חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 12.1.18

שר הפנים אריה דרעי במאמר במקור ראשון: "אני לא חושב שאפשר לכפות שמירת שבת, וגם אם היה אפשר, לא זו דרכי. לא זו דרך התורה"

במאמר שכתב לעיתון מקור ראשון, פורס שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) את משנתו בסוגיית חוק המרכולים - את הסיבה שהביאה אותו לקדם את החוק ואת עמדותיו בנושא שמירת שבת במדינת ישראל. "אני מתפלל מדי יום שעם ישראל ישוב לכור מחצבתו, יזכה להנות מאור השבת, אבל אני האחרון שיכפה את אורח חיי על אנשים אחרים. המטרה לשמה חזרתי לפוליטיקה, היא הרצון לשמש כגשר בין האוכלוסיות המשוסעות במדינת ישראל"

"עוד לא היה עם כזה בעולם. בעלי מלאכה, סנדלרים, חייטים, בעלי עגלות – שבת! מלך היה האיש! מלך! הילדים סביב השולחן, שבת מלכתא, בואי כלה בואי כלה, כל יהודי מלך. אין תנועה, אין תזוזה, אין עגלה, שקט מוחלט. גם הגויים מכבדים את השבת. בסלוניקי הנמל היה סגור – כי כל עובדיו היו יהודים".


הדברים האלה לא נלקחו מתוך ׳יביע אומר' - סדרת הספרים המונומנטאלית של מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, אלא מנאום שנשא ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין ז״ל. והמילים הללו שנאמרו בפאתוס, ברגש יהודי שלא ידע גבולות, הם הזיכרון שלי כנער שעלה ממקנס שבמרוקו לשכונת ג'סי כהן בבית ים. 

כל שבת, הייתי רואה את אבא וכל החברים שלו, יהודים פשוטים שעלו ממרוקו ועבדו כל השבוע קשה למחייתם, הופכים בשבת למלכים של ממש. 

שבת!
אני זוכר בערגה את אותם ימים: כולם לבושים בגדים לבנים, הולכים לבית הכנסת יחד עם כל המשפחה ונהנים - הו, כמה נהנים, מהמשפחתיות, מהיהדות, מהיום הקדוש. אמת, היו שכנים שהדליקו טלוויזיה גם בשבת, אבל גם אלו שלא זכו לשמור שבת כהלכתה, ידעו לשמור את המסגרת. לתת כבוד למסורת. והמסורת, כמו תמיד כיבדה אותם בחזרה בלי גבול. חנות בשבת? מי בכלל העלה על דעתו? מי חשב על זה?

לא אשכח את הריח של השבת שהתפשט בשכונה. את השירה מחלונות הבתים, את האחווה השכונתית שהייתה שייכת רק לשבת. איש לא חשב לוותר על זה, יותר נכון: איש לא רצה לוותר על זה.


זה לא סוד שעברתי תקופה לא פשוטה בגלל חוק המרכולים. הותקפתי מכל כיוון, עיוותו נתונים וניצלו טרגדיות משפחתיות בכדי להשחיר את דמותי. אין לי תלונות. זה המשחק הפוליטי. אנשי ציבור בכדי לגרוף קצת אהדה מדומה, מסכימים ללכת רחוק מאד. לפעמים רחוק מדי. אבל מה שבאמת כואב לי בסיום התקופה הזו היא מעמדה של השבת שהפכה שוב לנושא במחלוקת במקום נושא שמאחד סביבו את כל עם ישראל.


מי שמכיר את השקפת עולמי יודע היטב שאני איש של הידברות. אני לא חושב שאפשר לכפות שמירת שבת, וגם אם היה אפשר, לא זו דרכי. לא זו דרך התורה. החוק שהעברנו התבקש רק לסתום את הפרצה שפרץ הבג"ץ בחומת הסטטוס קוו. הא ותו לא. 

בקצירת האומר רק אסביר שהבג"ץ עיקר למעשה את סמכותו של שר הפנים לאשר חוקי עזר במדינת ישראל, מה שעלול היה להוביל לאוטונומיות בתוך המדינה ולהפוך כל ראש עיר לראש ממשלה דה פקטו. החוק שהעברנו קובע את מה שהיה עד לפסיקת בגץ לפני חודשים ספורים: שהאישור של הריבון לחוקי העזר העירוניים הוא לא טכני, אלא מהותי. הסמכות לפסול חוקים - שלעיתים יכולים לעבור נגד האינטרס של התושבים - לא יכולים להיקבע רק על ידי ראש העיר, אלא צריכים לקבל את אישורו של הרגולטור - קרי שר הפנים - שיישב על המדוכה ויראה שהחוק תואם את האינטרס העירוני. 
לא הפרת סטטוס קוו יש כאן, אלא שמירתו. לא רמיסתו - אלא ביצורו. 

אני מתפלל מדי יום שעם ישראל ישוב לכור מחצבתו, יזכה להנות מאור השבת, אבל אני האחרון שיכפה את אורח חיי על אנשים אחרים. איש באמונתו יחיה. המטרה לשמה חזרתי לפוליטיקה, למרות הקשיים הלא מבוטלים שנגרמו כתוצאה מכך, היא הרצון לשמש כגשר בין האוכלוסיות המשוסעות במדינת ישראל. 

לצערי, יש לא מעט אנשים שמתפרנסים מהקיטוב ומהמחלוקת והם עושים הכל בכדי לטרפד את האפשרות לחיות כאן חיים משותפים, מלאי הערכה וערבות הדדיים. 

בשבועות האחרונים לא נאבקנו מאבק דתי, אלא מאבק יהודי, חברתי ומשפחתי. על כף המאזניים הייתה מונחת השאלה האם אנחנו מדינה ככל המדינות או מדינה יהודית. האם מדינת ישראל, שבעים שנה אחרי הקמתה, צריכה לנער מעצמה כל סממן יהודי או לשמור על הגבולות שמייחדים אותה. 

וכן, למרות המחירים, אני גאה שהובלתי ואמשיך להוביל את המאבק הזה. 
אני גאה להיות זה שניטרל את תוכנית ההתנתקות. תוכנית ההתנתקות מהזהות היהודית שמאפיינת אותנו.


לא צריך להיות גדול בתורה בכדי להבין שהדרדור הזוחל בקדושת השבת בחוצות הערים, זה תהליך שיפגע בכל אחד מאיתנו. גם מי שרוצה לקנות חלב בשבת, לא רוצה לעבוד בשבת. ואם לא נעצור את זה בזמן - זה מה שיקרה. 

אם היינו נבהלים ממקהלות המתוזמרות של הפוליטיקאים שרוצים לגרוף הון פוליטי על חשבונה של השבת הנרמסת, לא אני הייתי מפסיד, לא ש"ס ולא הציבור החרדי - העם היהודי היה נוחל תבוסה קשה. וכל עוד אני נמצא במעגלי קבלת ההחלטות - לא אתן לזה לקרות. יהיה המחיר אשר יהיה.


ברוב המקרים, אלה שנאבקים כעת נגד החוק הם אותם אנשים שהם נגד כל דבר לאומי ופטריוטי. 
כמו שהכנסת חוקקה חוקים לאומיים בנושאים כללים כי הבינו כולם שכדי לשמור על האינטרסים הלאומיים שלנו צריך לגדור גדרים כך צריך גם את החוק הזה.

כי אם נוותר פה, ונבהל מצעקות של פוליטיקאים אינטרסנטים על כפיה והדתה בזמן שהחוק בה לשמר את מה שהיה קיים 70 שנה, זהותנו כעם בארצו תמשיך להשחק.


עכשיו, אחרי שהחזרנו את המצב לקדמותו, אני קורא להקים שולחן עגול של כל ראשי הציבור, על מנת לייצר שיח מכיל ואוהב של עם ישראל. בואו נקבע את גבולות הגזרה בהבנה והתחשבות, בואו נתנתק רק לרגע מהשיקולים האלקטוראליים, ונעשה משהו אמיתי למען עם ישראל.


ולסיום, הערה בעניין ח״כ יהודה גליק. אני גדלתי על ההלכות של רבנו מרן הרב עובדיה יוסף זצ״ל. מרן הרב עובדיה אישר בכתב ידו לאבלים לקול משבעה ולהצביע למפלגה חרדית. מרן הרב עובדיה קם בעצמו משבעה כדי להעביר שיעורי תורה כי חשב שאסור לבטלם. פניתי לראש מועצת דרום הרב חברון שהוא ידידי וביקשתי לבדוק עם רב היישוב עתניאל האם יש אפשרות הלכתית להתיר לח״כ גליק להצביע על חוק ששומר על קדושת השבת. צר לי שאנשים השתמשו בזה כדי לפגוע, להסית ולהשמיץ.


לקריאת המאמר בעמוד הפייסבוק הרשמי של שר הפנים דרעי - לחצו כאן

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר