חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 3.10.17

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי על שינוי הסטטוס-קוו בנושא יום השבת: יצרנו פה במודע עוולה חברתית, זה בעיני לא עניין של דת ומדינה

לקראת חג הסוכות התראיין יושב-ראש מפלגת העבודה, אבי גבאי, לעיתון החרדי קול העיר, ובו התייחס למספר סוגיות הנוגעות ליחסים שבין דת ומדינה בישראל, בהם שילוב חרדים בצבא ובחברה, מתווה הכותל, והסטטוס-קוו בנושא השבת.

בג"ץ פסל את חוק הגיוס. מפלגת העבודה נעדרה בקדנציה הקודמת בעת ההצבעה על החוק שהוביל לפיד. האם גם הפעם לפחות תיעדרו ותאפשרו את תיקון החוק?
"אני לא יוצא מהמליאה, אני בעד או נגד כל דבר, לא מתחמק מהחלטות והבעת עמדה. צריך לשים לב שבג"ץ אמר שלא היה שוויון בנטל גם בחוק של לפיד, שוויון לא יכול להיות עם מכסות ויש גם את הערבים שלא מתגייסים. אני אומר דבר פשוט, אני שואל את עצמי פרקטית, אנחנו כבר 70 שנה בוויכוח הזה, הילדים שלנו עושים צבא, חלק גדול מהחרדים לא עושים והערבים בכלל לא עושים. אני בעד שמי שהולך לצבא יקבל שכר מינימום. אני רוצה שכמה שיותר חרדים ילכו לצבא, אבל מי שהולך לישיבה או לשירות אזרחי זה בסדר גמור, אבל מי שעושה צבא יקבל יותר. אני לא מאמין בלהמשיך את הוויכוח הזה עוד 70 שנה. אני אומר שמי שרוצה ללמוד ולומד יוכל לעשות זאת והשאר יצטרכו לעשות צבא או שירות אזרחי, וגם מי שלומד ורוצה לצאת לעבוד יעשה שירות אזרחי".


אתה בעצם אומר כאן, לא יהיה שוויון. צריך לתעדף את מי שמתגייס, יש סיכוי שמפלגת העבודה תתמוך בנוסחה כזאת?
"אני מציע את זה כיושב ראש מפלגת העבודה".

 

אתה מפתיע בסוגיית הגיוס אבל יש סוגיות נוספות של יחסי דת ומדינה שמונחות על השולחן. מה עמדתך בנוגע למתווה הכותל?
"לא התעמקתי בזמנו במתווה הכותל, הייתי שר וזה הגיע לדיון. אמרו שהייתה ועדה עם רב הכותל הרב רבינוביץ', עם צביקה האוזר ומנדלבליט, אמרתי אם הם אומרים כך, וגם הרפורמים רוצים הכול מעולה, ואז אלקין שישב לידי בממשלה אמר לי 'זה לא יקרה', שאלתי אותו למה, הרי הרגע החלטנו? והוא בשלו ואכן צדק. אני לא רואה טעם לשנות את דעתי אחרי שכולם תמכו בשעתו אבל כשנגיע לזה אכנס לפרטים ונלמד, ונמצא אולי פתרון אחר".


ומה בנוגע לסטטוס קוו בנושא השבת?
"אני בעד השבת, אני חושב שהצביון של מדינה יהודית לא צריך להיראות כמו הצביון של לונדון, שיהיו כמה שפחות פעילויות. אבל אני אומר לעצמי הרי יש תחבורה ציבורית בשבת, יש מוניות, יש רכבים פרטיים, אז מי שנשאר תקוע זה מי שאין לו כסף, אז יצרנו פה במודע עוולה חברתית, זה בעיניי לא עניין של דת ומדינה. אולי זה שנאפשר תחבורה ציבורית באזורים חילוניים בתדירות נמוכה יצמצם את חילולי השבת? פחות מוניות ורכבים פרטיים".


ש: אי אפשר להשוות בין תחבורה ציבורית פרטית כמו מוניות לתחבורה ציבורית בחסות ממשלתית:
"למה? רישיון למונית המדינה נותנת כמו לחברת אוטובוסים, החוק אומר שהרשות המקומית צריכה לומר מה היא רוצה והמדינה מאשרת או לא, תן לרשות המקומית להחליט".


לא נמצה פה את הוויכוח הזה, אבל בסוף מה שאתה מציע זו פגיעה בסטטוס קוו, והמשמעות היא שהחרדים לא יוכלו לשבת בממשלה שתציע פתרון כזה. 
אולי נמצא דרכים לצמצם חילולי שבת בדברים אחרים. אני בעד שכמה שפחות אנשים יעבדו בשבת".


כולל סגירה של חלק מהמרכזים המסחריים?
"אני בהחלט לא חושב שהמרכזים המסחריים צריכים להיות פתוחים כרגיל".


כל הקריצה לכיוון החרדים, זה קצת לשחק בנדמה לי. פרס בזמנו אמר שהוא שלח לא לחם אחד, אלא מאפיות שלמות על פני המים ולא קיבל מהחרדים תמורה. ראינו את בוז'י ששמר על יחסים נהדרים, אם כי שם, הוא לא סיפק את הסחורה במספר המנדטים. אתה רואה את עצמך מצליח להעביר את החרדים לצד שלך אחרי ארבעים שנות חבירה אוטומטית של החרדים לימין? 
 "קשה לי להאמין".


בוא נדבר לסיום הפרק החרדי, על מה שמעניין אולי פחות את הפוליטיקאים החרדים אבל מעניין הרבה יותר את המצביעים. כמה חרדים שילבת בתעסוקה כמנכ"ל בזק?
"היה לנו מוקדים שלמים של נשים חרדיות, בתוך מוקדים גדולים עשינו הפרדה מיוחדת עם מנהלת ספציפית. ליצמן ואני עשינו הרבה דברים בתחומים האלה".

לקריאת הראיון המלא
תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר