ברשויות המקומיות. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הציג מתווה חדש שיביא לשינוי בשיטת תקצוב שירותי הדת לפיו התקציב שממומן ברובו על ידי הרשויות ישתנה באופן מדורג, ועד לשנת 2025 יממן המשרד לשירותי דת 70 אחוז משירותי הדת ברשויות. התהליך עצמו יחל משנת 2020 כאשר כל שנה יופחת ב5% השתתפות הרשויות המקומיות ובהתאמה יעלה ב5% השתתפות הממשלה בתקציב.

 
ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "קיימתי דיונים עם הממשלה בנושא התקצוב לגביו יש תלונות רבות וביקשתי שיכינו מתווה על רקע זה. אמרתי למשרד האוצר והמשרד לשירותי דת כי לא יכול להיות דבר כזה שרשות מקומית צריכה להשתתף בחינוך, תחבורה, רווחה או שירות אחר היא משלמת מקסימום 25 אחוז והמדינה משלמת את היתר ובשירותי דת הרשות משלמת 60 אחוז והמדינה רק 40 אחוז. ראשי רשויות תוהים מדוע דווקא על שירותי דת הם צריכים לשלם יותר. נוכח המצב גיבשנו מתווה שיתחיל עם שינוי קטן ב-2019 ומכאן ואילך משנת 2020 למשך מספר שנים כל שנה יעבור אחוז מסוים מהרשות המקומית למדינה והתקצוב יגיע לבסוף ל-70 אחוז מימון מצד הממשלה ו-30 אחוז מצד הרשות המקומית, לצד כך יהיה למשרד לשירותי דת יכולת להחליט על 5 אחוזים מהתקציב לאילו רשויות לתת יותר ולאילו פחות, הדבר לא יצריך את אישור ועדת הכספים. צריך מתווה שיפעל לאורך שנים, מה שנקבע לפני עשרות שנים והיה עד היום עשה נזק ועוול".
 
ח"כ עודד פורר(ישראל ביתנו):" אם הממשלה לא יכולה לעשות שינויים שלא יבואו עם שינויים בתקציב. חלק מהשירותים שנותנת המדינה הם שירותי דת, אם תבוא המדינה ותגיד אני לא נותנת יותר שירותי דת בסדר, אבל אם המדינה מספקת שירותי דת ויש לה משרד לעניין הזה זה לא צריך להיות שונה מיתר התחומים, והמימון גם צריך להיות כמו בחינוך והרווחה".
 
ח"כ רחל עזריה (כולנו): "יש בעיה  מבנית במנגנון הזה, העירייה צריכה להעביר את התקציב אבל השירותים הניתנים אינם תחתיה, לכן יש כל פעם את המשחק בין המשרד לשירותי דת לעיריות, זה צריך להיות אגף בתוך העירייה. תקציב המועצה הדתית גדל כל שנה ולראש העיר אין אמירה לעניין זה ולגבי צרכי העיר. במתווה שמוצע אני לא מסכימה לעובדה שלצורך שינויים, לא יצטרכו אישור של וועדת הכספים. אני מבינה שהמטרה היא להטיב עם הרשויות, אבל השיטה בעייתית וזה מוסיף לבעייתיות שלה. "
 
 
ח"כ יצחק וקנין (ש"ס)": נאמר שאין מועצות דתיות, ניקח את המקומות בהם אין מועצות זה 0.0000 אחוז תקציב לשירותי הדת. ראש עיר שהדת ממנו והלאה, לא רוצה לתת, אומר לא צריך כלום. מקום בו הייתי 7 מיליון במתנ"ס, 3,000 ₪ תרבות תורנית. בואי נביא את התקציבים במקומות בהם אין מועצה דתית, נראה את הנתונים. "
 

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר