חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • סיכום שנת תשע"ו בתחום הדת והמדינה


  במהלך שנת תשע"ו היום לנו נקודות שיא ונקודות שפל. היו תקופות של עיסוק אינטנסיבי ביותר בנושאי דת ומדינה. אנו מברכים על כל נגיעה של נבחרי ונבחרות הציבור שלנו בשאלות של יהדות בישראל, מייחלים לקבלת החלטות פלורליסטית, דמוקרטית ושויונית. 
  שנה טובה!
  תקציר...
 • דת ומדינה: סיכום המושב הראשון, הכנסת ה-20


  כשלושה חודשים  פעלה הכנסת ה-20 אך הספיקה לחולל שינוי, ולא לטובה, בתחום הדת והמדינה. התמורות המעטות שהושגו בכנסת הקודמת, בוטלו.


  הכנסת ה-19 הותירה אותנו עם תחושת החמצה היסטורית. התקווה לשינוי שנשענה על הרכב הקואליציוני יוצא דופן (ממשלה ללא המפלגות החרדיות) הסתיימה בקול ענות חלושה. הישגים מעטים, בעיקר בתחום הגיוס, הגיור והועדה למינוי דיינים. המושב הראשון של הכנסת ה-20 הבהיר לנו עד כמה גם הישגים אלה הם בני חלוף. אם הכנסת הקודמת לקחה צעד זהיר קדימה, צעדנו כעת שני צעדים לאחור.

  לקריאה נוחה ולהדפסה- לחצ/י על הדוח 
  תקציר...
 • מורה נבוכים להכרת משרדי הממשלה

  לקראת הרכבת הממשלה, מכון על משמר הכנסת מגיש כשירות לציבור את מורה הנבוכים להכרת משרדי הממשלה. לעיתים נדמה כי רק המשרד לשירותי דת יש נגיעה לסוגיות דת ומדינה והשפעה על הסדרת יחסים אלו, אלא שלרבים ממשרדי הממשלה נגיעה ישירה לסוגיות דת ומדינה.
  תקציר...
 • לכבוד השבעת הכנסת ה-20 שאלנו את הח"כים – מהי הצעת החוק הראשונה מתחום הדת והמדינה שראוי שתעבור בכנסת ה-20?

  לקראת כינונה של הכנסת ה-20, פנינו לשורה של מועמדים/ות מכל הסיעות ושאלנו שאלה אחת: מהי הצעת החוק הראשונה מתחום הדת והמדינה שראוי שתעבור בכנסת ה-20? התשובות המעניינות והמפתיעות לפניכם.

  חשוב לציין: הפנייה למועמדים/ות נעשתה באופן רנדומלי. פנינו למועמדים שונים מסיעות שונות. עד כינונה של הממשלה הבאה נמשיך לפנות למועמדים/ות נוספים.


  תקציר...
 • בחודשיים הקרובים יש לנו משימה: מדריך למשתתף/ת בחוגי בית

  בחודשיים הקרובים יש לנו משימה:
  להזכיר לכל מועמד/ת שאנו פוגשים כי זירת ההתחדשות היהודית היא כוח אלקטוראלי מאורגן, משמעותי מספרית, נחוש להשפיע ומוכן לתגמל את הפוליטקאים הקשובים לו. יש יותר מדרך אחת להיות יהודי. פוליטקאי שלא מבין את זה, שלא יאמר זאת בקולו, לא יקבל את קולנו.
  תקציר...
 • פריימריז לקראת הכנסת ה-19- אלו מפלגות מקדמות שקיפות בנושאי דת ומדינה?

  לקראת הפריימריז (הבחירות המקדימות) לכנסת ה-20, במפלגות "הליכוד", "העבודה" ו"הבית היהודי", ערך מכון על משמר הכנסת שאלון העמדות בנושאי דת ומדינה עבור המועמדים.

  השאלון שכלל תשע שאלות אמריקאיות עוסק בעמדותיהם של המתמודדים בפריימריז בסוגיות דת ומדינה- בין השאר בעמדתם לגבי נישואים אזרחיים/ ברית הזוגיות, תחבורה ציבורית בשבת, לימודי ליב"ה, כשרות ועוד.

  במסמך זה נסקור את נכונותם של המועמדים מהמפלגות השונות לענות על שאלון העמדות.

  תקציר...
 • קראו- לאלו אירגונים העוסקים בתחום "שירותי הדת" אישרה ועדת הכספים הקלות במס על תרומות

  בחודש שעבר, אישרה ועדת הכספים נוהל להקלות במס על תרומות ל-90 עמותות העוסקות בחינוך, קליטת עולים, ספורט, תרבות, איכות סביבה, סעד, רווחה, סיוע לנשים, בריאות, ועוד. ההקלות ניתנות בשל מתן העמותה "מענה לצרכים חברתיים חשובים כגון בתחומי החינוך, הרווחה והדת".

  מבדיקת מכון "על משמר הכנסת" עולה כי מעל חצי מהעמותות (47) אשר קיבלו ההקלות זה הינן עמותות העוסקות במתן שירותי דת, מתוכן עמותות הנותנות שירות במגזר החרדי בלבד -ורק שלוש עמותות העוסקות בתחום היהדות הפלורליסטית.

  תקציר...
 • מדד השקיפות: מי הסיעות השקופות ביותר? איזה חברי וחברות כנסת מסרבים לפרסם את עמדותיהם בפני הציבור?

  ישנן דרכים מספר להגדיר שקיפות פרלמנטרית מהי, אנחנו בחרנו לאפיינה - בדו"ח זה - על פי מספר חברי הכנסת בכל סיעה שנענו לשאלון העמדות ששיגרנו אליהם ושכיבדו את זכותו של הציבור ללמוד באופן ישיר על עמדותיהם הברורות בתחום הקשר שבין דת ומדינה. הנתונים בגרף השקיפות מלמדים, באחוזים, על שיעור ההיענות לשאלונים בכל אחת מסיעות הכנסת. לכאורה, ככל שהסיעה קטנה יותר כך קל להגיע לאחוזי שקיפות גבוהים, אך מבט על התרשים מראה לנו שאחוזים גבוהים לא תלויים בהכרח במספר חברי הכנסת בסיעה ודווקא חלק מהסיעות הגדולות הן שהשיגו אחוזים גבוהים במדד השקיפות. לא בעניין כמותי עסקינן, אלא בנושא מהותי של אחריות ציבורית. חלק מהסיעות, הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה, גדולות או קטנותף השכילו להבין שמדובר בערכים שראוי לסיעה לאמץ.
  תקציר...
 • דו"ח סיכום המושב השני: מי הם הח"כים המובילים? מה הן הסוגיות הבוערות? במו עסקו חברי וחברות הכנסת?

  מכון 'על משמר הכנסת' משיק את דו"ח סיכום המושב השני: מה עשו חברי הכנסת בתחום הדת והמדינה? במה דנו, מה יזמו, על מה הצביעו. באמצעות איסוף נתונים - מהוועדות ומהמליאה – עולה תמונת מצב עגומה. הכנסת עם הפוטנציאל הגדול ביותר לחלול תמורה בתחום הדת והמדינה עוד רחוקה מלהוכיח את זה.

  מתוך ממצאי הדוח:

  * השוויון בנטל - הדיונים סביבו נראו לחברי הכנסת כמקום נכון להיראות בו ולהשמיע דעתם. בדיוני הועדות שעסקו בשירותי דת וברבנות נרשמה נוכחות דלה, ומגזרית בלבד.
  * ברית הזוגיות - תפסה כותרות רק בתקשורת. לחברי הכנסת היה נוח להמשיך ולדחות את הטיפול במאות האלפים שלא יכולים או לא רוצים להתחתן באמצעות הרבנות הראשית.
  * 9 הצעות חוק שעניינן גירושין הוגשו במושב החורף. 4 מהן עסקו ב"מרוץ הסמכויות". כולם מדברים על נישואין, אך גם חברי הכנסת מבינים שהבעיה האמיתית היא גירושין.

  חברי כנסת מובילים:

  בנוסף - נבחרו 6 חברי כנסת מובילים ו-2 ראויים לשבח. חברי הכנסת שנבחרו הם הבולטים בסיעתם לאחר שקלול פעילותם הפרלמנטרית. מעניין לראות ש-5 מתוך 6 המובילים הם חברי-כנסת חדשים שזו להם הקדנציה הראשונה בה הם מכהנים כחברי כנסת. כמו כן, 5 מתוך ה-6 הן נשים.
  תקציר...

על מה מדובר?

לעתים נעשה שימוש בשמה של היהדות כדי לנמק הצעות חוק בנושאים שונים ובעיתיים כך למשל בהצעות הנגועות בגזענות, שנאת-האחר, לאומנות, אנטי-דמוקרטיה ועוד. נושאים אלא אינם שייכים באופן ישיר לנושאים בהם עוסק המכון אך דווקא העירוב של עמדה יהודית חד-צדדית ובעייתית בנושאים אחרים מבטא היטב את הצורך בהבחנה ברורה בין דת ומדינה בישראל.

תחת הכותרת 'שונות' יובאו גם נושאים אחרים שאינם מתאימים לתחומים האחרים אך קשורים באופן כזה או אחר ליחסים הבעיתיים שבין דת ומדינה.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר