חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 3.8.16

עבר בקריאה ראשונה: גם אדם שאינו שומר מצוות- יוכל לבחור לא לעבוד בשבת

אתמול (2.8.16) עברה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) הגורסת כי גם אדם שאינו שומר מצוות יוכל לסרב לעבוד ביום שבת. ההצעה עברה בהליך חריג, כאשר וועדת שרים לענייני חקיקה לא אישרה אותה, אך מליאת הכנסת תמכה והחליטה להעביר אותה הלאה
אתמול (2.8.16) אישרה מליאת הכנסת ברוב של 28 תומכים וללא מתנגדים את הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא, הבאה לשנות את המצב הקיים בנוגע לעבודה ביום שבת. עד היום, עובד אשר ביקש לא לעבוד בשבת נדרש להציג למעסיקו אישור מיוחד המעיד על כך שהוא שומר את מצוות דתו ולכן מחוייב לא לעבוד בשבת. הצעת החוק החדשה מאפשרת לכל אדם, שומר מצוות או חילוני- לדרוש לא לעבוד בשבת, ללא שתהיינה לכך השלכות.

להצעת החוק היו שותפים חברות וחברי כנסת רבים ורבות, מהאופוזיציה ומהקואליציה- ביניהם ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) וח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי).

ח"כ לביא אמרה כי "מדובר בתיקון היסטורי, המכיר בכך שהשבת שייכת לכולנו, וכי אין להבחין בין מי שמדקדק בתרי"ג מצוות או בין מי שמגדיר עצמו כחילוני. בין אם מטעמי דת, ובין אם משיקולים סוציאליים ואחרים, ההצעה הזו תאפשר לכול אדם החפץ בכך לשמור על קדושת השבת כדרכו, או לבלות זמן איכות עם משפחתו וקרוביו מבלי להיבדק בציציותיו ומבלי לחשוש למקום עבודתו. הצעה יוצרת את האיזון המתבקש בין חופש הדת וחופש העיסוק, לבין זכויות סוציאליות בדמות יום מנוחה שבועי. אני מודה ליו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף, ולח"כ מיקי זהר על המאמץ המשותף לקידום החוק".

ח"כ מיקי זוהר: "אני שמח על התקדמות משמעותית נוספת לקראת אישור החוק שיאפשר לעובדים לנוח ולא לעבוד ביום המנוחה השבועי. לראשונה בכנסת הנוכחית, חוק שלא נתמך ע"י וועדת שרים מצליח להתקדם בכנסת בזכות תמיכה מקיר לקיר ע"י חכים מהקואליציה ומהאופוזיציה. עובדה מעידה על תמימות דעים בקרב החכים סביב זכותו של העובד לנוח ביום המנוחה השבועי של מדינת ישראל הוא יום השבת."

מתוך דברי ההסבר לחוק: "חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי יום המנוחה השבועי של עובד נקבע על פי דתו. על פי החוק הקיים, עובד המסרב לעבוד ביום המנוחה הקבוע על פי מצוות דתו רשאי לעשות כן רק אם הוא עושה זאת בשל איסור שבמצוות דתו אותן הוא מקיים. מעסיק של עובד המבקש שלא לעבוד ביום המנוחה השבועי הקבוע לו, רשאי לדרוש מעובד להגיש תצהיר המבסס את הכרתו הדתית ואת קיום מצוות דתו.
הצעת החוק נועדה לאפשר לכל עובד ועובדת לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי הקבוע בחוק, ולא רק למי שמקפיד על שמירת מצוות שבת וכשרות כהלכתן. וזאת, בלי להסתכן בפיטורין או באי קבלה לעבודה."

להצעת החוק המלאה לחצו כאן

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר