מכון על משמר הכנסת

עזרו לנו לדרוש מחברי/ות הכנסת התנהלות שקופה יותר!


בדמוקרטיות אחרות ברחבי העולם, נבחרי ציבור מורגלים במענה על שאלונים ומחוייבים ערכית לפרסום עמדותיהם הרשמיות לציבור הרחב. מדוע חברי/ות הכנסת שלנו מהססים לעשות זאת? ממה הם חוששים?


אז לפני שנשוב לדבר על הסוגיות השונות שעתידות להעסיק אותנו ואת חברי/ות הכנסת במושב הקרוב, לפני שנדבר על נישואים אזרחיים, על תחבורה ציבורית, על גיור, על זכויות נשים, עזרו לנו לדרוש מחברי/ות הכנסת את התייחסותם הרשמית לשאלון העמדות ששיגרנו להם. מדובר בעניין מהותי של אחריות ציבורית ובערכים שראוי לכל חבר או חברת כנסת לאמץ.
אתם/ן הציבור! דרשו את מה שמגיע לכם/ן, בקשו מחברי/ות הכנסת להגיב על שאלון העמדות של מכון 'על משמר הכנסת' בתחום הדת והמדינה - כך נוכל להבין איזה מדיניות הם/ן מבקשים/ות לקדם!

פינת האקטיביזם - שלחו מייל לח"כ

מלשכתו של שר החלקאות יאיר שמיר נמסר כי פנייתנו טורדנית

שמיר משמש כשר החקלאות וזוהי לו הקדנציה הראשונה בכנסת ישראל, אליה נבחר מטעם סיעת "ישראל ביתנו".
השר שמיר חבר בועדת השרים לענייני חקיקה. ועדה זו היא שקובעת את עמדת הממשלה בנוגע להצעות החוק השונות שמעלים חברי וחברות הכנסת. החלטת הועדה היא זו שבמידה רבה קובעת את גורלה של כל הצעת חוק. מסיבה זו פרסום עמדותיו של השר שמיר לציבור הרחב חשובות ביותר. כיצד נדע איזה מדיניות הוא מקדם בועדת השרים?
אל תהססו לשלוח מייל ללשכה ולבקש מהשר להקדיש מזמנו להתייחסות רצינית לשאלון. מדוע נמסר לנו שהפנייה שלנו טורדנית? האם אין זה זכותו של הציבור לדעת כיצד השר פועל?
yshamir@knesset.gov.il
...קראו עוד

השר שי פירון, מי שאמון על תחום דת ומדינה במפלגתו הצהיר שלא יענה על השאלון

בשל חילוקי הדעות שהתעוררו בין סיעות הקואליציה בסוגיות של דת ומדינה, גובש פורום של נציגי כל הסיעות שידון בסוגיות הללו וימצא פתרונות. פירון, המשמש כשר החינוך מונה מטעם סיעת "יש עתיד" להיות חבר בפורום. השר פירון הוא רב ואיש חינוך, וככל הנראה מסיבות אלו הוא מונה להוביל את עמדת סיעתו בתחום זה.
תפיסת עולמו בכלל אך בתחום הדת והמדינה בפרט, משפיעה באופן עמוק על המדיניות אותה הוא מוביל במשרד החינוך ואף ראינו זאת במהלך השנה הראשונה שלו בתפקיד (למשל - מינוי של "מלווה רוחני" לכל בית-ספר וכו').
מלשכתו של השר פירון נמסר לנו שאין בכוונתו לענות על השאלון ולא פירטו מדוע. ראוי שהשר פירון יצהיר על עמדותיו בתחום זה, דווקא בשל התפקידים הרגישים שבהם הוא מכהן.
שלחו מייל לשר ובקשו ממנו לענות על השאלון - spiron@knesset.gov.il ...קראו עוד

ח"כ שלי יחימוביץ' וח"כ אבישי ברוורמן הם הח"כים היחידים מסיעת העבודה שלא ענו על השאלון

קשה להבין מדוע דווקא אלו שני הח"כים היחידים מסיעת העבודה שבחרו שלא לענות על שאלון העמדות של המכון.
ח"כ שלי יחימוביץ', מי ששימשה עד לאחרונה כיו"ר סיעת העבודה, היא ח"כית מרכזית ומשפיעה על פעילות הסיעה ולכן פרסום עמדותיה חשובות לציבור.
כמו כן, ח"כ אבישי ברוורמן, הוא ח"כ ותיק שראוי שגם הוא יתן את הדעת ויציג את עמדותיו הרשמיות בתחום.
שלחו מייל לח"כ יחימוביץ' וח"כ ברוורמן ובקשו מהם להביע את עמדותיהם לציבור הרחב -
ח"כ שלי יחימוביץ' -
syechimovich@knesset.gov.il
ח"כ אבישי ברוורמן -
abraverman@knesset.gov.il ...קראו עוד

ח"כ מירי רגב מטפלת במסגרת תפקידה בסוגיות שונות מתחום הדת והמדינה אך מסרבת לענות

ח"כ מירי רגב משמשת כיו"ר ועדת הפנים. אל פיתחה של הועדה מתגלגלות סוגיות רבות ומגוונות בתחום הדת והמדינה - נשות הכותל, הר הבית, מקוואות, מעמד אישי של מתגיירים וחוק השבות, טיפול במקומות הקדושים, אופי השבת ועוד. כמו כן, הועדה מפקחת באופן רשמי על המשרד לשירותי דת.
ליו"ר הועדה יש השפעה רבה על הנושאים שידונו בישיבותיה, על קידום אג'נדות שונות ועל אופי הדיונים, ולכן ניסוח ופרסום עמדותיה של ח"כ רגב הן חשובות ביותר לציבור הרחב.
שלחו מייל לח"כ רגב ובקשו ממנו להגיב לשאלון העמדות -
regev.knesset@gmail.com
...קראו עוד

קראו את מדד השקיפות המלא

מדד השקיפות

ישנן דרכים מספר להגדיר שקיפות פרלמנטרית מהי, אנחנו בחרנו לאפיינה - בדו"ח זה - על פי מספר חברי הכנסת בכל סיעה שנענו לשאלון העמדות ששיגרנו אליהם ושכיבדו את זכותו של הציבור ללמוד באופן ישיר על עמדותיהם הברורות בתחום הקשר שבין דת ומדינה. הנתונים בגרף השקיפות מלמדים, באחוזים, על שיעור ההיענות לשאלונים בכל אחת מסיעות הכנסת. לכאורה, ככל שהסיעה קטנה יותר כך קל להגיע לאחוזי שקיפות גבוהים, אך מבט על התרשים מראה לנו שאחוזים גבוהים לא תלויים בהכרח במספר חברי הכנסת בסיעה ודווקא חלק מהסיעות הגדולות הן שהשיגו אחוזים גבוהים במדד השקיפות. לא בעניין כמותי עסקינן, אלא בנושא מהותי של אחריות ציבורית. חלק מהסיעות, הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה, גדולות או קטנות השכילו להבין שמדובר בערכים שראוי לסיעה לאמץ. ...קראו עוד

למדו על עמדותיהם של חברי וחברות כנסת שענו על השאלון

שרת הבריאות יעל גרמן מסיעת 'יש עתיד'

השרה מגיבה בתמציתיות רבה, אך נראה כי סימני הקריאה הרבים מעידים על נחישות. קראו את תשובתיה לשאלון כפי שנכתבו בכתב ידה. ...קראו עוד

ח"כ מרב מיכאלי מסיעת 'העבודה'

לא מדובר באפליה מתקנת אלא בתיקון אפליה. קידום יזום של נשים אינו אפליה נגד גברים – אלא תיקון האפליה הקיימת עד היום נגד נשים. ...קראו עוד

ח"כ יעקב מרגי מסיעת 'ש"ס'

אסור לקפח זכויות של אזרחים במדינת ישראל ולא משנה מה הם חושבים ואיך הם נוהגים בענייניהם האישיים. ...קראו עוד

11.5.2014