חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 24.9.14

מחקר "מדד הדת והמדינה" לשנת תשע"ד פורסם: האם הציבור מרוצה מהמצב בישראל?

אמש פורסמו תוצאותיו של מחקר "מדד הדת והמדינה" של ynet ועמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), אשר במרכזו סקר שבוצע ע"י מכון סמית בקרב מדגם של 800 איש אשר מייצגים את האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (טעות דגימה מרבית: 3.5%).

תוצאותיו של הסקר מראות שלמרות שבשנה החולפת הייתה התמקדות של המחוקקים בתחום הדת והמדינה בישראל, רוב הציבור לא מרוצה מהמצב כיום: 61% מהישראלים תומכים בהפרדת הדת מהמדינה, 64% בעד הכרה בגיורי הזרמים הלא אורתודוכסיים, 81% בעד לימודי ליבה לחרדים, ו-72% רוצים מרכזי קניות בשבת ועוד. כמו כן, הסקר מראה שהציבור ברובו מאוכזב מ"חוק השוויון בנטל".

קראו את תוצאות הסקר.
להלן חלק מתוצאות הסקר כפי שפורסמו ע"י אתר Ynet:

האם "חוק הגיוס" יביא לגיוס משמעותי של תלמידי הישיבות לצבא?

הסקר מגלה כי 61% סבורים כי "חוק השוויון בנטל" לא ישיג את מטרתו – ובהם 98% מהחרדים, 76% מהדתיים, 56% מהמסורתיים ו-53% מהחילונים. רק 39% מאמינים בו.

מבצע "צוק איתן", אגב, לא השפיע על עמדותיהם של 55% מהציבור בשאלת גיוס תלמידי הישיבות. לעומת זאת, 34% התחזקו בדעתם כי יש לגייסם ו-11% השתכנעו עוד יותר כי אינם צריכים לשרת. בין האחרונים גם 54% מהחרדים – המגזר היחיד שברובו השיב כך.

האם אתה מרוצה מפעילות הממשלה בתחומי הדת והמדינה?


68% אמרו כי הם מתנגדים לעמדות שביטאו דוברים חרדים במהלך המבצע, ולפיהן תלמידי הישיבות אינם משתתפים בלחימה משום שלימוד התורה והתפילות שלהם שומרים על ביטחון ישראל, ועל החיילים וגורמים לניסים במלחמה. לעומתם, 97% מהחרדים ו-73% מהדתיים דווקא הסכימו לכך. ועם זאת, 64% דחו את הביקורת בסגנון "לא יוצאות הלוויות מבני ברק" – וכך גם 53% מהחילונים.


ובחזרה לסוגיות דת-מדינה: אף שרוב הציבור (66%) קיבל את מבוקשו - הדרת המפלגות החרדיות מהממשלה - הוא איננו מרוצה מהישגי הקואליציה בנושאים אלה. 78% מאוכזבים מהממשלה עצמה (ובהם גם רוב החרדים ורוב החילונים – כל אחד מסיבות אחרות, כמובן) ו-74% אינם מרוצים מיו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, באופן אישי. בין מצביעי המפלגה הנתונים מעודדים יותר מבחינתו: 50% שבעי רצון ו-50% לא.

האם אתה תומך בהפרדת הדת מהמדינה?

61% מבעלי הדעה אמרו כי הם בעד הפרדת הדת מהמדינה, ו-84% מסכימים כי במדינת ישראל צריך להתקיים חופש בחירה והתנהגות לחילונים ולדתיים לפי השקפת עולמם. מניתוח הנתונים עולה, כצפוי, כי מספר התומכים בכך יורד ככל שמתחזקת רמתם או אדיקותם הדתית.

באילו סוגי גיורים מדינת ישראל צריכה לדעתך להכיר?

כך, למשל, 66% סבורים כי יש להכיר בכל סוגי הנישואים, ובכללם קונסרבטיביים, רפורמיים ואזרחיים, ו-64% בעד הכרה בגיורי הזרמים הלא-אורתודוכסיים (ובהם 37% התומכים גם בגיור "חילוני"). לעומת אלה, לחרדים מעניק הציבור פחות חופש: 81% סבורים כי יש לחייב את מוסדות החינוך במגזר ללמד את "מקצועות הליבה" (61% אף תומכים בסנקציות כלכליות נגד הסרבנים), ו-51% מבקשים לכפות על מפלגות חרדיות (וערביות) מתן ייצוג הולם לנשים.

ומה בדבר "חופש חילול שבת" לחילונים? 72% תומכים בהפעלת מרכזי קניות מחוץ לערים ביום המנוחה ו-53% מצביעים בעד פתיחת מרכולים ופיצוציות בתל-אביב ללא הגבלה. לעומתם, 18% מעדיפים לאפשר זאת רק באופן מוגבל או באזורים מסויימים בעיר ו-29% היו משביתים לחלוטין את אותם בתי עסק. אף שמבחינה רשמית המאבק סביב הנושא הוא סוציאלי ולא דתי, נראה כי הציבור מתייחס לנושא כקונפליקט דת-מדינה לכל דבר ועניין, ולכן הדתיים והחרדים מבטאים עמדות שמרניות-יחסית, והחילונים – ליברליוֹת.

האם אתה תומך בהפעלה (מלאה או מצומצמת) של התחבורה הציבורית בשבת?

בנוגע לתחבורה ציבורית בשבת, 45% תומכים בהפעלתה בהיקף מצומצם (ובהם 49% מהחילונים), 25% בעד מתכונת רגילה, כמו בשאר ימות השבוע (45% מהחילונים), 18% סבורים כי יש לשמר את המצב הקיים (52% מהדתיים) ו-12% מציעים לבטל אף את מה שפועל כיום בשבת (73% מהחרדים).

האם יש להתנות תעודת כשרות למסעדה בשמירת שבת?

60% מהציבור תומך בהצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) המבקשת לחייב את הרבנות הראשית להעניק תעודת כשרות גם לבתי-עסק מחללי שבת, ו-40% מסכימים עם ההתניה הקיימת. ומה מידת שביעות הרצון של אזרחי ישראל מהרבנות? 72% אינם מרוצים ממנה (ובהם גם 37% מהחרדים ו-42% מהדתיים) ורק 28% אמרו כי הם מרוצים.

עוד מצא הסקר, כי 56% תומכים בהחשבת הדרת נשים במרחב הציבורי כעבירה פלילית, 56% מצביעים בעד העדפה מתקנת לגברים חרדים בקבלה לעבודה בשירות הציבורי, 83% דורשים מיצוי כושר השתכרות כתנאי להטבות כלכליות מטעם המדינה, וכן העדפה של בוגרי שירות צבאי או אזרחי, ו-84% לא מאמינים לטענות הנשמעות מעת מעת מפי רבנים, לפיהן אירועים ביטחוניים ואסונות טבע הם עונשים משמיים על חטאים כדוגמת חילול שבת וגיוס בני ישיבות בכפייה.

מה עמדתך על פתיחת מרכולים ופיצוציות בתל אביב בשבת?

ולמרות כל אלה, משתתפי הסקר דירגו את רמת המתיחות בין חרדים לחילונים רק במקום השני מבין הקונפליקטים בין מגזרים בישראל, עם 35% - כאשר את המחלוקת הפוליטית בין ימין ושמאל ציינו 45% כקשה ביותר (ייתכן שבהשפעת "צוק איתן"). בעניים-עשירים בחרו 9%, במזרחים-אשכנזים - 6%, בעולים-ותיקים – 4% ושאר המרואיינים מסרו תשובות אחרות.

האם אתה שומר שבת?

השקפת העולם הדתית של אזרחי ישראל, כפי שבאה לידי ביטוי ביחסם לשבת, היא כזו: 34% רואים בה יום מנוחה בעל "אווירה מיוחדת" ותו-לא (54% מהחילונים) ועבור 24% זהו יום רגיל (41% מהחילונים). לעומתם, 29% שומרים את השבת על פי ההלכה (100% מהדתיים והחרדים) ו-13% מקיימים חלק מהמצוות הקשורות בה (35% מהמסורתיים – התשובה הנפוצה ביותר במגזר זה).

האם יש להנהיג העדפה מתקנת לגברים חרדים בקבלה למשרות בשירות הציבורי?

בהתייחס להשקפת העולם הפוליטית, 59% העידו על עצמם כי הם ממוקמים מימין למרכז, 22% משמאלו ו-19% במרכז. עורכי המחקר מציינים כי "ממצאים אלה משקפים את המגמה שניכרת בחודשים האחרונים, ובמיוחד תחת השפעת המבצע 'צוק איתן' – התחזקות המחנה הימני ו'התכווצות' מחנה שמאל".

האם לדעתך יש לחייב מפלגות חרדיות וערביות בייצוג מינימאלי של נשים? 

51% אמרו שיש לחייב בעוד 49% אמרו שאין לחייב. 


לידיעה המלאה ולסקר המלא באתר Ynet לחצו כאן

תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר