חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 8.10.17

אמצעי נוסף כנגד סרבני הגט: הצעת חוק חדשה של ח"כ סוויד מבקשת להקים מאגר לאומי של סרבני גט

"מרשם הסרבנים"- הצעת החוק החדשה של ח"כ סוויד מבקשת להקים מאגר לאומי שירכז את כל פרטי סרבני הגט אשר הוכרו באופן רשמי על ידי הרבנות הרשמית, וזאת על מנת לנסות ולצמצם את תופעת סרבנות הגט והעגינות בישראל. מאגר זה יגזור על סרבני הגט, הלכה למעשה, מעין הליך פומבי של שיימינג ונועד לשמש כאמצעי לחץ על מנת לזרז את הליכי מתן הגט מצידם.
הצעת החוק שגיבשה ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני), מבקשת להקים מאגר לאומי שירכז את כל פרטי סרבני הגט (וגם סרבניות הגט — שמספרן נמוך בהרבה), כולל תמונותיהם. המאגר יועלה לאינטרנט בדיוק כמו מאגר פושטי הרגל וכפי שנעשה היום במקרה של סרבן גט שברח מהארץ. כך,כל אדם שיבצע באינטרנט חיפוש על שמו של סרבן או סרבנית גט יקבל גישה לאתר וימצא את הפרטים המדויקים שלהם. הצעת החוק מדגישה כי פרטיו של כל סרבן או סרבנית גט אשר קיבלו פסק דין המורה להם להתגרש לא יועלו אוטומטית למאגר, והצעד יבוצע רק על פי החלטה ספציפית של בית־הדין הרבני. 
ח"כ סויד הציגה לרב הראשי האשכנזי דוד לאו את הצעת החוק, והוא החליט לאמץ אותה ולתמוך בה, וכן זוכה לתמיכה מהרבנות הראשית ומהנהלת בתי־הדין הרבניים.
"מסורבי הגט הם מתים־חיים המצויים מאחורי סורגים שיצרו בני זוגם", מסרה ח"כ רויטל סויד. "הדרך למיגור התופעה עדיין ארוכה, אך הצעת החוק שהגשתי היא צעד משמעותי בחשיפת הפנים המכוערות של סרבני הגט. מעתה מרשם הסרבנים יחשוף שם ותמונה של מי שמעגן וכולא את בן זוגו בנישואים שהוא לא חפץ בהם".

הכתבה המלאה הופיעה הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות".