חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • הצעה לסדר היום: הגדרת כללי התנהלות בכותל המערבי למניעת שימוש ברחבת הכותל לצרכי חברה מסחרית

  בהצעה לסדר היום שהונחה על שולחן הכנסת על ידי בשיתוף פעולה של ארבעה חברי כנסת ממפלגות שונות: אלעזר שטרן (יש עתיד), יעל כהן פארן (המחנה הציוני), רחל עזריה (כולנו) ותמר זנדברג (מרצ) ועתידה לעלות לדיון במליאה מחר (יום ד'), מבקשים הח"כים לקרוא לסדר את הקרן למורשת הכותל, ולהסדיר בהקדם את הכללים הראויים לשימוש ברחבה. במקביל העלה חבר הכנסת יואב בן צור (ש"ס) הצעה דומה לסדר.
  תקציר...
 • יוזמה חדשה: פורום קואליציוני שמטרתו גישור על מחלוקות בנושא דת ומדינה

  ביוזמתו של סגן שר הדתות, אלי בן דהן ממפלגת הבית היהודי, יצא לדרך הפורום שמורכב מנציגי כל המפלגות בקואליציה.
  מטרת הפורום היא ייעול תהליך החקיקה בנושא דת ומדינה ע"י שיתוף פעולה כלל קואליציוני.
  נציגי מפלגות הקואליציה ידונו זה עם זה לפני שהם מגישים הצעות חוק בנושא דת ומדינה.
  בשביל למנוע מצב שבו לאחר שהוגשה הצעת חוק מתגלות מחלוקות שבגללם ההצעה לא תעבור, יישבו נציגי המפלגות זה עם זה כדי להגיע לעמק השווה עוד לפני הגשתה. 

  תקציר...
 • ראיון מיוחד עם השר לשעבר, הממונה על שירות השיפור הממשלתי לציבור, מיכאל איתן של חופש המידע, שקיפות, והחשיבוב של אלו

  "...הנגשת המידע הממשלתי הציבורי חזרה לציבור היא בעלת ערך גם בהיבטים המסורתיים של חשיפת שחיתויות, של דמוקרטיה. אבל יש בה בעידן המידע גם את הערך של שיתוף ציבור בחוכמת המונים. והערך הכלכלי של העידן החדש שלא תמיד הממשלה מודעת לו...

  ...מי צריך להילחם בשביל לקבל את המידע? בעיקר האזרחים. אותו חלק מן האזרחים שיש להם יכולת להתמודד עם החומר. אנשים בעלי יכולת לעבד את הנתונים. אבל אחריהם מגיעים העיתונאים, האקדמיה וכו', ואלו יכולים להשתמש במידע לעבד אותו ולהנגיש לציבור בצורה מובנת יותר. כך נוצר מצב, שהדיון הציבורי מקבל מימד יותר רציני. אנחנו מקבלים דמוקרטיה יותר טובה ותהליכי קבלת החלטות הופכים להיות איכותיים יותר...

  ...אין ממה לחשוש ואין ממה להתחבא, צריך לספר ולפרסם ולהתמודד עם הדיון הציבורי..."
  תקציר...

על מה מדובר?

לעתים נעשה שימוש בשמה של היהדות כדי לנמק הצעות חוק בנושאים שונים ובעיתיים כך למשל בהצעות הנגועות בגזענות, שנאת-האחר, לאומנות, אנטי-דמוקרטיה ועוד. נושאים אלא אינם שייכים באופן ישיר לנושאים בהם עוסק המכון אך דווקא העירוב של עמדה יהודית חד-צדדית ובעייתית בנושאים אחרים מבטא היטב את הצורך בהבחנה ברורה בין דת ומדינה בישראל.

תחת הכותרת 'שונות' יובאו גם נושאים אחרים שאינם מתאימים לתחומים האחרים אך קשורים באופן כזה או אחר ליחסים הבעיתיים שבין דת ומדינה.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר