חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • הצעת חוק- יסוד: מדינת ישראל, של סיעת יש עתיד

  בתאריך ה-1.1.2017 הניחה סיעת יש עתיד בראשות יאיר לפיד, את הצעת חוק-יסוד: מדינת ישראל, המבקשת לעגן בחוק-יסוד בעל נוקשות את תמצית מהותה של מדינת ישראל ואת סמליה העיקריים, על בסיס מגילת העצמאות. הצע"ח זאת באה על רקע הדיונים המתקיימים בכנסת בנושא הצע"ח הלאום שמקדמת הקואליציה, והמחלוקות בנושא. הצע"ח דומה נדחתה ע"י מליאת הכנסת בתאריך ה-25.12.2017.
  תקציר...
 • הצעת חוק חדשה של ח"כ רחל עזריה (כולנו): הגבלת משך כהונתו וצמצום השפעתו של רב הכותל

  ח"כ רחל עזריה (כולנו) הגישה השבוע הצעת חוק חדשה המבקשת להסדיר את כהונת הממונה על הכותל המערבי ורחבתו ולקבוע נהלים לאישור או דחיה של קיום אירוע במרחב. זאת בין השאר בעקבות אירוע פרסום מכוניות הפרארי שנערך בכותל בחודש שעבר וספג ביקורת רבה, והן בשל התנגדותו לאפשר לסגן נשיא ארצות הברית מייק פנס לקיים מסיבת עיתונאים ברחבה העליונה בכותל במהלך ביקורו בישראל.
  תקציר...
 • חשיפת המכון: חוק הלאום של מפלגת כולנו: בלי איסור עבודה בשבת, בלי משפט עברי ועם שוויון זכויות לכל האזרחים

  מכון על משמר הכנסת חושף את טיוטת חוק הלאום של מפלגת כולנו שיוגש בקרוב: מקוצץ בחצי, בלי הגדרות משנה ועם מסרים ברוח מגילת העצמאות. לא ינתן מעמד מיוחד למפט העברי, לא עוסק באיסור לעבוד בשבת ובלי הגדרה להתחשבות ברגשות המתפללים במקומות הקדושים.

  מנסחי החוק, מפלגת כולנו וח"כ בני בגין בדברי ההסבר: "חוק יסוד מדינת ישראל- מדינת הלאום של העם היהודי, הוא אחד מהחוקיים החשובים בעיצוב דמותה של ישראל. דווקא משום כך, עלינו לגשת לחקיקה, לכל הפחות, באותה זהירות שניגשו האבות המייסדים לפני 70 שנה למלאכת כתיבת מגילת העצמאות"

  תקציר...
 • השר יריב לוין מתניע את הליך חקיקת חוק הלאום: "חוק הלאום יאושר בקריאה הראשונה בנוסח כפי שסוכם בין ראשי מפלגות הקואליציה".

  ביום ראשון ה- 17.12.2017 הודיע שר התיירות, יריב לוין (הליכוד) על נכונותה של הממשלה להעביר בכנסת את חוק הלאום שהוצע ע"י אבי דיכטר (הליכוד), ושראש הממשלה, בנימין נתניהו (הליכוד), הציב את העברתו בראש סדר העדיפויות.
  תקציר...
 • הצעת חוק חג החגים, התשע"ז–2017 של ח"כ זוהיר בהלול ואחרים


  ליום חג ישנה משמעות חברתית עמוקה, שכן הוא מסייע ללכידות החברה ויוצר לקהילה מרחב, מועד מפגש ותוכן משותף. מטרת מיסוד "חג החגים", המצוין מזה שנים רבות בחיפה, לייצר פלטפורמה מלכדת לכלל הקבוצות המרכיבות את החברה הישראלית, אשר יוכלו להרגיש חלק מהקולקטיב בלי לוותר על זהותן הייחודית.
  תקציר...
 • ח"כ דוד ביטן לסיעות הקואליציה: לא ניתן יהיה להעביר את חוק הלאום במושב הכנסת הנוכחי, בין השאר בגלל חוסר ההסכמה סביבו

  יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) הודיע לראשי הסיעות השונות בקואליציה כי לא ניתן לקדם את חוק הלאום בגלל עדיפות לחוקים חשובים אחרים - אך גם כך אין הסכמה עליו, כפי שפרסם לראשונה זאב קם באתר "כאן". לפי הפרסום, שוחח יו"ר הקואליציה דוד ביטן, עם יושבי ראש סיעות הקואליציה והודיע להם שאין ככל הנראה אפשרות להעביר את חוק הלאום בכנסת במהלך המושב הנוכחי, אלא רק במושב הבא, אם בכלל, שאמור להיפתח בחודש מאי 2018.
  תקציר...
 • הצע"ח להקמת מרכז להנצחת דמותו ופועלו של של הרב עובדיה יוסף של סיעת ש"ס וקבוצת ח"כים מהקואליציה

  קבוצת ח"כים מסיעות הקואליציה בראשות ח"כ מלכיאלי (ש"ס) וחברים נוספים של סיעת ש"ס הגישו את הצעת את הצעת חוק להנצחת הרב עובדיה יוסף (ציון זכרו ופועלו), התשע"ח–2017;המבקשת להביא להקמתו של מרכז להנצחתו של הרב עובדיה יוסף 
  תקציר...
 • הצעת חוק הגנת הצרכן (תיקון – סימון תאריך ייצור ומועד תפוגה עברי), התשע"ז–2017 של חברי הכנסת אשר, גפני, ומקלב

  הצעת חוק הגנת הצרכן (תיקון – סימון תאריך ייצור ומועד תפוגה עברי), התשע"ז–2017 של חברי הכנסת יעקב אשר, משה גפני, ואורי מקלב מסיעת יהדות התורה, מבקשת לקבוע כי חייב גם עוסק לסמן תאריך ייצור ומועד תפוגה בתאריך עברי ולצדו תאריך לועזי; מאחר שהדבר יועיל להנגשת המידע עבור אוכלוסיות דוגמאת האוכלוסייה החרדית.

  תקציר...
 • הצעת חוק: הצלת ירושלים כבירת מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית

  בהצעת חוק זו מוצע להטיל על ממשלת ישראל להציג בתוך חצי שנה מתווה אופרטיבי להצלת צביונה של ירושלים כעיר יהודית ודמוקרטית. המטרה העומדת בבסיס המתווה היא הוצאת הכפרים הפלסטיניים מתחום השיפוט של מדינת ישראל ועיריית ירושלים והעברתם לשטחי B ו-C של הרשות הפלסטינית. משמעות הדבר היא שמירה על שליטה ביטחונית ישראלית מלאה באזורים אלה, תוך הסרת האחריות האזרחית שנושאת ישראל בעל כורחה לחייהם ולגורלם של מאות אלפי פלסטינים. כמו כן, מתווה זה יאפשר להגדיר מחדש את גבולותיה המוניציפליים של ירושלים באופן שיבטיח רוב יהודי מוצק לדורות הבאים, ריבונות ישראלית מלאה בירושלים ההיסטורית, ושגרת חיים בטוחה לתושביה.
  תקציר...

על מה מדובר?

לעתים נעשה שימוש בשמה של היהדות כדי לנמק הצעות חוק בנושאים שונים ובעיתיים כך למשל בהצעות הנגועות בגזענות, שנאת-האחר, לאומנות, אנטי-דמוקרטיה ועוד. נושאים אלא אינם שייכים באופן ישיר לנושאים בהם עוסק המכון אך דווקא העירוב של עמדה יהודית חד-צדדית ובעייתית בנושאים אחרים מבטא היטב את הצורך בהבחנה ברורה בין דת ומדינה בישראל.

תחת הכותרת 'שונות' יובאו גם נושאים אחרים שאינם מתאימים לתחומים האחרים אך קשורים באופן כזה או אחר ליחסים הבעיתיים שבין דת ומדינה.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר