חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 26.7.17

הרבנות פסלה עשרות מרבני התפוצות: ח"כ נחמן שי בדיון ועדה: "זו לא רשימה שחורה? אז מה זו- רשימה לבנה?"

ועדת העליה הקליטה והתפוצות דנה ביום 26 ביולי 2017 ברשימה השחורה של 160 רבנים מהתפוצות שעדותם פסולה בעיני הרבנות הראשית לישראל. חברי הכנסת קראו לבטל את הרשימה ואת הנוהג.

ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד)
מעבר לרבנים הקונסרבטיבים והרפורמים ניתן למצוא גם לא מעט רבנים אורתודוקסים ומוכרים. הרבנות לא מכירה בגיוריהם. זה עניין שפוגע מאד בעולם היהודי, שיהדותו מוטלת בספק. הדבר גורם למשבר מול יהדות התפוצות. מכון "עיתים" הביא לפרסום הרשימה. קראתי באחד העיתונים כי הרבנות טוענת שהרשימה פורסמה ללא ידיעת הרב הראשי הר דוד לאו.
 
ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני)
ההוראות האלה הן להוסיף חטא על פשע. בעת האחרונה הממשלה חזרה בה ממתווה הכותל, וכך נכנס גם עניין הגיור לתת מונופול לרבנות בנושא הזה תוך פגיעה ביהודים ובמנהיגים הרוחניים שלהם ברחבי העולם, ועכשיו הרשימה הזאת שרואה אור. אני שונא חושך ואני שונא רשימות שחורות. הדברים צריכים לראות אור תחת השמים שאלוהים ברא לנו מהיום הראשון. אני לא מבין מה הקריטריונים ומי מחזיק רשימות כאלה. ומי מחליט איזה רבנים כן ואיזה רבנים לא. כשזה מגע לביתו של הנשיא טראמפ היתה גמישות מסוימת. גורמים להרבה אנשים שביקשו להצטרף לעם היהודי, ואתם באים ופוסלים את הגיור שלהם. להוסיף חטא, עוד אחד, אני מבין שהרב הראשי אומר מאיפה הבאתם את הרשימה הזו. תבטלו את זה ותחזרו למסלול תקין, רב הוא רב הוא רב.
אתם בודקים תעודות לפי קריטריונים שלא קיימים. ממתי הפכתם להיות הרבנות הראשית של עם ישראל?
נגענו פה בעניין יסודי, כולל שלרבנות יש סמכות עד כדי שאינה מאזינה למה שנאמר בכנסת, כל הכוח הוא בידיהם. מנכ"ל הרבנות האזין לנו אבל הטיראניות שלהם תימשך.
הם טוענים שזו לא רשימה שחורה? אז מה זו- רשימה לבנה?
זה נוגע במיליוני יהודים שמערערים על פסיקות הרבנים שלהם. זה לא יכול להיות, אני חושב שאני לא שומע מה שאני שומע פה.
 
ח"כ רחל עזריה (כולנו)
האם אנחנו מנסים להרחיק את יהדות התפוצות? האם אנחנו רוצים להיות הבית הלאומי של העם היהודי? האם אנחנו רוצים לייצר שיסוי ופילוג בתוך עם ישראל? נדמה לי שהתשובות ברורות לכולם אבל ההתנהלות הפוכה.
אני מנסה לרדת לסוף דעתכם, מי הגה את הרעיון הזה?
אני חושבת על הרב יוחנן בן זכאי שברגע האמת הוביל תהליך. מי היום הרב יוחנן בן זכאי שיכול להוביל היום את הצלת הקשר עם יהדות התפוצות
אני מבקשת ודורשת שתבטלו את הרשימה הזאת ותבטלו את השיטה הזאת. אנחנו תמיד ידענו להתנהל עם הגיור בצורה עדינה, גם לאחר השואה.
ולא יכול להיות שדווקא שהמצב טוב אנחנו עושים כך.
אנחנו לא יכולים לבדוק כל תעודה של כל רב של כל יהודי בכל מקום בעולם. אנחנו לא מכירים בשום קהילה בעולם. אתם אומרים שרק הרבנות הראשית לישראל היא הגוף המוסמך להחליט על כל היהודים בעולם. לא היה דבר כזה בהיסטוריה של העם היהודי. ואתם תחליטו מול שושלות של רבנים ביהדות התפוצות.
ולמה לפסול, יש לכם שאלה, תפנו ותשאלו.
התפקיד של מדינת ישראל הוא לא להחליט איזה רב הוא לגיטימי ואיזה רב הוא לא לגיטימי. אנשים כבר אומרים "אני לא אעלה לארץ" כי הם לא רוצים לעבור את מסכת הייסורים.
למוהלים לא רציתם לעשות קריטריונים, לנישואין כן?
 
הרב משה דגן מנכ"ל הרבנות
הדברים יצאו מהקשרם. אני קובל על ההתנהלות של עיתים. אני שמח שעיתים עוקבת אחרי ההתנהלות של הרבנות, אנחנו אוהבים את הציבור ואת הארגונים שמאתגרים אותנו. חלילה שלא נשנה ולא מלוא הנימה מההלכה. הרשימה יצאה עם מכתב נלווה "אין ברשימות אלו כל שייכות לרשימות גיורים וגירושין" מדובר ברשימה של תעודות שהוכרו או לא הוכרה. בתעודה שלא הוכרה הרב הוא רק חלק מהפרמטרים. מדובר על רשימה רק על תחום הנישואין, היא לא מתייחסת לענייני גיור ולא ענייני גיטין. חלק מהתעודות עדיין בבדיקה וייתכן שיאושרו. חבל לבוא לעשות סערה.
המסמך יצא לא בהליך תקין. אין רשימה של רבנים מוכרים או לא מוכרים. אנחנו מגבשים קריטריונים להכרה בגופים וברבנים. כל הדרישות שלנו מתבצעות על בסיס הלכתי נטו. ישנם רבנים אורתודוקסים שלא הוכרו כי הם לא מוסמכים לנושא חופה וקידושין. בין השיקולים גם נבדקת התעודה לפי תחום התמחות של הרב. יש מגוון שיקולים באישור תעודות. אין לנו עדיין קריטריונים לצערי הרב אנחנו עדיין לא שם.
זה בדיוק כמו אדריכל שהוציא אישור, ואם פוסלים את האישור לא פוסלים את האדריכל. אני מנסה להביא דוגמאות מעולמות שאתם מבינים בהם. הרשימה הזאת לא היתה צריכה לצאת לאור כיוון שעשו בה שימוש לא נכון.
הרבנות הראשית כרגולטור על נישואין בודקת את התעודות לפי ההלכה.
אין הכוונה לפסול פרסונלית, אלא לפעמים התעודה לא מוכרת. הפקיד שבודק יש לו תעודת הסמכה לרב עיר, והוא כן בודק כל תעודה.
נפגשתי עם ראשי הRCA בעקבות הרשימה שהופצה, הבטחתי להם שאנחנו נגבש קריטריונים. זה תהליך ארוך ואנחנו נשמע את נציגי היהדות בתפוצות.
זה לא נכון שיש פה אי הכרה כזו או אחרת. הרשימה הוצאה מהקשרה.
אני מתנצל בשם הרבנות אם יהודי כזה או אחר או רב כזה או אחר נפגע. עיתים היו צריכים לומר שבכוונתם להוציא את הרשימה. הרשימה מתייחסת לרמת התעודה ולא ברמת הרב.
 
 
ח"כ יהודה גליק (הליכוד)
לא עוסקים פה בניירת, עוסקים פה בבני אדם. אתם אמורים להיות סופר ידידותיים ולא להתחיל להכניס את האדם לעולם בירוקרטי. אתם מתחילים לחקור אם רב הקהילה למד מספיק שנים ואם הזקן שלו מספיק ארוך? בית שמאי לא נמנעו להתחתן עם בית הלל ובית הלל לא נמנעו מלהתחתן עם בית שמאי. מן הראוי שהרבנות הראשית תפתח את דלתותיה כלפיו מרגע שהוא מונה לרב קהילה.
אני משתדל לומר את הדברים האלה מתוך אהבה. מתוך רצון שכל העולם יגיד זאת הרבנות הראשית שמכבדת את כל העולם. שמעתי את הרב יונתן סאקס אומר: מידת אמונתו של אדם נמדדת לפי מידת יכולתו לקבל את האחר.
 
הרב שאול פרבר (עיתים)
ההליך המשפטי שפנינו אליכם מתמשך כבר כמעט שנתיים. בית המשפט אמר שהתנהלות הרבנות היא לא מוסרית לא אנושית ולא יהודית. היתה סחבת ובסוף האמת יצאה לאור. קשה להגיד שהרבנות לא ידעה.
מאחורי כל מסמך לא רק מופיע רב אלא מופיעה משפחה, שממשיכה לסבול מההתנהלות של הרבנות הראשית. לא באנו לתקוף, באנו לתקן.
ההתנהלות הזו של הרבנות הראשית היא בסך הכל בת 7 שנים, מאז שהרב עמאר החל עם המדיניות הזאת. לפי השולחן ערוך כל היהודים בחזקת כשרים הם.
הרבנות הראשית אינה מסמיכה רבנים בחו"ל. המגמה שלכם צריכה להיות – מקבלים את כולם.
 
ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי)
אם אנחנו חפצים להישאר עם אחד קריטי שתהיה רבנות ראשית אחת שתהיה רגולטור בנישואין וגיורים וגירושין, חלילה שלא נהיה שני עמים. תפקידה ואחריותה של הרבנות הראשית לבדוק. הרבנות הראשית מאז ומעולם ראתה את עצמה אחראית על היהדות בעולם כולו. זו זכותה ואחריותה. צריך ברגישות לשמור על כוחה של הרבנות הראשית ולתת בידה את האחריות.
צריך לדעת לשמור אותה אחרת נהיה פה שני עמים.
 
ח"כ עליזה לביא (יש עתיד)
אני רוצה להודות לארגון עיתים שאתם שם במחשכים שאנחנו לא יודעים ולא מכירים. יש אנשים שמביאים את ההחמרות שלהם למרחב הציבורי, אנשים עושים דין לעצמם.
אותה רגישות שהיתה תמיד בעם ישראל וחרדה ואחריות קיומית, בואו נחזיר אותה הביתה. איפה האחריות שהיתה צריכה להיות?
אני מבקשת שנקבל רשימה של קריטריונים ברורים לכן ולא. וגם מהמקום האנושי, אם יש תקלה צריך לפנות באופן ישיר, ואם צריך את עזרת הוועדה אנחנו פתוחים.
מספיק פגשנו אנשים שנפגעו מהבירוקרטיה הדתית במדינת ישראל.
 
ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד)
מודה לחברי חברי הכנסת שהגישו את ההצעה לדיון מהיר. כך אנחנו צריכים להמשיך ולעשות את זה. לא ניתן יד לפילוג בעם היהודי. אנחנו מפחה אחת. כולנו באחדותנו. יהדות התפוצות היא נכס למדינת ישראל, וישראל היא הבית לכל יהודי באשר הוא.
נוודא שהדברים יהיו תקינים ומכבדים לכל הצדדים.
אנחנו נקיים דיון נוסף אפילו בפגרה.
נעשה הכל כדי שהרב הראשי יגיע לפה להמשך הדיון. אם לא נצליח- חברי הכנסת ילכו אליו.
אנחנו דורשים מהרבנות להעביר לנו את הקריטריונים לפסילת תעודות.

לקריאה נוספת:
http://www.mishmar.org.il/page.php?p=20062
 
 

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר