חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 13.2.18

יו"ר המחנה בציוני אבי גבאי בכנס ירושלים ה-15: "מיליוני יהודים מהזרמים הקונסרבטיביים והרפורמים מודרים מרחבת הכותל, והופכים בידי ממשלת ישראל ליהודים סוג ב'"


יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, נאם הבוקר (שלישי) בכנס ירושלים ה-15 שארגן עיתון 'בשבע' ועוסק במגוון נושאים העומדים על סדר היום הציבורי במדינת ישראל. במסגרת נאומו מתח גבאי ביקורת על רבנים בציונות הדתית שמשמיעים ביקורת על צה''ל והרמטכ''ל, על החלטת הממשלה לבטל את מתווה הכותל, ועל העדר התגובה של הקולות המתונים בחברה החרדית להתבטאויות קיצוניות.

על סוגיית התבטאויות הרבנים בנוגע לגיוס לצה"ל:
"בשנים האחרונות, בכל נקודת מחלוקת בחברה הישראלית, בולטת נוכחות הרבנים החרד"לים. והיא בולטת, לצערי, בעיקר כשהיא מפלגת, מקצינה, מדירה ומסיתה.
כאשר ראש מכינה קדם צבאית, מאשים את הצבא שהוא מגייס בנות והופך אותן ללא יהודיות - אתם שותקים. כאשר אותו רב משפיל את הקהילה הלהט״בית: כן, הגיע הזמן שתכירו במציאות. להט"בים נמצאים גם אצלכם בקהילות, והם לא פחות טובים מאף אחד אחר - אתם שותקים..
כאשר בעידן בו נשים – הבנות שלכם – חובשות את ספסלי בית המדרש, בא רב שמחנך אלפי תלמידים ומדבר על "נחיתותה הרוחנית והאינטלקטואלית של האשה" - גם אז - אתם שותקים.
כאשר רב עיר, בעזות מצח, קורא לפיטוריו של הרמטכ״ל על רקע הקמת יחידות מעורבות - אתם שותקים. כאשר אותו רב עיר קורא לציבור שומעיו, שלא להשכיר דירות לערבים – אתם שותקים. ובואו נודה על האמת. זה לא נגמר רק בשתיקה על דברי רבנים.


על סוגיית מתווה הכותל:
 ''כאשר מיליוני יהודים מהזרמים הקונסרבטיביים והרפורמים מודרים מרחבת הכותל, והופכים בידי ממשלת ישראל ליהודים סוג ב' – אתם לא רק שותקים, אתם לוקחים חלק פעיל בהקצנה הזו, שאין מאחוריה הלכה כלשהי. הרי גם רב הכותל וגם אביחי מנדלבליט המליצו על המתווה המדובר''.
'כאשר הממשלה מאשרת פעם אחר פעם חוקים, שנועדו לשמר את הקואליציה, גם במחיר של פלגנות, של הרס הדמוקרטיה, של פגיעה באורח החיים של מיליוני ישראלים - אתם שותקים''. ריבונו של עולם, מתי תפסיקו כבר לשתוק? מתי ויתרתם על 'כלל ישראל'? אני יודע שהביקורת שאני משמיע כאן היא קשה. אבל אני יודע גם, שיש רבים שנמצאים כאן באולם הזה, ורבים אחרים ששומעים אותנו כעת – שמסכימים עם הביקורת הזו.


על ההקצנה בחברה החרדית:
אלו הם קולות מתונים שנמצאים בתוך המחנה שלכם, אבל הם כמעט אינם נשמעים. לצערי, דווקא רבני הזרם החרד"לי שמשמיעים את העמדות הקיצוניות ביותר – אלה הופכים להיות, ראש חץ מרכזי בהנהגה של המגזר הדתי. ולעומתם, קולות המתינות והפשרה נותרים מאחור.כילד בירושלים, אני זוכר את השכנים שלי, חניכי בני עקיבא. בנים ובנות יחד, יוצאים לפעולות משותפות, לטיולים משותפים. בנים ובנות, לומדים בבתי הספר הממלכתיים דתיים יחד עם כולם – ילדים ממשפחות דתיות, יותר או פחות, מסורתיות ואפילו "רחמנא ליצלן" חילוניות.היום זה לא קיים. המתינות נעלמה. בני עקיבא הפכה לתנועה שחלקים רבים ממנה מפרידים בנים ובנות, הרבנים החרד"לים מעודדים הפרדה מגדרית כבר בגילאי הגן והיסודי. מערכת החינוך החרד"לית הופכת להיות גטו חד-גוני.
לא רק בבית שמש מודדים את אורך החצאית של אמהות כתנאי לקבלת הילד לבית הספר. לא רק בבני ברק שואלים ילדים אם יש להם טלוויזיה בבית. זה קורה גם אצלכם. ואני מנצל את הבמה הזו כאן כדי להגיד לכם, הקולות המתונים – בשתיקתכם, אתם נותנים תוקף לדברים החמורים האלה. ובכך אתם מעמיקים ומרחיבים את הקרע בתוך עם ישראל. אתם, השותקים. חייבים להשמיע קולכם ולעצור את המגמות המסוכנות שהלכו וגברו כאן. הרימו את קולכם והשמיעו אותו: במקום פלגנות – אחדות, במקום ניתוק – חיבור, במקום החלשה – חיזוק. חברים, החברה הישראלית זקוקה לריפוי. לאיחוי הקרעים.''לא לעוד שיסוי, הסתה ושנאת חינם. אני מסתובב בכל בארץ – פוגש מדי יום ביומו המון אנשים – עם ישראל, על כל גווניו ורבדיו המיוחדים. הפסיפס המיוחד הזה שיצרנו כאן. הציבור הנפלא הזה שאני פוגש, רוצה שהנבחרים שלו, וכן – גם הרבנים שלו – יפסיקו לדבר במושגים של "הם ואנחנו" אלא ייקחו חלק בבנייה של עתיד משותף. לכל חלקי החברה הישראלית".


לקריאת ההתבטאויות המלאות באתר 'ערוץ 7', לחצו כאן.

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר