חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 6.5.18

היום בוועדת השרים לחקיקה אושרה הצעת החוק של ח"כ סמוטריץ' להוספת פסקת ההתגברות שתעקוף את החלטות בג"ץ. השר כחלון: "העברת החוק בוועדת שרים לחקיקה היא הפרה של ההסכם הקואליציוני ופגיעה ב

היום 6.5.2018 אושרה בוועדת השרים לחקיקה הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) להוספת "פסקת ההתגברות" לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. התיקון לחוק יאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ ברוב של 61 חברי הכנסת.  בהצעת החוק, תמכו 11 שרים אל מול אפס מתנגדים. שר האוצר משה כחלון (כולנו) בתגובה: העברת החוק בוועדת שרים לחקיקה היא הפרה של ההסכם הקואליציוני ופגיעה בשלטון החוק.

שר האוצר משה כחלון (כולנו): "העברת החוק בוועדת שרים לחקיקה היא הפרה של ההסכם הקואליציוני ופגיעה בשלטון החוק. סיעת כולנו תמשיך להיאבק נגד חקיקת פסקת ההתגברות ונילחם, לא ניתן לגורמים קיצוניים להוביל את סדר יומה של מדינת ישראל".


יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג:
"ממשלת ישראל לא מעבירה את פסקת ההתגברות כדי להגן על רוח מגילת העצמאות אלא כדי להכשיר כל שרץ גזעני, הומופובי, אנטי דמוקרטי ואנטי חילוני. החוק נועד למנוע מבג"ץ לעצור כל יוזמה גזענית ואנטי דמוקרטית".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): פסקת ההתגברות היא מתנה עבור המתנגדים לגיוס נשים ואלו שמבקשים להמשיך בהפרדה ואפליה מגדרית, אלו שרואים בקהילה הגאה סכנה קיומית, הקבוצות שמוכנות לשלוח מבקשי מקלט אל הלא נודע, שעבורם ערבים אינם זכאים לזכויות במדינה, ששחיתות אינה מאיימת עליהם והזרוע עוד נטויה. חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו הוא החוק האמיתי שהם רוצים להעלים מספר החוקים, החוק כמעט היחיד שמבקש להגן על החלש והחלשה, על אלו שאינם מקבלים סעד וסובלים מאפליה וקיפוח. עם פסקת ההתגברות, כבר לא יהיה מה שיגביל אותם.

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני): החוק לריסוק שלטון החוק עבר בוועדת השרים לחקיקה. אל תתבלבלו: זה לא חוק נגד אסתר חיות או "הרשות השופטת". זה חוק נגד כל אחד ואחת מאיתנו. זה חוק שמגדיל את כוחה של הממשלה על חשבוננו, האזרחים. זה חוק שפוגע בזכות שלנו להגן על עצמנו מפני הממשלה, מפני תאגידים גדולים, מפני אפליה. מפני כל מי שיש לו מספיק כוח כדי לפגוע בנו. במדינה בלי בג"צ, אזרחים לא יכולים להיאבק ולא יכולים לערער. זכויות עובדים, זכויות נשים, זכויות נכים, זכויות להט"ב, זכויות ילדים – כל אלה יופקרו לחלוטין בידי ממשלה.

שר החינוך ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי): עבר פה אחד!‏ פיסקת ההתגברות ברוב 61 עברה פה אחד בוועדת השרים לחקיקה. ‏זהו יום גדול לדמוקרטיה הישראלית. ‏נחזק את המשילות של הממשלה, ונעצים את אמון הציבור בבית המשפט. ‏אני מודה לחבריי בממשלה על התמיכה בחוקים.

שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב (הליכוד): פסקת ההתגברות היא הכרח וחובה במציאות הקיימת. בהחלט בשיטה הדמוקרטית חשוב מאוד שיהיו איזונים בין הרשויות וחשוב שתהיה חלוקת סמכויות ואחריות ברורה בין הרשויות. מכאן ועד להתערבות בכל סוגיה כמעט תוך התעלמות בוטה מעמדות רוב הציבור אשר הביע את עמדותיו בצורה דמוקרטית בבחירות לכנסת, המרחק רב".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): התקדמנו היום שלב חשוב ומשמעותי בדרך לאיזון נכון יותר בין הכנסת והממשלה לבית המשפט העליון. העובדה שההתגברות אושרה פה אחד בוועדת השרים מלמדת על היקף התמיכה בה בקואליציה. ממשיכים בעבודה לקראת ההצבעה במליאה.

לצפייה והסבר על הצעת החוק יש ללחוץ כאן

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר