חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 21.12.16

הצבעה במליאת הכנסת בנושא הצעת חוק המוהלים, התשע"ו-2016

ביום רביעי ה14.11.2016 נפלה במליאת הכנסת הצעת חוק המוהלים, התשע"ו 2016, של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) שהוגשה על רקע תחקיר תאגיד השידור הציבורי "כאן" שחשף התנהלות פוגענית וזדונית של מוהלים כלפי תינוקות בני העדה האתיופית בישראל
להלן לקט התבטאויות שנאמרו במליאה בנושא:

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
צריכים להגיד פה תודה לאוריה אלקיים, שהאיר את עינינו על העוול הזה והביא את התחקיר בשידור חי. אנחנו הזמנו לוועדות גם את נציגי הרבנות, והם צחקקו. איזה עונש קיבלה הרבנות? מה באה ההצעה הזאת לומר? דבר פשוט: שיוקם צוות של שלושה אנשים, נציגי הרבנות הראשית, משרד הדתות ומשרד הבריאות, שיפקח, אבל גם את זה ועדת השרים דחתה. גם כשהכוח נשאר אצל הרבנות ומשרד הדתות – דחו. עכשיו אולי אנחנו כבר צריכים להבין את זה: לציבור במדינת ישראל נמאס מהיהדות שמיוצגת בבניין הזה. הם כבר לא יכולים. אנחנו יודעים שהם אומרים את דברם ברגליים. מה זה נקרא, אומרים דברם ברגליים? הם פשוט לא מתחתנים ברבנות. למה שאחרי זה היא תהיה עגונה, והרב הראשי הראשון לציון – להבדיל מאבא שלו – יתעלל בה, יבטל גט או אישור שהיא קיבלה, כשאף אחד לא ביקש ממנו לדון בזה והוא לא דיין. אני אומר את זה מתוך עדויות בבתי-חולים, של רופאים דתיים, שאומרים שיותר ויותר תינוקות שהם רואים הם לא נימולים. למה הם לא נימולים? לא משנה מה ההסבר. גם אני אומר לכם כאן, שאם אני אדע שבשביל למול נכד שלי יתאמנו על תינוק יוצא אתיופיה – שלא יעשו לו ברית-מילה. זאת היהדות שלי; זאת היהדות שלא עושה הבדל בין צבע לצבע ושיש לה דברים יותר חשובים.

השר דוד אזולאי, שר לשירותי דת (ש"ס):

כאשר שמעתי על המקרה של אותו מוהל שעשה מעשה שלא ייעשה, מייד דרשתי להשעות אותו.
הוועדה בדקה את כל הנושאים האלה. הוועדה עדיין לא הגיעה למסקנה, ואני מודיע לך, ברגע שהוועדה תסיים את עבודתה – ולא תוציא אתה חלקי דברים מדיוני הוועדה, מהדלפות הוועדה – אנחנו נפרסם את זה כאן.
צריך גם לזכור דבר אחד, ואת זה אתה לא אומר לציבור. האיש הזה – אותו מוהל – התבטא בצורה מכוערת שאני גיניתי בכל דרך, אבל אף אחד לא דיבר על המקצועיות שלו. לא סתם הוא מדריך מוהלים, כי הוא באמת איש מקצוע. לכן, הוא ייענש על כך. אני לא מתכוון לעבור לסדר היום על מה שהוא אמר. 
אדוני היושב-ראש, הצעת החוק מבקשת להסדיר בחוק את העיסוק של המוהלים, כך שלא יעסוק אדם בעריכת בריתות-מילה, אלא אם כן הוא רופא או מוהל מורשה וכי תקום ועדה לפיקוח על עבודות המוהלים שתקבע תנאי סף, תכשיר מוהלים, תברר תלונות, ותטיל סנקציות כנגד המוהלים.
אני רוצה לומר לכם, חבריי חברי הכנסת, כבר פועלת היום ועדה בין-משרדית לפיקוח על המוהלים ועבודתם.
בוועדה חברים נציגי משרד הבריאות והרבנות הראשית לישראל. הוועדה מופקדת על ההיבטים ההלכתיים, הרפואיים והמקצועיים, וגם על ההיבטים האתיים.
 
הוועדה בוחנת ומסמיכה מוהלים, מקבלת ובודקת תלונות כנגדם. קובעת סטנדרטים לעריכת בריתות, מקיימת ימי ריענון ועיון למוהלים ועוד. הוועדה מעודדת את הציבור לפנות אך ורק למוהל מורשה ומוסמך מטעמה.
לכן, בנסיבות הללו, נראה כי אין שום הצדקה להסדרה של הנושא בחקיקה, וגם אם תהיה הסדרה כזו, ספק אם היא תועיל, בוודאי הסדרה שתבוא על-ידי חבר כנסת שטרן – שפוגע בנשיא בית-הדין הגדול, שפוגע ברבנות, ובכל הזדמנות הוא משתלח – ודאי שלא נקבל אותה, נדחה אותה. ולכן, אני קורא לחברי חברי הכנסת, להתנגד להצעת החוק הזאת. תודה רבה.

לקריאת הצעת החוק המלאה של ח"כ שטרן

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר