חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 11.1.18

השר דרעי בראיון ל"ידיעות אחרונות": "אין לי סמכות ואין לי כוונה לאכוף את חוק המרכולים"


בראיון שנתן שר הפנים אריה דרעי לידיעות אחרונות, ופורסם היום (חמישי) מדבר השר בפירוט על האתגרים בתפקידו, ובמיוחד על המאמץ האדיר בהעברת 'חוק המרכולים' מוקדם יותר השבוע. בדבריו הטיח דרעי כי החוק יישאר יותר הצהרתי ופחות מעשי, וכי אין בכוונתו או בסמכותו לאכוף את החוק שעבר לאחר מאמץ קואליציוני אדיר.
הנה חלק מתוך הראיון שעתיד להתפרסם מחר ב"מוסף לשבת" בידיעות אחרונות:


"הקואליציה והאופוזיציה סערו, הצבעות דרמטיות נמשכו לתוך השעות הקטנות של הלילה, הציבור עקב בדריכות, ועכשיו מכריז שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי כי "חוק המרכולים" הוא חוק יותר הצהרתי ופחות מעשי, וכי אין בכוונתו או בסמכותו לאכוף את החוק שעבר השבוע בכנסת על חודו של קול ולאחר מאמץ קואליציוני אדיר.
  
בראיון בלעדי שיתפרסם מחר במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות" טוען דרעי כי הגשת החוק למעשה נכפתה עליו מכורח הנסיבות. "אנחנו לא יזמנו שום חקיקה דתית. תרשום לך את הדבר הזה חמש פעמים. אני באמת לא צריך את החוק הזה, כי אני יודע שבכפייה ובחקיקה דתית לא מגיעים להישגים. אני לא יזמתי וגם לא המפלגות החרדיות את חוק המרכולים".
 
 לדבריו, אין בסמכותו לאכוף את החוק: "לשר הפנים אין סמכויות אכיפה. אני לא יכול לסגור חנויות בשבת", הוא אומר. "אני לא יכול ולא מתכוון לאכוף את החוק הזה. כל אזרח או תושב שיתמודד עם החוק הזה בעיר שלו. אם לאף אחד מתושבי גבעתיים עניין המרכולים לא יפריע לו אז בסדר. אני לא מתכוון להתערב".
 
דרעי מגיב לביקורת של ראשי רשויות רבים מהליכוד שהתנגדו לחוק המרכולים ואומר: "עיריית אילת אוסרת מסחר בשבת, ובכל זאת הכל קיים ופתוח אצלם. מישהו אכף להם את זה? אף אחד. והכל פתוח. לגבי אילת לא השתנה שום דבר. ראש עיריית אילת לא מבין את החוק הזה בגלל ההסתה של התקשורת. כל בוקר הוא פתוח את העיתון וקורא: 'אריה דרעי בא עם המפתחות וסוגר לכם את הכל'. 'אריה דרעי הולך לסגור להם את המרכולים'. 'החרדים השתלטו עליכם'. חיים ביבס (יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין המתנגד בתוקף לחוק — י"ק) עושה טעות, כי הוא לא מבין את החוק. הם סתם מתנפלים".
 
במהלך המרוץ לאישור החוק ספג דרעי ביקורת עצומה על כך שפנה לרב היישוב עתניאל, שבו מתגורר ח"כ יהודה גליק מהליכוד, כדי לברר האם ניתן להקים את גליק מהשבעה על אשתו כדי שישתתף בהצבעה על החוק, זאת יממה לאחר שדרעי עצמו תקף את האופוזיציה על כך שלא הסכימה להתקזזות עם גליק וטען כי מדובר ב"מפגן של חוסר אנושיות". בראיון טוען דרעי כי בדק את הנושא מבחינה הלכתית בלבד. "הרב של היישוב עתניאל עלה על הקו והוא אמר שבוודאי שזה מותר על פי ההלכה, אבל כל אחד שיעשה מה שהוא מרגיש. אם אני הייתי יושב שבעה — הייתי קם להצביע בלי שום היסוס. לצערי, האמנתי באנשים שסילפו את כל מה שהיה שם. אני לא אנקוב בשמות, אבל אנשים עשו עליי סיבוב".

לקריאת הכתבה באתר "ידיעות אחרונות", לחצו כאן.

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר