חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 9.11.17

השר ליצמן בשם השר לשירותי דת על תערכות מכוניות פרארי בכותל המערבי: "הרב הבטיח לי כי ייקבעו נהלים למניעת הישנות המקרה. רב הכותל גם אמר לי באופן ברור שקרתה טעות איומה וקשה".

ביום רביעי ה-9.11.2017 קיימה מליאת הכנסת דיון בהצעות לסדר יום של חברי הכנסת רחל עזריה (כולנו), יעל כהן-פארן (המחנה הציוני), תמר זנדברג (מרצ), אלעזר שטרן (יש עתיד), והצעה נפרדת של ח"כ יואב בן צור (ש"ס), בנושא תערוכת מכוניות של יצרנית המכוניות פרארי בכותל המערבי ביום שישי האחרון.
מקרה אשר עורר ביקורת ציבורית רבה הן מקרב גורמים פלורליסטים וגורמים חרדיים על התנהלות של הקרן למורשת הכותל בראשות הרב שמואל רבינוביץ. בסיום הדיון לאחר ששר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה), הקריא את התשובה שהתקבלה בשם השר לשירותי דת, דוד אזולאי (ש"ס) הוחלט להעביר את ההצעה לדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט.

 
ח"כ רחל עזריה (כולנו):
 הכותל הוא מקום קדוש לעם היהודי, מקור לגאווה מאוד גדולה עבור כל בני העם היהודי, מקום שהתפללנו 2,000 שנה, שלוש פעמים ביום: "ותחזינה עינינו בשובך לציון". מקום שכשאנחנו מגיעים אליו אנחנו גם רואים הרבה פעמים לנגד עינינו את הצנחנים ששחררו את הכותל. ואנחנו חושבים שהכותל שלנו, שהוא של עם ישראל, שהוא של מדינת ישראל, שהוא של העם היהודי. ואני מנסה לשאול בעצם למי שייך הכותל. ומסתבר שהוא לא באמת שייך לנו, הוא נמצא בידי הקרן למורשת הכותל, שזו קרן שהוקמה לפני לא מעט שנים, ואין לנו כמעט שום דרך להשפיע על מה שקורה בקרן הזאת. הוועד המנהל, הנהלת הקרן – זה בנוי כך שבסופו של דבר רב הכותל יכול לעשות כמעט כל מה שהוא מעוניין, והכותל לא ממש שלנו. ואני אתן לכם כמה דוגמאות כדי להבהיר את זה. לפני כמה שנים כל דגלי ישראל נעלמו מהכותל. אני פניתי לרב הכותל ושאלתי, הוא אמר שהופעלו עליו לחצים. בסופו של דבר אני הפעלתי לחץ נגדי, יצאתי לתקשורת, עשיתי עבודה – חזרו הדגלים. מי מחליט אם יהיו דגלי ישראל בכותל או לא? ואיך יכול להיות שבעצם הוכרע שלא יהיו דגלי ישראל ולא התקיים אף דיון ציבורי?
איזה אירוע כן אפשרי בכותל וחזינו בו ביום שישי האחרון לתדהמתנו? אירוע מסחרי של חברת פרארי. חברת פרארי, נדמה לי, חוגגת 70 שנה, מסתובבת בכל מיני מקומות בעולם ומקיימת טקסים. אז טקסים לעולים חדשים של הסוכנות היהודית זה אסור; אירועים של נוער של תגלית – אסור; אבל לעומת זאת טקסים של חברה מסחרית – פתאום זה מותר.
כמו שלא יעלה על הדעת שאנחנו בכנסת נקיים אירוע של כל חברה מסחרית, ככה לא יכול להיות שבכותל אפשר לקיים אירוע כזה. ואני שואלת, מי מקבל את ההחלטות? ולא יכול להיות שאנחנו שיושבים פה בבית בעצם לא יכולים לקבל את ההחלטות, והקרן למורשת הכותל עושה ככל העולה על רוחה.
 
ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
אני מודה שהתלבטתי מראש, לאור ההתנצלות של רב הכותל ולקיחת האחריות. אני מניח שאתה אף פעם לא התפללת במקומות שהפרארי עמדו, ואתה, להבדיל, גם לא התפללת במקום של פשרת מתווה הכותל. זה לא היה אף פעם בית כנסת. יהודים חרדים לא התפללו ולא מתפללים שם. זה מקום לרגלי החומה, מחוץ לרחבת התפילה המסורתית. למה המכוניות הגיעו לשם? בגלל שמישהו חשב ככה בתוך ההנהלה, בתוך העובדים של הכותל. עצם זה שמישהו חשב ככה, שאפשר לעשות את זה, ונתנו לתערוכה הזאת להיכנס לרחבה של הכותל, אני אומר לך את האמת, בעיניי זה הקפיץ את העניין הזה של איך למכוניות מותר וליהודים אסור. מכוניות עושות רעש של מנוע, יהודים יכולים לעשות רעש של תפילה, אבל אם זה לא בדיוק הנוסח שלנו או לא בדיוק כמו שאתה – וכנראה גם אני – רגילים להתפלל, אז לא יהיה להם מקום שם בהקשרים האלה. 
 
ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני):
 שישי האחרון נחשפנו – בעיניי זאת שערורייה של שימוש באמת מבזה ברחבת הכותל של חברת פרארי, שהחנו שם כמה עשרות מכוניות יוקרה לציון 70 שנה לחברה הזאת. אני חושבת שבאמת זה ניצול, ניצול ציני הייתי אומרת אפילו, ניצול של רחבת הכותל לצורכי חברה פרטית, לצורכי יחסי ציבור של חברה פרטית. זה פשוט מקומם, זה פשוט מטריד, וזו פשוט פגיעה בכותל.
כל זה מתרחש על רקע של ויכוח, מאוד מאוד עמוק, מאוד משמעותי, מאוד נוקב, מאוד קשה, שקיים בימים האלה, ושמביא ממש לקרע בינינו לבין אחינו יהודי התפוצות, שקשור לכותל ולרחבת התפילה בכותל ולאופי התפילה בכותל. אני באמת שואלת, מיליוני יהודים לא יכולים להתפלל בו כמו שהם היו רוצים, כמו שהם מבקשים, כמו שהם מתפללים בבתיהם ובבתי הכנסת שלהם. הם לא יכולים לעמוד שם כמשפחה. אימא לא יכולה לעמוד ליד הבן שלה כשהוא עולה לתורה. ילדת בת מצווה לא יכולה לעלות לתורה בכלל ליד הכותל, שלא לדבר על טקס של בנות מצווה ובני מצווה, הסבתות צריכות לעמוד מאחורי המחיצה, על כיסא, כדי לצפות בבנים, בנכד שלהן שעולה לתורה.
ולמה זה? זה בגלל שיש פה קבוצה מאוד קטנה של יהודי העולם, שהחליטה שכך ורק כך יהיו הסדרי התפילה בכותל. רק רחבות נפרדות של גברים ושל נשים. בר מצווה – הסבתא מעבר למחיצה, ותשמעו, זה מביא באמת למשבר אמיתי מול יהדות התפוצות. אנחנו שומעים את הקולות, ואני חושבת שאנחנו כאן כחברי כנסת צריכים מצד אחד לקרוא לסדר את הקרן למורשת הכותל ולהסדיר בהקדם את הכללים הראויים לשימוש ברחבת הכותל. עכשיו אנחנו גם כחברי כנסת כאן בבית הזה צריכים להביא לכך שמתווה הפשרה, שכולם הסכימו עליו לרחבה אלטרנטיבית, לרחבה פלורליסטית בכותל המערבי, רחבת תפילה שוויונית, יצא לפועל ובהקדם האפשרי.

שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) עונה בשם השר לשירותי דת, דוד אזולאי (ש"ס):
 אני מבקש לציין שלחניית הכותל נכנסים בנוסף רכבים של משטרת ישראל ושל ישיבת אש התורה, ואיננה חניה בלעדית של הקרן למורשת הכותל המערבי.  לגופם של דברים, כבר ביום שישי פניתי לרב הכותל המערבי, הרב שמואל רבינוביץ, שיש לי אמון רב בעשייתו ובפועלו, ושמעתי ממנו את כאבו הכן נוכח האירוע המצער הזה, שלהבנתי התרחש בשגגה.
מהרגע הראשון הוא לא חיפש להאשים אף אחד ולקח אחריות על האירוע. הרב הבטיח לי כי ייקבעו נהלים למניעת הישנות המקרה. רב הכותל גם אמר לי באופן ברור שקרתה טעות איומה וקשה, ואכן כבר ביום ראשון בבוקר הוא כינס ישיבה עם מנכ"ל הקרן ועם אנשי הקרן למורשת הכותל המערבי כדי לקבוע נהלים ברורים באופן שימנע אירועים מסוג זה בעתיד.
הוחלט כי לא תינתן במה ברחבת הכותל לחברות מסחריות המבקשות לעשות מסע פרסום לחברתם; 2אירועים או ביקורים המעלים חשד פוטנציאלי לפעילות או נראות מסחרית יועברו לדיון מראש, בטרם אישור, בוועדת הטקסים של הקרן למורשת הכותל המערבי; החל מאירוע זה, כל בקשה בעתיד תוגש בכתב, גם למסע של קבוצות שמסיימות אירוע בירושלים בלי מטרה מסחרית; אישור לבקשה יהיה מול ועדת טקסים ואירועים, אשר תבחן לעומק את המטרה, הזהות והאופי; בכל ביקור מסוג זה יהיה נוכח נציג מטעם ועדת הטקסים.
בעשר שנים האחרונות עלה מספר הפוקדים את הכותל מ-2 מיליון ל-11 מיליון. יהודים ושאינם יהודים, מכל העולם, פוקדים את הכותל בכל שעות היממה בכל ימות השנה. ברור לי כי קרתה כאן תקלה בלי משים לב. כולנו יודעים כיצד בכותל וברחבה אין אפילו מכונות אוטומטיות לממכר שתיה, שלא לדבר על שום פעילות מסחרית כלשהי.
 רבותיי, קרתה תקלה, היא תתוקן, כפי שאמרתי, אולם לא אתן לכם לנסות ולנצל את המקרה הזה על מנת לפגוע בכותל ובקדושת המקום. אני מזכיר לכם כי כאן קרתה תקלה נקודתית אחת בלי כוונה תחילה. לעומת זאת, בתקופה האחרונה, באופן קבע, ישנה קבוצה קטנה שמזלזלת במנהג המקום, מזלזלת בקביעה של בית המשפט העליון באופן קבע. היא מנסה להבריח פעם אחר פעם ספרי תורה לכותל, תוך רמיסה של רגשות מאות אלפי יהודים ברחבי העולם כולו. לצערי, לא שמעתי את חברי הכנסת הנכבדים מוחים על תופעה זו. אולי הגיעה ההזדמנות שכעת, יחד עם שרת המשפטים, נחדד את התקנות לשמירה על קדושת הכותל המערבי, וכך נמנע ביזיון מסוג זה, ביזיון של תנועות כאלה ואחרות המאפשרות לפגוע בקדושת הכותל. 

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר