חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
 • ח"כ מרב בן ארי בסיכום דיון הוועדה לקידום מעמד האישה בנושא מרחבים מופרדים בין גברים לנשים בבסיסי צה"ל עם יחידות חיילים חרדים: "אני מבקשת שאנחנו כוועדה נלך לסיור בתוך בסיס משותף"

  בתאריך ה- 7.2.2018 קיימה הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי דיון בהצעה לסדר יום של ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) בנושא הדרת חיילות וקצינות צה״ל בבסיסיים המשלבים חיילים חרדים משימוש בשירותים אלמנטריים כגון חדר אוכל ובתי שימוש. בסיום הדיון סיכמה ח"כ מרב ארי (כולנו) שברצונה לבקש שהוועדה תיצא לסיור בבסיסים בהם יש מתחמים המוגדרים כמתחמים עבור יחידות של חיילים חרדים.
  תקציר...
 • ח"כ בן ארי בסיכום דיון על פקודת השירות המשותף של צה"ל: "צריך לתת יותר מקום לתהליך קידום מעמד האישה"

  ביום שלישי ה- 12.12.2017 קיימה הוועדה לקידום מעמד האישה דיון ביוזמתה של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), ובניהולה של ח"כ מירב בן ארי (כולנו) בנושא פקודת השירות המשותף של צה"ל, בנוכחות ראש אכ"א, האלוף, מוטי אלמוז, ובהשתתפות ארגוני חברה אזרחית מצדדים שונים הנוגעים לנושא. בליבו של הדיון עמדו סוגיות הנוגעות לאלמנטים של הפרדה בין גברים ונשים במסגרת השירות הצבאי.
  תקציר...
 • דיון וועדת החוץ והביטחון בנושא שינוי נוהל הבקשה לפטור מגיוס לשירות ביטחון עבור בנות דתיות

  בתאריך ה-2.8.2017 קיימה וועדת החוץ והביטחון של הכנסת דיון פגרה מיוחד בנושא שינוי נוהל הבקשה לפטור מגיוס לשירות ביטחון עבור בנות דתיות, במסגרתו דייני בית הדין הרבני הנותנים את האישור שהמבקשת הינה דתייה יגיעו לבתי הספר, במקום שהבנות ייגשו לבית הדין הרבני על מנת להסדיר את הטיפול בבקשתן. הדיון עורר מחלוקת רבה בין חברי וחברות כנסת מן הקואליציה והאופוזיציה לבין ח"כים מהבית היהודי, וראש מנהלת השרות הלאומי, שר שלום ג'רבי.
  תקציר...
 • ח"כ משה גפני בוועדת הכספים: "המדינה רוצה שהחרדים יהיו חילונים, או שיהיו מקבצי נדבות"

  את הדברים אמר ח"כ משה גפני בדיון שנערך אמש (7/10/15) בוועדת הכספים. דברים אלו נאמרו בתגובה לדבריו של ראש אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, לפיו בשנת 2050 מחצית מאוכלוסיית המדינה תורכב מחרדים וערבים, דבר שצריך להטריד את מקבלי ההחלטות נוכח העובדה שאחוז ניכר בשני המגזרים אינו משתלב בשוק העבודה.
  בתגובה אמר ח"כ גפני כי "המדינה אינה עושה די לסייע לחרדים שמבקשים למצוא מקום עבודה לפרנסתם".
  תקציר...
 • מאחורי הקלעים של "ועדת שקד" - הועדה לשוויון בנטל: קראו את הפרוטוקולים של ישיבות הועדה

  בחודש יולי שנת 2013 התכנסה לראשונה הועדה לשוויון בנטל, או בשמה המלא - הועדה המיוחדת לדיון בהצעת החוק בעניין השוויון בנטל בשירות הצבאי, בשירות האזרחי ובשוק העבודה ולהסדרת מעמדם של תלמידי הישיבות. לתפקיד יו"ר הועדה מונתה ח"כ איילת שקד מסיעת הבית היהודי ולכן נהוג לכנות את הועדה גם בשם "ועדת שקד". 
  הועדה, אשר השתתפו בה ח"כים רבים ואנשי מקצוע רלוונטיים, עסקה בכל האספקטים הנוגעים להצעת החוק עד אשר גיבשה נוסח סופי בתחילת חודש מרץ שנת 2014. נוסח, אשר חברי וחברות הכנסת אישרו במליאת הכנסת בתאריך 12.3.14.
  לשם גיבוש נוסח הצעת החוק נערכו לא פחות מ-50 ישיבות במסגרת הועדה, כאשר מטרתה העיקרית הייתה להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שירות ביטחון (תיקון מס' 19 והוראת שעה) (שילוב תלמידי ישיבות), התשע"ג-2013 (מ/787), ואת הצעת חוק שירות אזרחי לתלמידי ישיבות (הוראת שעה), התשע"ג-2013 (מ/787).
  במסגרת הועדה נידונו סעיפים מהותיים ומרתקים וכן גם סעיפים יבשים ושוליים יותר. כמו כן, חלק מישיבות הועדה היו חסויות מטעמי ביטחון ועל כן לא פורסם הפרוטוקול שלהן. בנוסף, מסיבה לא ידוע, ישנם מספר פרוטוקולים נוספים אשר לא פורסמו עד כה.
  קראו את תקצירי הפרוטוקולים או הורידו את הפרוטוקולים המלאים. 
  תקציר...
 • ח"כ איציק שמולי, בוועדת החינוך: "אינני מבין כיצד קורה שמנהל בית ספר שאומר ששירות לאומי הינו עבודה זרה, עדיין נמצא במערכת החינוך?"

  את הדברים הללו אמר ח"כ איציק שמולי, בדיון שנערך היום (7/7) בוועדת החינוך, התרבות והספורט. הדיון עסק בנערה שסולקה מהתיכון החרדי לבנות- "לוסטיג" שברמת גן, בעקבות התבטאותה בעד שירות לאומי.
  במהלך הדיון הציג ח"כ שמולי את אמירותיו של מנהל ביה"ס כלפי אותה הנערה, אשר כללו משפטים כמו "שירות לאומי זאת עבודה זרה" ו"הציונות הדתית שווה לנאציזם".

  כאשר ח"כ שמולי נענה על ידי נציג בית הספר כי הדברים הוצאו מהקשרם וצוטטו כחלק מדרשת הרב, ענה שמולי בנימה צינית כי "תמיד הסיפור יהיה שאנחנו החילונים, הטיפשים והבורים לא מבינים את ההקשר העמוק בו נאמרים הדברים שלכם".

  ח"כ שמולי כבל על כך שמנהל בית הספר לא הורחק מתפקידו בעקבות המקרה, לדבריו הגיבו נציגי משרד החינוך שטענו כי המנהל הובא לנזיפה והתנצל על חריפות דבריו.

  בדיון השתתפו גם ח"כים נוספים, ביניהם אלעזר שטרן, יעקב אשר ועמרם מצנע.
  קראו את עיקרי הדברים שנאמרו במהלך הדיון.


  תקציר...
 • סגן שר החינוך, אבי וורצמן בוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי: "בת דתיה שהולכת לצבא צריכה לקבל את כל העזרה"

  בתאריך 28/5/14 התקיים דיון בוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי בנושא "שירות בנות דתיות בצבא".
  במהלך הדיון סקרה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים את הקשיים העומדים בפני תלמידה הלומדת במסגרת החינוך הממלכתי ומבקשת מידע באשר לגיוס לצה"ל.
  בתגובה אמר סגן השר וורצמן כי " בת שהולכת לצבא צריכה לקבל את כל העזרה"
  אך עם זאת סייג דבריו באומרו כי "בחינוך הדתי יש שתי אופציות אבל יש אופציה משמעותית מאוד שאנחנו מעודדים אותה וקוראים לה שירות לאומי."
  יו"ר הוועדה, ח"כ עליזה לביא קבלה על חוסר קבלת המידע לקראת הגיוס עבור התלמידות הלומדות בחמ"ד, לדבריה "יש כאן חבלה ממושכת בהעברת מידע".
  בסיום הישיבה נקבע כי יתקיים ישיבת שולחן עגול שתדון בנושא בהרחבה, בהשתתפות סגן שר החינוך, מועצת החמ"ד והיוהל"ן.

  תקציר...
 • ועדת החינוך, התרבות והספורט: דיון בנושא הנגשת ההשכלה הגבוהה למגזר החרדי

  להלן דיון בועדת החינוך, התרבות והספורט בנושא הנגשת ההשכלה הגבוהה למגזר החרדי.
  הדיון נערך בהשתתפות ראש המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' מנואל טרכטנברג ונציגי מוסדות אקדמיים שונים. הדיון כונס בכדי לסקור את הנעשה על מנת לשלב את האוכלוסיה החרדית באקדמיה..
  הדיון עסק בדרך בה ניתן להתאים את המסגרות האקדמאיות לצרכים המיוחדים של האוכלוסיה החרדית מבלי לפגוע ברמה ובערך התואר האקדמאי. וכן, עלו בו סוגיות רבות הדורשות ברור והתעמקות כגון: הגדרת החרדי, הדרת הנשים במסגרות החרדיות, שילוב החרדים במכללות לעומת האוניברסיטאות ושאלת פתיחת מסגרות ייחודיות לתואר שני.
  כאמור, במהלך הדיון הוצג המצב, וכן הועלו הצעות ושאלות מחברי הכנסת. אך מכיוון שהדיון לא עסק במשימות אופרטיביות- נקבע דיון נוסף בנושא לאחר חג הפסח.
  תקציר...
 • הועדה לקידום מעמד האישה: "אי אפשר להמשיך ולהפקיר את הנשים החרדיות" כך אמרה ח"כ עליזה לביא יו"ר הועדה

  את הדברים אמרה ח"כ לביא בדיון שהתקיים בועדה לקידום מעמד האישה. בוועדה נכחו נציגי משרד האוצר ומשרד הכלכלה וכן, מכון המחקר טאוב אשר הציג סקר אודות השתלבותן של נשים חרדיות בשוק העבודה. בדיון עלה כי ישנה שונות בין תעסוקת גברים חרדיים לתעסוקת נשים חרדיות- וכי יש להקים מוסדות ולהקצות תקציבים מיוחדים להשתלבותן של הנשים. ח"כ יעקב אשר שנכח בדיון טען כי על הנשים החרדיות לצאת לעבוד גם מחוץ למגזר ובכך להגדיל את אופציות התעסוקה שלהן.
  תקציר...

על מה מדובר?

הסוגיה המוכרת והפופולרית ביותר בתחום השוויון בנטל היא סוגיית הגיוס לצה"ל. אך כדאי לשים לב גם לנושאים נוספים הקשורים בסוגיה הזו.
הטבות שונות כגון: קצבאות ילדים, הטבות בדיור ועוד, מנוסחת באופן המעניק אותן באופן כמעט אוטומטי למגזרים מסויימים. דווקא מגזרים הלוקחים חלק פעיל ויצרני בחברה הישראלית מופלים לא פעם לרעה.
יש למצוא דרך בה ההטבות השונות יחולקו  באופן שלא יפלה קבוצות ומגזרים שונים בחברה הישראלית, כאשר התנאי של "מיצוי כושר עבודה" הוא תנאי מרכזי בקבלת ההטבות השונות.

תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר