חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • שר החינוך נפתלי בנט על צביונה של השבת במרחב הציבורי: "מרבית העם אינו דתי, ולא ראוי לכפות עליו את ההלכה"

  שר החינוך נפתלי בנט פנה היום (ג') לציבור הרחב בדף הפייסבוק שלו והזמין אותו לשאול שאלות בכל הנושאים העולים על רוחו. בין התשובות לשאלות שנתן השר בנט,  מצויות גם כמה התבטאויות מעניינות המשקפות את עמדותיו בנושאי דת ומדינה שונים. 
  תקציר...
 • ח״כ רחל עזריה (כולנו) בקריאה לנבחרי הציבור החרדים: ״הפסיקו את ההפגנות, יש לכם אחריות״

  בתום יום סוער במסגרתו נעצרו עד שעות הערב לפחות כ-120 מפגינים בהפגנת הפלג בירושלמי נגד גזרות הגיוס ומעצר שני עריקים, פנתה חברת הכנסת עזריה ממפלגת כולנו אל מנהיגי הפלג בבקשה להרגיע את הרוחות ולגנות את המהלכים האלימים כנגד חובת הגיוס המוטלת מכוח החוק.

  תקציר...
 • בג"צ קבע: התיקון לחוק השוויון בנטל שהעניק פטור מגיוס לחרדים "בלתי מידתי ובלתי חוקתי" ויש לבטלו

  בית המשפט העליון החליט היום (שלישי) לקבל את העתירה שהגישה מפלגת "יש עתיד" וארגונים אזרחיים נוספים נגד חוק הגיוס ולהורות על ביטולו בתוך כשנה. מדובר בתיקון לחוק שחוקקו המפלגות החרדיות בשנת 2015, תיקון שעל פי קביעת בג"ץ "בלתי מידתי ובלתי חוקתי". וכך, כמעט שנתיים לאחר שהכנסת אישרה את ההסדר החדש, שמשמעותו היא שצעירים חרדים לא מחויבים להתגייס, קבעו שופטי העליון בצעד נדיר שיש לבטל התיקון לחוק ולחוקק חוק חדש תוך שנה.


  שמונה מתוך תשעת השופטים קבעו כי החוק נכשל במבחן המידתיות הראשון וקבעו שההסדר אינו מידתי ובלתי חוקתי. לכן, הוחלט ברוב דעות  להורות על ביטולו של החוק. הביטול, ייכנס לתוקף בעוד כשנה על מנת לאפשר לתלמידי הישיבות להערך להשלכות ביטול החוק.
  הנשיאה מרים נאור, כתבה את חוות הדעת המרכזית של שופטי הרוב, קבעה כי הסדר הגיוס החדש פוגע בשוויון בצורה עמוקה באופן המקים פגיעה בזכות החוקתית לכבוד האדם.הנשיאה נאור בחנה את ההוראות בין הסדר הגיוס לתכליותיו כשהיא שמה דגש על קידום השיוויון שהוא תכליתו המרכזית.
  תקציר...
 • ח"כ רחל עזריה על הרחקת חיילות ממקומות בהם שוהים חיילים חרדים במחנה 80:"זה משפיל, זה מעליב, זה הזוי - וזה מיותר"


  בעקבות כתבה שפורסמה והביאה את עדויותיה של חיילות ומפקדות המשרתות בבסיס הטירונים "מחנה 80" לפיהן נאסר עליהן להיכנס לשק"ם או לנשקייה כאשר נמצאים שם חיילים חרדים, התבטאה ח"כ עזריה באופן חריף כנגד התופעה. 

  מדבריה של עזריה:
  "חרדים יודעים להסתדר מצוין עם נשים. יודעים איך אני יודעת?
  מהכנסת.

  חברי הכנסת החרדים מסתדרים מצוין עם חברות הכנסת והעובדות שכאן. הם יושבים לידנו בוועדות ובמליאה, דנים איתנו על חוקים ואפילו מתבדחים איתנו במסדרונות ובמזנון. לא נראה לי שהרגשות שלהם נפגעים מהמפגש איתנו." 

   


   
  תקציר...
 • ח"כ מיקי לוי: "חייבים לחייב לימודי ליב״ה"

  את הדברים כתב ח"כ מיקי לוי הבוקר (1.6.15) העמוד הפייסבוק שלו בתגובה לידיעה על כך שהכלכלן הראשי באוצר מתריע מפני אי יציאתם של האוכלוסיה החרדית לשוק העבודה. עוד כתב ח"כ לוי כי "ההסכמים הקואליציוניים הסקטוריאליים שמנסים למנוע את שילובם של החרדים בשוק העבודה ובשירות הצבאי פשוט מסכנים את עתידה הכלכלי של המדינה".
  תקציר...
 • 70 דרישות ו15 חוקים: ההסכם הקואליציוני המסתמן עם מפלגת "יהדות התורה" ותגובות חברי הכנסת

  אמש (28.4) חשף כתב חדשות10 רביב דרוקר בבלוג שלו את רשימת הדרישות של יהדות התורה במשא ומתן הקואליציוני. בין הדרישות- שימור הסטטוס קוו ומניעת חקיקה פרטית המבקשת לשנות את הסטטוס קוו בנוגע ליחסי הדת והמדינה, ביטול הרפורמה בגיור וביטול חוק הגיוס. ח"כ עפר שלח בתגובה: "אלו הסכמים להחזרת המדינה אל החושך".
  תקציר...
 • ח"כ ניצן הורוביץ: " למרות כל ההבטחות, למרות יאיר לפיד ושי פירון, מתברר עכשיו שלימודי ליבה יידחו ל- 2018, ומי יודע מה יהיה אז..."

  בסטטוס שכתב אמש (3/11/14) ח"כ הכנסת הורוביץ בעמוד הפייסבוק שלו הוא מוחה על החלטת משרד החינוך שלא להחיל לימודי ליבה במוסדות החרדיים לבנים כבר מהשנה הנוכחית.
  לדבריו " בניגוד לכל מיני ריבים פוליטיים שקורעים את הכנסת, העניין הזה הוא הרבה יותר מפוליטיקה. זה העתיד של הילדים האלה שגוזרים עליהם עוני ומצוקה, וזה העתיד של המדינה שתצטרך להתמודד עם אוכלוסיה מאוד גדולה שלא מקבלת שום לימודי יסוד. "
  תקציר...

על מה מדובר?

הסוגיה המוכרת והפופולרית ביותר בתחום השוויון בנטל היא סוגיית הגיוס לצה"ל. אך כדאי לשים לב גם לנושאים נוספים הקשורים בסוגיה הזו.
הטבות שונות כגון: קצבאות ילדים, הטבות בדיור ועוד, מנוסחת באופן המעניק אותן באופן כמעט אוטומטי למגזרים מסויימים. דווקא מגזרים הלוקחים חלק פעיל ויצרני בחברה הישראלית מופלים לא פעם לרעה.
יש למצוא דרך בה ההטבות השונות יחולקו  באופן שלא יפלה קבוצות ומגזרים שונים בחברה הישראלית, כאשר התנאי של "מיצוי כושר עבודה" הוא תנאי מרכזי בקבלת ההטבות השונות.

תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר