חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 27.7.17

דוח סיכום כנס הקיץ של הכנסת- הכנסת כ"תיבת תהודה"


כנס הקיץ של הכנס מסתיים כעת. כמנהגנו, מצורף דוח סיכום המושב שהוכן על ידי צוות מכון על משמר הכנסת. בליבו של הדוח שלנו- תגובת הכנסת וחבריה להקפאת מתווה הכותל וקידום תזכיר חוק הגיור.

לחצו לקריאת הדוח המלא

עוד בדוח נראה כיצד במהלך הכנס, שזה עתה תם, שימשה הכנסת כתיבת תהודה לאתגרי דת ומדינה אשר הגיעו אל שעריה מבחוץ: מהציבור, ממבקר המדינה, מהממשלה ואף מהתפוצות. הכנסת פחות יזמה, אך בהחלט הגיבה. שביתת הרעב של מסורבת הגט צביה גורודצקי, דוח מבקר המדינה שחשף ליקויים חמורים במערך הכשרות, הקפאת מתווה הכותל, קידום תזכיר חוק הגיור של הממשלה, הרשימה השחורה של 160 רבני התפוצות- כל אלה הידפקו ואף נכנסו בשערי הכנסת.
למעשה זהו אחד מתפקידיו החשובים של בית הנבחרים הישראלי, המהווה, כשהוא אכן פועל במיטבו, כיכר עיר הומה לשיח שמעסיק את הבוחרים. נראה שחברי הכנסת עשו מקום לנושאים שהדהדו בסדר היום הציבורי, ואנו רואים בכך ביטוי משמעותי ורצוי. חשוב לשים לב, כנס הקיץ נמשך בסך הכל כמחצית מאורכו של כנס החורף, אך מורגש כי חברי הכנסת עבדו בחריצות בזירת הוועדות וקיימו מספר מרשים של ישיבות ועדה בנושאי הדת והמדינה, זאת בפער של 9% בלבד ממספרן בכנס החורף (שנמשך, כאמור, כמעט פי שניים באורכו). הכנסת הגיבה לשטח. בדיוני וועדות ומליאה, בהצעות לסדר. בחקיקה- מעט פחות. אולי מתווה הכותל הוא זה שכבר מתחיל לצוץ בבולטות מסוימת בהצעות החוק של חברי האופוזיציה. קידום חקיקה הוא כידוע מורכב יותר מקיום דיון מליאה או ועדות, שלבי החקיקה דורשים הליך פרוצדורלי שאינו מיידי, ולכן אנו מוצאים שמספרן של הצעות החוק שהונחו או נדונו במושב הקיץ נמוך באופן הגיוני בכ45% ממספרן במושב החורף האחרון.  אולי עוד נראה את פירות השיח הציבורי והפוליטי בתחום הדת והמדינה מבשילים אף יותר כהליכי חקיקה במושב הבא, שייפתח ב 22 באוקטובר 2017.

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר