חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • ח"כ לביא בדיון בנושא יום העגונה: " כל מי שמתיר עגונה אחת, כאילו בנה אחת מחורבות ירושלים"

  בתאריך ה-26.2.2018, קיימה הוועדה לקידום מעמד האישה ושווין מגדרי דיון מיוחד בראשות ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) לציון יום העגונה, בו דנו בסוגיות העגינות ופתרונות לה.
  תקציר...
 • השר יריב לוין מתניע את הליך חקיקת חוק הלאום: "חוק הלאום יאושר בקריאה הראשונה בנוסח כפי שסוכם בין ראשי מפלגות הקואליציה".

  ביום ראשון ה- 17.12.2017 הודיע שר התיירות, יריב לוין (הליכוד) על נכונותה של הממשלה להעביר בכנסת את חוק הלאום שהוצע ע"י אבי דיכטר (הליכוד), ושראש הממשלה, בנימין נתניהו (הליכוד), הציב את העברתו בראש סדר העדיפויות.
  תקציר...
 • ח"כ גרמן בדיון בוועדת חוקה בנושא היתר נישואים פולויגמיים ומונוגמיים על ידי הרבנות הראשית: "אני רוצה שידונו פה בחוק שייאפשר לסגור את הפרצה, כך שיהיה כתוב במפורש באיזה מקרים מותר, ובאיזה מקרים

  בתאריך ה-28.2.2017 קיימה וועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת דיון על הצעה דחופה לסדר היום של חברות הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), מיכל רוזין (מרצ), עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת), קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), בנושא תחקיר של חדשות 10 בוא נחשף מקרה בו  נודע כי הרבנות מתירה נישואיין של גבר נשוי לאישה נוספת, תחת תנאים מסוימים.
  תקציר...
 • ח"כ אלעזר שטרן: "בתי הדין הרבניים קנו ביושר את הדימוי הציבורי שלהם- לאישה לא כדאי להתקרב לשם"

  את הדברים אמר היום (23.3.16) ח"כ שטרן בדיון בועדה לקידום מעמד האישה. הדיון עסק בפערים בטיפול במסורבות גט בין בתי הדין בארץ לבין אלה שבחו"ל.
  יו"ר הועדה, ח"כ אעידה תומא סלימאן, פנתה למנכ"ל בתי הדין הרבניים בשאלה:"למה אתם לא משתמשים בכלים ההלכתיים שיש אלא משתמשים בכלים שתופסים כותרות? יש כלים שלא השתמשתם בהם עד עכשיו."
  עיקרי הדברים שנאמרו בוועדה כאן
  תקציר...
 • ח"כ יעל כהן- פארן: "היעדר חופש בחירה בנישואין זו פגיעה אנושה בזכויות הפרט"


  את הדברים אמרה ח"כ כהן פארן בדיון השדולה להתחדשות יהודית שעסק ב'אלטרנטיבות לנישואין בישראל'. בדיון שיזמו ח"כ אלעזר שטרן וח"כ עליזה לביא נכחו ח"כ יעל גרמן, ח"כ קסניה סבטלובה, ח"כ חיים ילין, ח"כ כהן פארן וח"כ יעקב פרי.
  ח"כ אלעזר שטרן הוסיף במהלך דבריו כי "אנחנו חושבים שביהדות יש שלושה זרמים, ויש להם זכות קיום, ושהם חשובים למדינת ישראל." 
  תקציר...
 • ח"כ משה גפני בדיון ועדת החוקה על יישומו של חוק צוהר: "צריך לסגור גם את צוהר וגם את שארית ישראל "

  הדיון בוועדת חוק, חוקה ומשפט עסק במעקב אחר יישומו של חוק לתיקון פקודת הנישואין והגירושין - פתיחת אזורי רישום לנישואין. 

  הדיון נפתח בפירוט נציג הרבנות הראשית הרב רלב"ג, אשר סיפר כי לפי הידוע לו אין התניידות גדולה של זוגות בין האזורים השונים של בתי הדין הרבניים. לא הוצגו נתונים בפני חברי הכנסת. לטענתו ההתניידות הגדולה יותר נרשמה באזור הרישום חוף השרון שחתם על 1300 חוזי נישואין בשנה מאז כניסת החוק לתוקף לעומת 80 חוזים בשנה לפני כניסת החוק לתוקף. 
  בהמשך דבריו אמר כי כעת המערכת הממוחשבת שהרבנות יוצרת בעקבות הוראות החוק עדיין אינה פעילה ויעלה פורמט ניסיוני בעוד מספר חודשים. מערכת זו היא האמורה לאשר את רווקותו של אדם ולכן כרגע כל אדם אשר מעונייןת ברישום לנישואין עדיין צריךה להגיע למשרד הרבנות האזורי בו הוא או היא רשוםה. 
  בשלב זה החלו התייחסויות חברי הכנסת.

  בידיעה - מובאים עקרי דברי חברי הכנסת ומצורף הפרוטוקול המלא מהועדה.
  תקציר...
 • דיון סוער בועדת הפנים, סביב נושא עריכת החופה ע"י ארגון רבני צהר, ח"כ שולי מועלם: "החרדים אפילו לא משתמשים בכשרות של הרבנות, אז מה פתאום כ"כ אכפת להם מהמוסד הזה?"

  דברים אלו נאמרו בדיון שנערך היום (21/7) בועדת הפנים בנושא תיקון להצעת חוק שירותי הדת היהודים שיזמה ח"כ שולי מועלם.

  הדיון נסוב בעיקרו סביב דרישת ח"כ החרדים ונציגי הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת, לבחון את הכסף אשר גובה עמותת רבני צהר עבור מרשם לנישואין. לדבריהם הכסף אינו מועבר לרבנות הראשית אלא הולך לכיסם הפרטי של הרבנים במרמה.

  לדברי ח"כ יעקב מרגי: יש להסדיר את סוגיית רבני צהר, שעורכים חופות שחורות לכיסם" עוד אמר כי "יש פה עבירה על החוק אבל מכיוון שזהו ארגון אהוד, לאף אחד אין מוטיבציה לשנות את זה".
  בתגובה לדבריו אמרה ח"כ שולי מועלם כי "הדברים הם שקר וכזב, כל הדיון על ארגון צהר מטרתו לא כשרה ולא ראויה".

  ואילו ח"כ אלעזר שטרן פנה לח"כ אורי מקלב שטען לשחיתות בצהר ואמר כי "איך אתה לא מתבייש לומר על רבני צהר שהם מושחתים? ראית מה הרבנים הראשיים עשו?".
  תקציר...
 • ח"כ מירי רגב יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה: "זה לא סוד שהרבנות הראשית מנותקת מהעם"

  דברים אלו נאמרו היום (25.6) בדיון  שנערך בועדת הפנים והגנת הסביבה בו סקר סגן השר לשירותי דת ח"כ אלי בן דהן את הרפורמות הנעשות במשרדו בנושאי המועצות הדיות, דמי הקבורה ורבני הערים.

  אחד הנושאים החשובים שעלו בדיון הוא משך כהונתם של רבני הערים. ראש עריית קריית מוצקין, חיים צורי סיפר כי בעירו ישנו רב המכהן כרב עיר שני, אשר אינו מגיע לעבודה ומתנהל אך ורק מהבית, כמו כן מסרב להגיע לטקסים של העריה, אך אי אפשר להדיחו משום שכהונת רב הינה עד יציאתו לפנסיה בגיל שבעים.
  ח"כ רגב, קבעה כי יקבע דיון מיוחד לעניין רב זה.

  כמו כן, יו"ר הועדה ח"כ מירי רגב טענה כי הכותל הקטן אינו מטופל כראוי בידי המשרד לשירותי דת, לדבריה "אומה שלא מכבדת את מסורותיה זה בעוכריה – הכותל הקטן הינו חלק מהכותל המערבי, והוא מקום קדוש ליהודים" ופנתה אל בן- דהן בשאלה "אני רוצה להבין מדוע אתה לא ממש את אחריותיך כלפי הכותל הקטן?"
  תקציר...
 • דיון בועדת הפנים והגנת הסביבה: איסור קבלת תמורה בעד עריכת נישואין

  להלן דיון מועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא איסור קבלת תמורה בעד עריכת נישואין.
  בדיון נכחו יו"ר הועדה, ח"כ מירי רגב, ח"כ אורי מקלב וח"כ שולי מועלם- רפאלי.
  במהלך הדיון הוצגה הצעתו לתיקון לחוק של ח"כ מקלב, לפיה למרות איסור קבלת התמורה בעד עריכת הנישואין, יוכל זוג אשר מעוניין להנשא אצל רב אשר לא בעירו- לשלם על כך, ובלבד שלא יגרע מהשירות החינמי הניתן לבני עירו של הרב, בדומה לתפיסת השר"פ במערכת הבריאות.
  הצעה זאת נדחתה בועדה.
  הועדה נתבקשה לדון גם בהצעתו של ח"כ דוד אזולאי אך בשל העדרותו, הצעתו לא נידונה בועדה.
  תקציר...

על מה מדובר?

יהודי ויהודיה המעוניינים להינשא במדינת ישראל מחוייבים על-פי חוק לקיים את ההליך בעזרת הרבנות הראשית בלבד.

מצב זה יוצר אפליה כלפי זוגות רבים מסיבות שונות -
ישנם אזרחים רבים במדינת ישראל הרואים עצמם כיהודים והרבנות מטילה ספק ביהדותם ומשום כך הם אינם יכולים להינשא לבני זוג יהודים.
זוגות שאינם בני אותה דת, עומדים גם הם בלי האפשרות להינשא זה לזו.
זוגות חד-מיניים אינם יכולים להינשא כלל במסגרת הרבנות שהיא המסגרת האפשרית היחידה כיום. זו, כמובן, אינה מכירה בנטיות מיניות להטב"יות.

מלבד זוגות שאינם יכולים להינשא במצב הקיים, משום שהרבנות אינה מכירה בהם, ישנם זוגות רבים שאינם מעוניינים להינשא דרך הרבנות. לטענתם, מדובר בכפייה דתית. המדינה מוכרחה לאפשר יותר מדרך אחת למסד קשר זוגי - לזרמי היהדות השונים ובוודאי גם לדרך שלא תהיה תלויה בגורמים דתיים כלשהם.

מעת לעת הרבנות הראשית מקצינה את דרישותיה מזוגות המבקשים להינשא, ומצרפת דרישות שאין להן ולהלכה דבר וחצי דבר.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר