חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 13.11.17

ח"כ מרגי בדיון על המשך האפלייה בסמינרים על רקע עדתי: קיבלתי כתף קרה ממי שאמור לאכוף את חוק חינוך חובה, ולדאוג לכל ילד וילדה במדינת ישראל

בתאריך ה- 13.11.2017 קיימה וועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, דיון בהמשך לסדרת הדיונים שקיימה בנושא אפליית בנות חרדיות בסמינרים, על רקע עדתי. במהלך הדיון מתח יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב (ש"ס) על התנהלות המחוז החרדי במשרד החינוך, ועל כך שהמחוז מושפע מפוליטקאים מסיעת יהדות התורה. בסיכום הדיון, קבע יו"ר הוועדה, כי הוא דורש מאנשי המחוז החרדי במשרד החינוך להציג מתווה חלופי למערך וועדות הערער הקיים כיום, בתוך 60 יום.
יו"ר וועדת חינוך, תרבות, וספורט, יעקב מרגי (ש"ס):
השנה הייתה צריכה להיות שנה מכוננת ברישום תלמידות חרדיות לסמינרים, אני כיו"ר וועדת החינוך רתמתי את עצמי לנושא, ישבתי עם משרד החינוך כדי להגיע אל היעד, איזה יעד לא פסגת השאיפות. סה"כ שתלמידותחרדיות יידעו ב30.6 מתי הן לומדות בשנה הבאה.  בזמן שאני האמנתי שכולם משתלבים יחד כדי לפתור את הבעיה, תוך כדי משרד החינוך באמצעות המחוז החרדי תוקע מקלות בגלגלים. כנראה יש לחצים פוליטיים של יו"ר ו. כספים וסגן שר החינוך.
הגיעו אליי עשרות פניות ואני בטוח שיש גם כאלה שלא הגיעו אליי, ויושבות בוכיות בבית.... הנשמה הרכה של הילד הזה לא מעניינת אף אחת, כי קונים שקר, של ההגמוניה החרדית במשרד החינוך. אני סובל את זה לא עם הפתקתית, אלא עם התוכן, אני סובל את הבכי של ההורים, ואני קיבלתי כתף קרה ממי שאמור לאכוף את חוק חינוך חובה, ולדאוג לכל ילד וילדה במדינת ישראל, אין לי אלא לומר כי מבחינתי זאת מעילה באמון, מעילה בתפקיד, שאליו ביקשת להגיע. עד שלא אקבל תשובה מספקת, אני אנתק את מגעיי מהמחוז החרדי, אני אשקול לסגור אותו.  תאמינו לי אני שנתיים בחופשת הקיץ מטפל פרטנית בהורים. אני שומע גברים חסונים שמגדלים 10 ילדים באים לפה ובוכים לי.
 
ח"כ מאיר כהן (יש עתיד):
היה צריך איזה אגף שיינסה לייפות מציאות, לצערי הגדול השנה טיפלו ב-250 פניות רובן מפה. לפני כמה חודשים, קראו לי גם שר הפנים וגם שר החינוך פופליסט על כך שהעליתי הצע"ח בנושא האפלייה בסמינרים, ומיד אחר כך הייתה מסיבת עיתונאים של שר הפנים שלא כצעקתה, וזה רק הולך ומחריף. אם חותמים על הסכם קואליציואני שבגללם נפשות של תלמידים הופכות להיות נפש נסערת מוכה וחבוטה, אז אבוי לחברה הישראלית. יש לנו את כל הנתונים ממשרד החינוך, זה לא מראה אלא על מדיניות של השתקה של לראות אפלייה במשרד שחרט על דגלו שמי שייפה ייענש, ואתם שותקים. יש לנו את כל הנתונים ממשרד החינוך, זה לא מראה אלא על מדיניות של השתקה של לראות אפלייה במשרד שחרט על דגלו שמי שייפה ייענש, ואתם שותקים. אני פונה לחבריי המורים, נכון לשבות על השכר והחופשות, אבל אם יש דבר שבגללו צריך לשבות במערכת החינוך זה התופעות של גזענות.

נציג המחוז החרדי במשרד החינוך:
אני כואב את כאבך, עבדנו באופן צמוד כל השנה, כדי להיות בקיא בתוך המספרים. אנחנו היום מטפלים ב400 אלף ילדים מגילאי 3 ועד י"ג י"ד אף שנה לא נראתה כ"כ טובה. השנה עלו 12,496 בנות לכיתה ט, ל170 סמינרים בכל רחבי הארץ.  אנחנו הצלחנו השנה בשיעור של 95% וציון של 95 הוא ציון מצטיין.
 
 
יו"ר וועדת חינוך, תרבות, וספורט, יעקב מרגי בסיכום הדיון:
בדיון הבא נענה לאתגר שלכם (משרד החינוך), נביא 5-6 מקרים לדיון. אני רוצה שתבינו, המטרה שלי היא אחת, לא יודע אם אפשר לתקן נזק נפשי של ילדה, אי אפשר לומר שכל הפניות מוצדקות, שכל הפניות לוועדות הערער מוצדקות. אני לא מכיר אחת מזכויות האדם שאפשר לפגוע בה. גם לגברת ברקוביץ וגם לגברת בוסקילה שיהיו את אותן אמות מידה. הוועדה רואה קושי אובייקטיבי שבוועדות הערער יישבו פונקציות מהמחוז החרדי, ורואה צורך במפגש בין ההורים לוועדות הערער. הוועדה דורשת תוך 60 יום הצגת מבנה חלופי לפעילות המחוז החרדי.

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר