חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 7.12.17

השר אזולאי לח"כ לביא על הצע"ח למינוי נציגות ציבור בבתי הדין הרבניים: אני שותף לנושא, ואהיה שותף למציאת הפתרון

ביום רביעי ה-6.12.2017 קיימה מליאת הכנסת דיון לקראת הצבעה לקריאה טרומית בהצע"ח של עליזה לביא (יש עתיד) וקבוצת ח"כים, המיועדת למינוי נציגות ציבור בבתי הדין הרבניים, על מנת להקל על נשים הבאות בשערי בית הדין. כמענה לח"כ לביא, השר אזולאי טען כי לא ראה את הצע"ח קודם לכן, וכי יירצה לבדוק אפשרות לקדם את הנושא, בתנאי שהחוק לא ייעלה להצבעה באותו הדיון. ח"כ לביא הסכימה על כך.
ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
הצעת החוק שלי, שמבקשת משהו מאוד מאוד פשוט ומוכר, שקיים מודל שלו בבתי הדין לענייני עבודה, ואני רוצה לבקש להוסיף נציגות ציבור בבתי הדין הרבניים. למעשה אני מבקשת להוסיף תפקיד נוסף למערכת, שהיא מערכת שלנשים אין כל דריסת רגל בה, בשום תפקיד – לא כמנכ"לית בתי הדין, וכמובן, לצערי הרב, לא כמי שיושבות על כס המשפט כדיינות, והדרך עוד ארוכה עד שניחלץ מהמציאות המורכבת הזאת ונביא לשינוי. אבל חייבים לשנות וחייבים להביא קול נוסף אל בתי הדין, שלפחות 50% מהבאים בשעריהם הם נשים. אבל מאחר שהדלת סגורה ואטומה, ובמבנה הקיים של מערכת בתי הדין לא נוכל כרגע, להוביל את השינוי, למרות הפסיקה של בג"ץ לגבי מנכ"ליות בתי הדין, אנחנו מבקשים בהצעה שלנו להוסיף נציגות ציבור – נציגות ציבור שתשבנה ליד הדיינים, שתקשבנה, שתשמענה את המקרה, את סיפור החיים, את הקשיים, ותבענה דעה נוספת. נשים שתבענה את הרגישות הנדרשת במקום שלרוב, לצערנו הרב, היא אינה קיימת.

אני מייחלת לשיתוף פעולה גם עם משרד הדתות, גם עם משרד המשפטים, ומאוד הופתעתי לגלות, לצערי הרב, שמשרד המשפטים מתנגד. אני לא יכולה לראות את חוות הדעת של משרד המשפטים, כי הרי ועדת שרים לענייני חקיקה היא אטומה, היא לא שקופה. גם אם אני רוצה ללמוד למה משרד המשפטים של מדינת ישראל – מה יש לו להתנגד למינוי נציגות ציבור בבתי הדין הרבניים. למה לא לאפשר לנציגות ציבור בבתי דין, נשים שהן בקיאות בתחום ההלכה והיהדות – וברוך השם, אנחנו נמצאים במציאות שבה יש לנו תלמידות חכמות, שבקיאות בהלכה, שמכירות לעומק, אחרי שנים רבות של לימוד ושל הכרה עמוקה של הנושאים הללו, למה לא לתת להן מקום בבתי הדין?

במצב היום, של המציאות הקיימת, שבה אין נשים בבתי הדין, ולא באה לידי ביטוי כל הפעילות הרבה והענפה – כאן המקום לציין לטובה את ארגוני השטח, ארגוני החברה האזרחית, שפועלים רבות נגד המציאות הקשה שבה נמצאות נשים עגונות, מסורבות גט, מספר הממזרים שעולה במדינת ישראל בשל העלייה במספר העגונות, ואנחנו מכירים את המציאות הכואבת, ואת הרשימות, פתאום, שנעשות בבתי הדין במרחבים הללו. מה אנחנו מבקשות ומבקשים? אנחנו מבקשות למנות נציגות ציבור בענייני המעמד האישי בבתי הדין. המודל הזה, כמו שאמרתי, קיים.

השר לשירותי דת דוד אזולאי (ש"ס):

פעם ראשונה, שאני רואה את ההצעה הזאת, אני פעם ראשונה שומע אותה. ואת יודעת בדיוק את הרגישויות בהצעת החוק שלך. לכן, אני מוכן לקבל את ההצעה שלך, לשבת עם מנכ"ל בתי הדין הרבניים, עם נשיא בית הדין הגדול, על מנת לנסות – תדעי, בית הדין הרבני הוא לא בית המשפט. בית הדין הרבני פועל על פי ההלכה. אנחנו נפעל אך ורק על פי ההלכה. אם נשיא בית הדין הגדול יגיד שזה אפשרי על פי ההלכה, אני לא רואה בעיה. ואת יודעת יפה מאוד כמה פעמים היו כל מיני נושאים שאת הצגת והעלית – תמיד שמעו אותך ובאו לקראתך; מעולם לא הלכנו בצורה עיוורת נגד.

אני חושב שטעית במקרה הזה, והיית צריכה לקיים דין ודברים עם הנוגעים בדבר בהצעת החוק שלך ואז להביא את זה להצבעה. ולכן, אני בהחלט מקבל את ההצעה שלך כרגע לדחות את ההצבעה. אם זה מקובל עלייך נדחה את ההצבעה. אני אדאג לכך שתשבי עם מנכ"ל בתי הדין הרבניים ועם הגורמים הנוספים הנוגעים בדבר על מנת לשמוע ולראות אם יש פתרון חלופי להצעת החוק שלך. אם לא, האופציה להביא את זה להצבעה תמיד קיימת. אם זה מקובל עלייך – אני רוצה לשמוע לפרוטוקול אם זה מקובל עלייך. חברת הכנסת עליזה לביא, ברגע שהסכמתי, בוודאי שאני אהיה שותף, ואני אהיה יוזם, ואני אדאג לכך, כי אני – גם לי חשוב הנושא הזה. רק מה, הופתעתי שזה בא בצורה כזאת, זה הכול.

לעיון בהצעת החוק של ח"כ לביא

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר