חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • למה הם מתכוונים כשהם אומרים: "אמנת גביזון מדן"?

  נישואין אזרחיים, אבל גירושים דתיים | תחבורה ציבורית בשבת, אבל מרכולים וקניונים סגורים | גיורים לכל הזרמים, אבל כותל אורתודוקסי >> למה הם מתכוונים כשהם אומרים "אמנת גביזון מדן"? >> המדריך המקוצר של מכון על משמר הכנסת >>
  תקציר...
 • מדד הדת והמדינה של עמותת חדו"ש קובע- פסיקת בג"ץ על גיוס אברכים ופתיחת שוק הכשרות תואמת את רצון רוב הציבור


  היום (18.09.17) פורסם מדד "הדת והמדינה" של עמותת חדו"ש, הנערך זו השנה התשיעית. המדד, שערך מכון סמית למחקר, מצביע על שינוי המגמה העקבית שנרשמה בשנים האחרונות. בעבר הוא שיקף גישה מורכבת של האזרחים - הזדהות עם היהדות האורתודוכסית לצד התנגדות נחרצת לכפייה דתית. הממצאים החדשים חושפים כי כעת הציבור רוצה לא רק יותר חופש, כהפרדת הדת מהמדינה, אלא גם פחות דת.
  תקציר...
 • סיכום שנת תשע"ו בתחום הדת והמדינה


  במהלך שנת תשע"ו היום לנו נקודות שיא ונקודות שפל. היו תקופות של עיסוק אינטנסיבי ביותר בנושאי דת ומדינה. אנו מברכים על כל נגיעה של נבחרי ונבחרות הציבור שלנו בשאלות של יהדות בישראל, מייחלים לקבלת החלטות פלורליסטית, דמוקרטית ושויונית. 
  שנה טובה!
  תקציר...
 • דת ומדינה: סיכום המושב הראשון, הכנסת ה-20


  כשלושה חודשים  פעלה הכנסת ה-20 אך הספיקה לחולל שינוי, ולא לטובה, בתחום הדת והמדינה. התמורות המעטות שהושגו בכנסת הקודמת, בוטלו.


  הכנסת ה-19 הותירה אותנו עם תחושת החמצה היסטורית. התקווה לשינוי שנשענה על הרכב הקואליציוני יוצא דופן (ממשלה ללא המפלגות החרדיות) הסתיימה בקול ענות חלושה. הישגים מעטים, בעיקר בתחום הגיוס, הגיור והועדה למינוי דיינים. המושב הראשון של הכנסת ה-20 הבהיר לנו עד כמה גם הישגים אלה הם בני חלוף. אם הכנסת הקודמת לקחה צעד זהיר קדימה, צעדנו כעת שני צעדים לאחור.

  לקריאה נוחה ולהדפסה- לחצ/י על הדוח 
  תקציר...
 • מורה נבוכים להכרת משרדי הממשלה

  לקראת הרכבת הממשלה, מכון על משמר הכנסת מגיש כשירות לציבור את מורה הנבוכים להכרת משרדי הממשלה. לעיתים נדמה כי רק המשרד לשירותי דת יש נגיעה לסוגיות דת ומדינה והשפעה על הסדרת יחסים אלו, אלא שלרבים ממשרדי הממשלה נגיעה ישירה לסוגיות דת ומדינה.
  תקציר...
 • לכבוד השבעת הכנסת ה-20 שאלנו את הח"כים – מהי הצעת החוק הראשונה מתחום הדת והמדינה שראוי שתעבור בכנסת ה-20?

  לקראת כינונה של הכנסת ה-20, פנינו לשורה של מועמדים/ות מכל הסיעות ושאלנו שאלה אחת: מהי הצעת החוק הראשונה מתחום הדת והמדינה שראוי שתעבור בכנסת ה-20? התשובות המעניינות והמפתיעות לפניכם.

  חשוב לציין: הפנייה למועמדים/ות נעשתה באופן רנדומלי. פנינו למועמדים שונים מסיעות שונות. עד כינונה של הממשלה הבאה נמשיך לפנות למועמדים/ות נוספים.


  תקציר...
 • בחודשיים הקרובים יש לנו משימה: מדריך למשתתף/ת בחוגי בית

  בחודשיים הקרובים יש לנו משימה:
  להזכיר לכל מועמד/ת שאנו פוגשים כי זירת ההתחדשות היהודית היא כוח אלקטוראלי מאורגן, משמעותי מספרית, נחוש להשפיע ומוכן לתגמל את הפוליטקאים הקשובים לו. יש יותר מדרך אחת להיות יהודי. פוליטקאי שלא מבין את זה, שלא יאמר זאת בקולו, לא יקבל את קולנו.
  תקציר...
 • פריימריז לקראת הכנסת ה-19- אלו מפלגות מקדמות שקיפות בנושאי דת ומדינה?

  לקראת הפריימריז (הבחירות המקדימות) לכנסת ה-20, במפלגות "הליכוד", "העבודה" ו"הבית היהודי", ערך מכון על משמר הכנסת שאלון העמדות בנושאי דת ומדינה עבור המועמדים.

  השאלון שכלל תשע שאלות אמריקאיות עוסק בעמדותיהם של המתמודדים בפריימריז בסוגיות דת ומדינה- בין השאר בעמדתם לגבי נישואים אזרחיים/ ברית הזוגיות, תחבורה ציבורית בשבת, לימודי ליב"ה, כשרות ועוד.

  במסמך זה נסקור את נכונותם של המועמדים מהמפלגות השונות לענות על שאלון העמדות.

  תקציר...
 • קראו- לאלו אירגונים העוסקים בתחום "שירותי הדת" אישרה ועדת הכספים הקלות במס על תרומות

  בחודש שעבר, אישרה ועדת הכספים נוהל להקלות במס על תרומות ל-90 עמותות העוסקות בחינוך, קליטת עולים, ספורט, תרבות, איכות סביבה, סעד, רווחה, סיוע לנשים, בריאות, ועוד. ההקלות ניתנות בשל מתן העמותה "מענה לצרכים חברתיים חשובים כגון בתחומי החינוך, הרווחה והדת".

  מבדיקת מכון "על משמר הכנסת" עולה כי מעל חצי מהעמותות (47) אשר קיבלו ההקלות זה הינן עמותות העוסקות במתן שירותי דת, מתוכן עמותות הנותנות שירות במגזר החרדי בלבד -ורק שלוש עמותות העוסקות בתחום היהדות הפלורליסטית.

  תקציר...

על מה מדובר?

לעתים נעשה שימוש בשמה של היהדות כדי לנמק הצעות חוק בנושאים שונים ובעיתיים כך למשל בהצעות הנגועות בגזענות, שנאת-האחר, לאומנות, אנטי-דמוקרטיה ועוד. נושאים אלא אינם שייכים באופן ישיר לנושאים בהם עוסק המכון אך דווקא העירוב של עמדה יהודית חד-צדדית ובעייתית בנושאים אחרים מבטא היטב את הצורך בהבחנה ברורה בין דת ומדינה בישראל.

תחת הכותרת 'שונות' יובאו גם נושאים אחרים שאינם מתאימים לתחומים האחרים אך קשורים באופן כזה או אחר ליחסים הבעיתיים שבין דת ומדינה.
תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר